Sveikatos apsaugos viceministrė dr. Jadvyga Zinkevičiūtė su darbo vizitu Šiauliuose lankėsi miesto mero pavaduotojos Danguolės Martinkienės kvietimu. Savo veiklą pristatė miesto savivaldybei pavaldūs Sutrikusio vystymosi kūdikių namai. Nuomonėmis apie Šiaulių reabilitacijos centro paslaugas dalinosi ir pacientai, ir čia dirbantys specialistai. Taip pat aplankytas Labdaros ir paramos fondas "Agapao", kuriame siekiama socialiai integruoti priklausomybę nuo alkoholio ar psichotropinių medžiagų besigydančius žmones.
„Šį rudenį Lietuva Jungtinėms Tautoms teiks ataskaitą apie vaikų teisių įgyvendinimą šalyje. Tarp jų ir apie vieną pagrindinių vaikų teisių – teisę į sveikatą, – pabrėžė viceministrė dr. Jadvyga Zinkevičiūtė. – Šiaulių kūdikių namų veikla organizuota pavyzdingai, tačiau yra ir daug spręstinų problemų – įstaigos statuso keitimas, finansavimo ir įvaikinimo tvarkos. Šiuos klausimus spręsime kartu su LR Vaikų teisių apsaugos kontrolierės institucija, Socialinės apsaugos ir darbo, Švietimo ir mokslo ministerijomis, miesto savivaldybe, Valstybine vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba“. Šiaulių miesto savivaldybės sutrikusio vystymosi kūdikių namai – netipinė asmens sveikatos priežiūros įstaiga, teikianti ankstyvosios reabilitacijos, globos, socialinės ir ugdymo paslaugas. Kaip informavo Kūdikių namų direktorė Audronė Kardašienė, čia apgyvendinami Šiaulių apskrities vaikai, netekę tėvų globos. Šiuo metu įstaigoje yra 69 vaikai. Maždaug tiek pat personalo rūpinasi mažylių sveikata ir gerove. Apie 15 vaikų kasmet yra įvaikinama. Vaiko išlaikymui skiriamos lėšos kasmet mažėja, 2012 m. vienam vaikui per mėnesį buvo skirta 2189, 2 Lt. Gaunamų asignavimų pakanka tik būtiniausių vaikų poreikių minimaliam užtikrinimui, darbuotojų atlyginimams, pastato eksploatacijai. Direktorės parengtą Kūdikių namų ateities vizijos projektą planuojama svarstyti artimiausiu metu.
Besilankydama didžiausią regione reabilitacinio darbo patirtį turinčiame Šiaulių reabilitacijos centre, viceministrė atkreipė dėmesį į šios įstaigos sugebėjimą pritraukti ne tik pacientus, bet ir jaunuosius specialistus. Šiomis dienomis savo veiklos dešimtmetį mininti centro direktorė Irina Jazdauskaitė–Uščiauskienė akcentavo, kad čia reabilitacijos paslaugos teikiamos savarankiškumo, visapusiško savęs realizavimo ir geresnės gyvenimo kokybės po įvairių ligų ar traumų siekiantiems asmenims. Kasmet jų yra – tūkstančiai. Centre atliekamos ir sveikatinimo procedūros, į kurias kviečiami visi savo sveikatai ir grožiui neabejingi žmonės. Pagal gyventojų pageidavimus bei siekiant efektyvesnės įstaigos veiklos nuo šių metų liepos 1 d. centre veikia elektroninė registracijos ir paslaugų valdymo sistema.
Apie tai, kaip vyksta priklausančiųjų nuo narkotikų ir psichiką veikiančių medžiagų asmenų reabilitacija už miesto ribų, Romučiuose esančioje bendruomenėje „Agapao“, viceministrei pasakojo jos direktorius Andrejus Karpovas: „Pagrindinis mūsų tikslas – padėti priklausomybes turintiems žmonėms. Pritaikome specialias programas lygtinai nuteistų, priklausomų nuo narkotikų ir psichiką veikiančių medžiagų, jaunų žmonių gydymui, padedame keisti žmogaus įpročius, formuoti sveiko ir blaivaus gyvenimo įgūdžius“. Vienu metu dirbti, mokytis ir gyventi čia gali iki 20-ies savo gyvenimą keisti pasiryžusių žmonių.
Sveikatos apsaugos ministerija