Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Verslininkus stebina mokslininkų galimybės

Laima Zakaraitė | 2014-10-22 16:44:52

Dažnai prasitariama, kad universiteto mokslininkas – tai nuo verslo pasaulio atitrūkęs akademikas. Su penkiomis verslo įmonėmis bendradarbiaujanti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Vaistų technologijos ir socialinės farmacijos katedros profesorė Jurga Bernatonienė negali tam pritarti ir pasakoja sėkmės istoriją.

Mokslininkai
LSMU nuotr.

Įmonių reikalavimas: kokybiškas produktas per kuo trumpesnį laiką

„Verslininkai nežino, kad galima kreiptis į mokslininkus ir sulaukti pagalbos“, – sako prof. J. Bernatonienė. Profesorė su kolegomis įsitraukė į farmacijos produktų technologijų perdavimą, verslo konsultavimą, naujų produktų kūrimą, stabilizavimą ir kitus komercializavimo procesus.

„Neseniai apsilankiusios įmonės atstovai, sužinoję vieno iš mano doktorantų temą, apgailestavo, kad nežinojo apie tokias galimybes anksčiau, – dėstė prof. J. Bernatonienė. - Jie nežinojo, kad įmanomas toks produktyvus verslo ir mokslo bendradarbiavimas“.

O ko reikia verslo įmonėms? „Verslo įmonėms reikia greito galutinio produkto, paruošto kokybiškai, greitai komercializuojamo ir duodančio realų pelną“, – dėsto prof. J. Bernatonienė.

Būtina sąlyga: žinios taikomos praktikoje

„Pirmiausia, nuo ko reikėtų pradėti – stiprių teorinių žinių gebėjimas taikyti praktikoje. Šie gebėjimai įgyjami per ilgametę ir nuoseklią patirtį. Šiandien įmonėms aktualu įvairių farmacijos ir kosmetikos produktų technologinis funkcionalizavimas ir jų stabilumo tyrimai.“

Profesorė išskiria kosmetikos priemones, nes būtent šioje srityje su verslo įmonėmis bendradarbiauja daugiausia. Kodėl kosmetika? Vartotojų skalė labai plati: nuo kūdikių iki senjorų, paskirtis nuo kūno, plaukų priežiūros iki specializuotų medicinoje naudojamų produktų. Išskiriamos higieninė, dekoratyvinė, intymioji, vaikų, paauglių, vyrų, profesionalioji ir specialios medicininės paskirties priemonių linijos. „Produktas turi garantuoti laukiamą efektą. Tai lemia ne vien medžiagų kokybė, bet ir inovatyvios technologijos. Taikome naujas technologijas, jas deriname su naujausiomis mokslo žiniomis. Dėl pasirašytų konfidencialumo sutarčių negaliu išsamiai pasakoti vieno ar kito konkretaus produkto kūrimo proceso“, – sakė profesorė. „Svarbus gaminio tinkamumo vartoti terminas: įmonės linkusios rinktis trumpesnio tinkamumo, bet saugesnį vartotojui produktą. Ekologiškų produktų poreikį labai jaučiame iš savo užsakovų. Jie linkę rinktis brangesnes žaliavas, bet turinčias ekologiškumo ženklą“. Įmonių susidomėjimas mokslininkų paslaugomis rodo, kad kosmetikos gamyba populiari ir paklausi. Su visais užsakovų vadovais kruopščiai derinamos projektų temos, prognozuojami laukiami rezultatai, vyksta nuolatinis bendradarbiavimas.

Ambicingi projektai - užsieniui

Įmonės, su kuriomis dirba prof. J. Bernatonienės vadovaujama mokslininkų grupė, planuoja preparatus eksportuoti. „Galbūt Lietuvoje didesnę paklausą turėtų pigesnis produktas, tačiau su mumis bendradarbiaujančios įmonės į kūrimą,  žaliavas, technologijas investuoja dideles lėšas. Normalu, kad tai atsispindės ir galutinėje kokybėje ir, savaime suprantama, kainoje. Tad ši produkcija bus paklausesnė užsienio rinkose“, - kalba profesorė ir įdomumo dėlei pamini, jog vieno iš produktų vien žaliavų savikaina jau siekia kelis šimtus litų.

Svarbi tyrimų tema – sistemos skysčio kietoje fazėje pritaikymas kietų farmacinių produktų gamyboje. Lietuvoje tokia sistema dar nėra taikoma farmacinių produktų gamyboje ir gamintojams, kurie gamina kietąsias farmacines formas, ji pasirodė įdomi.

„Kalbėdama su besidominčios įmonės vadovu, supratau, jog šis produktas taip pat būtų eksportuojamas“, - sako J. Bernatonienė. Kokios priežastys verčia tokias puikias inovacijas tiekti užsieniui? „Matyt, Lietuvoje vis dėlto per maža farmacijos rinka, - svarsto mokslininkė. - Katedroje taip pat turime patirties gaminant peletes (skrandžio rūgščių poveikiui atsparios granulės – aut. past.), kurios modifikuoja vaistinės medžiagos atpalaidavimą iš farmacinių formų ir gali turėti sėkmingą pritaikymą užsienio rinkose, o ateityje galbūt ir Lietuvoje“.

Nors kosmetologijos produktų kūrimas kol kas dar neįtrauktas į studijų programą, bet studentai magistrantai katedroje susipažįsta su verslo įmonėms aktualiomis farmacijos produktų kūrimo technologijomis. Profesorė viliasi, kad ateityje farmacijos studentai galės išsamiai susipažinti su sritimi, aktualia verslui. Tai labai pagerintų būsimųjų farmacijos magistrų kompetencijas jų profesinėje veikloje.

Jurgita Šeržentienė, UAB Pupa supa direktorė

Prieš metus mano vaikas susirgo atopiniu dermatitu. Po ilgų tinkamos kosmetikos paieškų pasižadėjau sau sukurti kremą, kuris jam padėtų. Pati dirbu ne vieno SPA centro vadove, todėl kosmetikos pramonę šiek tiek pažįstu. Kremą sukūriau, sėkmingai naudojau, keldama aplinkinių susižavėjimą, tačiau produktas neišsilaikė. Supratau, kad man trūksta technologinių žinių. Ėmiau ieškoti informacijos, kas galėtų pagelbėti, kas šioje srityje geriausias. Paieškos atvedė į laboratoriją pas prof. Jurgitą Bernatonienę. Beieškodama greitai supratau, kad tai verslo idėja, kurią turiu įgyvendinti. Auginu tris skirtingo amžiaus vaikus, kurių poreikiai, susiję su kosmetika, skirtingi. Svarbiausia – kreipiausi pagalbos į mokslininkus, kurie, atrodė, gyvena savo pasaulyje. Man labai padėjo šis bendradarbiavimas – neįsivaizduojami bazės pajėgumai, laboratorinės įrangos lygis. Verslas turėtų tuo naudotis. Supratau, kad mokslininkai nėra teoretikai ir jų žinios gali realiai padėti.

Gintautas Žvirblis, UAB „Profarma“ studijų direktorius

Mūsų įmonė kuria technologijas, skirtas biofarmacijai. Bendradarbiaudami su prof. Bernatonienės komanda šiuo metu kuriame rekombinantinį baltymą, skirtą profilaktikai ir gydymui nuo bakterinės vaginozės. Taip kuriama moterų higienos produktų linija. Tai pirmasis mūsų bendradarbiavimo su šia laboratorija projektas. Ieškojome ryšių būtent su šiais mokslininkais, nes tai unikali laboratorija. Nustebome, kad apskritai Lietuvoje yra laboratorijų, dirbančių su tokiais retais komponentais. Patys esame mokslininkai, tačiau kuriame savo verslą, ieškome pritaikymo sukurtiems baltymams, kuriame toliau. Tikrai nesutikčiau su teiginiais, kad mokslininkas neturi ateities versle.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų