Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Vilties linijai – 25

Genovaitė Privedienė | 2013-09-06 18:09:36

Klaipėdoje, Ievos Simonaitytės bibliotekos salėje, penktadienį netrūko gėlių ir šiltų sveikinimų bei padėkos žodžių - psichologinę anoniminę pagalbą nemokamai telefonu 116123 bei internetu (viltieslinija@gmail.com) suaugusiesiems teikianti „Vilties linija“ minėjo veiklos 25-metį. Konferencija skirta ir rugsėjo 10 dieną minimai Pasaulinei savižudybių prevencijos dienai.

Renginys
Konferencijos metu skambėjo ne tik sveikinimai, bet ir prisiminta "Vilties linijos" istorija. Algirdo Kubaičio nuotr.

Paguodos telefono uostamiestyje atsiradimą prie 3-iosios poliklinikos 1988 metais inicijavo Klaipėdos miesto (dabar universitetinės) ligoninės vyriausiasis gydytojas Vinsas Janušonis. 2000 metais Paguodos telefono tarnyba priglausta ir iki šiol veikia Psichikos sveikatos centro patalpose.

Nuo pat linijos įsteigimo ji buvo finansuojama Klaipėdos miesto savivaldybės lėšomis. Per 25 metus, - skaičiavo savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Janina Asadauskienė, - jai išlaikyti skirta per 1 mln. litų. „Esame vienintelė savivaldybė, šią programą finansuojanti išskirtinai savivaldybės lėšomis“, - pabrėžė J. Asadauskienė.

Nuo 2006 metų „Vilties linija“ budi kasdien visą parą. Klaipėdoje budintys savanoriai ir profesionalai atsako į skambučius naktį, o dienomis prie telefono budi Telšių "Vilties linija".  "Vilties linijos“ veiklą organizuoja Klaipėdos psichikos sveikatos centras ir Telšių krizių centras.

Robertas Povilaitis
Dr. Robertas Povilaitis pademonstravo, jog kuo daugiau neigiamų dalykų patiriama vaikystėje, tuo didesnė bandymų žudytis rizika suaugus. Algirdo Kubaičio nuotr.

„Vilties linijos“ koordinatorė Violeta Kniukštienė papasakojo, kad  savanoriai ir specialistai ne tik atsako į telefono skambučius, bet ir į laiškus, kurių daugiausia parašo emigrantai. 2012 metais buvo atsakyta į 475 laiškus, atsiliepta į 27 567 telefono skambučius. 2003 metų kovo 3 dienos pradėta teikti mobili krizių įveikimo pagalba.

Konferencijos metu pranešimą „Esminė savižudybių prevencijos kliūtis – psichiatrijos stigmatizavimas“ skaitęs Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas Psichiatrijos klinikos vadovo pavaduotojas,  Lietuvos psichiatrų asociacijos prezidentas doc. dr. Alvydas Navickas atkreipė dalyvių dėmesį į iškalbingus skaičius, liudijančius apie Vilties linijos reikalingumą. Pvz., kas 40 sekundžių pasaulyje nusižudo žmogus, kas 4 sekundes mėgina nusižudyti. Lietuvoje per metus mėgina nusižudyti apie 10 tūkst. žmonių. Tarp išorinių mirties priežasčių savižudybės čia užima pirmaujančią vietą. 92 proc. visų savižudybių sudaro pasikorimas.

Docento manymu, situacija Lietuvoje būtų geresnė, jei į psichikos sveikatos specialistus besikreipiantys žmonės nebūtų stigmatizuojami, t.y. engiami ir diskriminuojami. Stigma skatina savęs nuvertinimą ir didina sutrikimą, verčia vengti gydytis, gultis į ligoninę. Gėda, kaltė lydi ir psichikos sutrikimus patiriančiojo šeimos narius.

Lietuvos telefoninių psichologinės pagalbos tarnybų asociacijos prezidentas dr.  Paulius Skruibis su konferencijos dalyviais pasidalino nuotolinės emocinės ir psichologinės paramos galimybėmis. „Vaikų linijos“ vadovas dr. Robertas Povilaitis skaičiais ir diagramomis, remdamasis tyrimų duomenimis, parodė, jog kuo daugiau neigiamų patirčių įgyjama vaikystėje, tuo didesnė bandymų žudytis rizika suaugus.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų