Daugybė Lietuvos sveikatos priežiūros ydų ir nesprendžiamų problemų, noras paskatinti teigiamus pokyčius ir būti išgirstiems verčia pacientų organizacijas vienyti jėgas. Kad būtina kurti Vakarų Lietuvos pacientų organizacijų asociaciją, išsirinkti tarybą ir pradėti diskutuoti, nuspręsta šeštadienį susitikime su šių organizacijų atstovais.
Susitikimą viešbučio “Amberton Klaipėda” konferencijų salėje organizavo iniciatyvinė grupė, susibūrusi po praėjusių metų lapkritį vykusio forumo dėl Klaipėdos ligoninių ateities.
Susitikime pranešimus skaitė šios iniciatyvinės grupės nariai – kelių visuomeninių organizacijų narė Aldona Petrauskienė, Jungtinėje Karalystėje dirbantis kardiologas dr. Audrius Šimaitis, asociacijos “Vaiko širdis” koordinatorė Klaipėdoje Aušra Dockevičiūtė. Į iniciatyvinę grupę taip pat įeina sergančiųjų Bechterevo liga draugijos narė Eglė Petkutė.
A. Dockevičiūtė, remdamasi Nacionalinės sveikatos tarybos atliktu tyrimu, išvardijo pacientų organizacijas, o kartu ir visus ligonius, slegiančias problemas.
Tai didėjančios priemokos už kompensuojamuosius vaistus, brangūs medikamentai, ilgos eilės pas specialistus, nekompensuojamas gydymas privačiose įstaigose, po ligos ar operacijos “kažkur dingstanti” reabilitacija, ribojami siuntimai pas specialistus valstybinėse įstaigose, nepakankamas aprūpinimas skausmą malšinančiais vaistais, informacijos apie paskirtą gydymą neteikimas, informacijos apie žalos atlyginimą stoka, dėl asmeninių gydytojo įsipareigojimų farmacijos kompanijoms nepagrįstai keičiamas gydymas, žinių apie paciento būklę neteikimas šeimos nariams, pacientų organizacijų nebendravimas ir jų nuomonės nepaisymas priimant svarbius sprendimus.
Klaipėdos diabeto klubo atstovė šį sąrašą dar pailgino, atkreipusi visų dėmesį į tai, kad sveikatos priežiūros sistemoje neįdiegti pažangūs vadybos principai: dėl insulino receptų ir siuntimo pas akių gydytoją sergantieji cukriniu diabetu turi kas mėnesį lankytis pas šeimos gydytoją. Tačiau receptą išrašyti galėtų slaugytoja, o privalomam diabetininkų lankymuisi pas akių gydytoją siuntimai neturėtų būti reikalingi.
Kelių visuomeninių organizacijų narė finansininkė Aldona Petrauskienė pabrėžė, jog šiandien Lietuvoje nėra gerai ne tik pacientams, bet ir medikams.
Remdamasi savarankišku, taip pat profesionalų atliktais tyrimais, ji padarė išvadą, kad pradėjus pertvarkos procesus daugelis žmonių nepajuto jokio pagerėjimo. Net 80 proc. respondentų buvo nepatenkinti sveikatos apsaugos sistemos reforma ir 83 proc. teigė, kad pablogėjo paslaugų prieinamumas. Tačiau net 64 proc. apklaustųjų buvo patenkinti gydytojų teikiamomis paslaugomis.
“Prastai veikianti sistema gydytojams ir
slaugytojams kainuoja daugiau fizinių jėgų nei galėtų. Nes dėl to jie pavargsta kur kas daugiau”, - sakė pranešėja.
Nepaisant to, nelegalių mokėjimų išsikerojimas esąs naudingas tiek pacientams, tiek medikams – atlikusi skaičiavimus padarė išvadas finansininkė. Savanoriškai mokėti už papildomąjį draudimą dar nėra pasiruošę apie pusę žmonių – nes atlygis už paslaugą tiesiogiai gydytojui daugeliu atveju kainuotų pigiau nei kas mėnesį mokėti įmokas į fondą.
“Tie, kurie nebus apsidraudę savanoriškuoju draudimu – pasirodys gudresni už apsidraudusiuosius”, - palygino finansininkė.
Per metus per nelegalius mokėjimus į gydytojų kišenes sukrenta apie 2 mlrd. litų.
Dr. A. Šimaitis kaip išeitį iš sveikatos priežiūros sistemos aklavietės pateikė jau ne pirmą kartą eskaluojamą Klaipėdos universiteto ligoninės kūrimo idėją. Naujas gydymo ir mokslo centras – universiteto ligoninė – padėtų atsinaujinti ir pradėti organizuoti sveikatos priežiūros paslaugų teikimą pagal naujus principus ir šiuolaikinės vadybos nuostatas. Ji, bendradarbiaudama su Vakarų Lietuvos ligoninėmis, galėtų būti pagrindinė regiono institucija, užtikrinanti prieinamas, efektyvias bei šiuolaikines aukščiausio lygio sveikatos priežiūros paslaugas regione.
“Vaiko širdies” atstovė pasiūlė kartkartėmis sėsti visiems – pacientų organizacijų, gydytojų, Seimo, Savivaldybės atstovams - prie apskrito stalo ir kartu narplioti ligonius kamuojančius klausimus.
“Juk vienas lauke ne karys. Kad būtume išgirsti, turime burtis”, - siūlė A. Dockevičiūtė.
Susirinkusieji tam pritarė.
Daugiau nuotraukų fotogalerijoje
Genovaitė Privedienė
info@vlmedicina.lt