Vitaminas D vitaminui D nelygu: prie tokios išvados priėjo mokslininkai, išanalizavę daugiau nei 50 tyrimų rezultatus.
Sumažino mirties riziką 6 proc.
Į „Cochrane“ analizę buvo įtraukta daugiau nei 94 tūkst. pacientų. Pasirodė, jog vyresnio amžiaus moterims vitamino D3 vartojimas sumažina mirties riziką 6 procentais. Tai reiškia, jog skiriant vitamino D3 preparatus 200 žmonių maždaug dvejus metus, išgelbstima vieno paciento gyvybė. Pacientų vidutinis amžius tyrime buvo 74 metai, 79 proc. visų tyrimo dalyvių buvo moterys. Tiriamieji vartojo arba vieną iš vitamino D formų, arba placebą, arba negavo jokio gydymo.
Tyrimo rezultatai parodė, kad būtent vitamino D3 forma (cholekalciferolis) sumažina mirties riziką. Tiriant vitaminą D2 (ergokalciferolį) vartojusius pacientus, tokio ryšio nenustatyta, taip pat nebuvo ryšio pacientams, vartojusiems D vitamino kitas aktyvias formas alfakalcidolį ar kalcitriolį. Tiriant nepageidaujamus poveikius paaiškėjo, jog vartojant vitaminą D3 kartu su kalciu didėja inkstų akmenligės rizika, o vartojant alfakalcidolį ir kalcitriolį, reikšmingai padidėja kalcio koncentracija kraujuje, o tai irgi gali sukelti įvairių problemų.
Saugo nuo vėžio
G Gydytoja dietologė Žana Antonova „Vakarų Lietuvos medicinai“ paaiškino, kad žmogaus organizmui reikalingos visos vitamino D formos: ergakalcoferolis (D2) ir cholekalciferolis (D3). Paskutiniojo šaltinis yra gyvūninės kilmės produktai ir jis formuojasi organizme veikiant saulei iš 7-dehidrocholesterolio, esančio odoje. Ergakalciferolis sintezuojasi iš provitamino ergosterino, kuris yra augaluose.
Vitamino D yra ir maiste - kai kurių rūšių žuvyje (lašišoje, silkėje), svieste, sūryje, kiaušiniuose, grybuose.
„250 -500 g žuvies turi tik 5 mg vitamino D. O suaugusiam žmogui per dieną reikia jo apie 50 mg. Naujausi tyrimai rodo, kad net vasarą vitamino D žmogui gali neužtekti, nes norėdami apsisaugoti nuo odos vėžio daugelis naudojasi apsauginiais kremais, daug laiko praleidžia patalpose“, - pasakojo dietologė.
Tačiau be saiko vartoti vitamino D papildus ji nerekomenduotų, nes tai riebaluose tirpus vitaminas ir jo galima lengvai perdozuoti. Geriausia dėl to pasikonsultuoti su šeimos gydytoju, peržiūrėti mitybą ir įvertinti, ar šio vitamino tikrai trūksta. Dietologė mano, kad neilgai trukus šis vitaminas bus skiriamas rutiniškai, kaip ir nesočiosios omega 3 rūgštys. Juolab kad tyrimai parodę, jog šis vitaminas saugo nuo onkologinių ligų. Beje, jei žmogus vartoja žuvies taukus – be omega 3 rūgščių, gauna šiek tiek ir vitamino D.
Kodėl, anot minėto tyrimo, vitamino D3 vartojimas sumažina mirties riziką 6 procentais tik vyresnio amžiaus moterims?
„79 proc. visų tyrimo dalyvių buvo moterys, - šypsosi dietologė. – Manau, kad toks pat poveikis būtų nustatytas ir vyrams. O kodėl būtent vitaminas D3 veikia taip? Galbūt kad jis geriau pasisavinamas: tai riebaluose tirpus vitaminas, jam pasisavinti reikia riebalų, o vitamino D3 daugiausia yra gyvūninės kilmės maisto produktuose, kuriuose yra ir riebalų. Juk, pavyzdžiui, kiekvienas žino, jog geriant morkų sultis reikia įpilti truputį aliejaus."
vlmedicina.lt
Šaltinis
Vitamin D Supplementation for Prevention of Mortality in Adults, The Cochrane Database of Systematic Reviews, July 6, 2011: (7); CD007470, G. Bjelakovic, et al.