Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Vaistininkės patarimas Velykoms: į šventinį meniu įtraukite ananasą

2019-04-20 00:02:12

Kaip nepersivalgyti, o persivalgius palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti? Kokiose maisto kombinacijose užšifruotas pavojus? Ką daryti, kad šventinis Velykų meniu nevirstų kelione į vaistinę ar ligoninę? Sveikatos priežiūros specialistai pataria, jeigu nujaučiate, kad gresia persivalgymas – virškinimą gerinančius maisto produktus reiktų pradėti vartoti iš anksto.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Pusryčių meniu

Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Raimondos Truncės, kadangi Velykos yra labiau pusryčių šventė, tai ir valgiai, norint išvengti persivalgymo, turėtų būti lengvesni.

„Pagrindinis velykinis patiekalas ir šventės akcentas – kiaušiniai. Tai vertingas produktas, nes jų sudėtyje gausu baltymų, kurie yra viena iš pagrindinių organizmo statybinių medžiagų, o naudingiausiais – trynys, kuriame gausu vitamino A, D, B1, B2. Tačiau, kad neapsunkintume virškinimo sistemos, rekomenduočiau rinktis lengvesnius produktus, tinkančius kaip užkandis prie pagrindinio šventės patiekalo. Tai ridikėliai, agurkai, įvairios salotos, paprika, liesas kumpelis ar sūdyta lašiša. Šios daržovės ir žuvis pagerins visą virškinimo procesą“, – dalijasi R. Truncė.

Ne daugiau kaip 4 kiaušiniai

Ji sako, kad į šventinio stalo patiekalus labiausiai atkreipti dėmesį turėtų žmonės, geriantys cholesterolio kiekį kraujyje mažinančius vaistus, virškinimo ar kepenų susirgimų turintys asmenys.

„Per savaitę rekomenduojama suvartoti apie 4 kiaušinius, nes trynių sudėtyje yra cholesterolio, tačiau trynys turi net 5 kartus daugiau lecitino nei cholesterolio, o lecitinas yra labai svarbus cholesterolio reguliavimui. Jis mažina cholesterolio kiekį, neleidžia jam nusėsti ant kraujagyslių sienelių. Visgi, rekomenduojama sumažinti suvalgomų kiaušinių kiekį iki 1-3 per savaitę, turint padidėjusį cholesterolį, vartojant statinus – cholesterolį mažinančius vaistus, sergant ateroskleroze ar turint problemų su tulžies pūsle“, – teigia R. Truncė.

Vaistininkė aiškina, kad kiaušiniai vitaminų ir maistinės vertės atžvilgiu prilygsta mėsos ir žuvies baltymams, todėl rekomenduojamo kiaušinių kiekio viršyti nereikėtų. Anot jos, geriau jau išmesti po švenčių likusius kiaušinius negu juos suvalgyti, nes taip ne tik rizikuojama apsinuodyti, bet ir viršyti rekomenduojamą suvalgomų kiaušinių kiekį.

Imtis veiksmų dar prieš persivalgymą

Viena iš pavojingiausių sveikatai kombinacijų, pasak vaistininkės, yra per didelis maisto ir alkoholio kiekis, nes didėja negalavimų ir apsinuodijimų rizika.

„Jei nejaučiate saiko, o pavalgius jaučiatės blogai, pirmiausia, stenkitės išgerti šilto vandens, mėtų, pelyno ar juodos arbatos, kurios palengvina virškinimo procesą. Neužsisėdėkite prie stalo, pasivaikščiokite, nes sėdint dar labiau spaudžiasi skrandis, kyla rūgštingumas, lėtėja virškinimas. Jei visa tai nepadeda galite išgerti preparatų, kurių sudėtyje yra ananasų, papajos ekstraktų ar virškinimo fermento pankreatino. Ir į šventinio stalo meniu verta įtraukti ananasą, kuris skatina virškinimą. Taip pat, jei nujaučiate, kad gresia persivalgymas, prieš šventes vartokite preparatų, gerinančių kepenų veiklą, tokių kaip silimarinas ar artišokas“, – pasakoja ji ir priduria, kad vartojant tokius preparatus piktnaudžiauti maistu vis tiek nereiktų.

Kiaušiniai ypač puikus maistas ligoniams, nes jie yra gana gerai virškinami, neturi jokios sąveikos su vaistais ar maisto papildais.

„Jau įprasta, kad didžiausi nusiskundimai dėl apsinuodijimų, virškinimo sutrikimų, viduriavimo būna po didžiųjų švenčių. Kadangi šiems negalavimams dažniausiai skiriami virškinimo fermentai ir absorbentai, toksinus „sugeriantys“ preparatai, būtinai pasitarti su vaistininku dėl jų suderinamumo su kitais vartojamais vaistais, ypač sergant lėtinėmis ligomis, nes šie vaistiniai preparatai gali sumažinti arba padidinti naudojamų vaistų pasisavinimą“, – patarė vaistininkė.

Gintarinės vaistinės“ vaistinių darbo laikas Velykų švenčių dienomis:

Darbo laikas per šventes:

04.21 (sekmadienį) - vaistinės nedirbs

04.22 (pirmadienį) – didžioji vaistinių dalis dirbs įprastu sekmadienio grafiku

Išimtys:

„Gintarinė vaistinė“ Savanorių pr. 206, Kaunas dirbs:

04.21 (sekmadienį) 6:00 – 24:00

04.22 (pirmadienį) 6:00 – 24:00

„Gintarinė vaistinė“ Varnių g. 39 -9, Kaune dirbs:

04.21 (sekmadienį) visą parą

04.22 (pirmadienį) visą parą

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
5 dažniausios regėjimo problemos – kaip jas spręsti?
Žmogaus akis – sudėtingas organas, kuris iš aplinkos priima daugiausiai informacijos. Akių dėka žmogus ne tik mato...
Svarbiausi kokybiško poilsio komponentai: čiužinys, antčiužinis ir patalynė
Visi puikiai žinome, kad kokybiškas poilsis nakties metu užtikrina gerą nuotaiką, darbingumą ir bendrą savijautą. Vis dė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų