Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Užregistruoti 58 nauji ŽIV infekcijos atvejai

2012-06-13 13:21:11

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, per penkis pirmus šių metų mėnesius Lietuvoje užregistruoti 58 nauji ŽIV infekcijos atvejai, tarp kurių 16 moterų ir 42 vyrai. Pernai per tą patį laikotarpį ŽIV atvejų užregistruota dvigubai mažiau (28). Pagal užsikrėtimo ŽIV infekcija būdą, nustatyta, kad šiemet beveik pusė asmenų – 44,8 proc. (26) užsikrėtė ŽIV vartodami švirkščiamuosius narkotikus, 16 asmenų (27,6 proc.) – per heteroseksualius, 3 – per homoseksualius santykius. Trylikai asmenų užsikrėtimo būdas nenustatytas. Naujai užregistruotų užsikrėtusiųjų ŽIV amžiaus vidurkis 36 metai.

Daugiausiai (21 atvejis) naujų ŽIV atvejų užregistruota Vilniaus apskrityje, 11 – Kauno, 7 – Klaipėdos, 5 – Šiaulių, po 4 – Alytaus ir Telšių apskrityse, 2 – Tauragės ir po 1 – Panevėžio bei Utenos apskrityse. Du nauji atvejai nustatyti užsieniečiams.

Iš viso iki 2012 m. birželio 1 d. Lietuvoje užregistruoti 1958 ŽIV infekcijos atvejai, iš kurių –1615 vyrai ir 343 moterys. Dauguma (69,6 proc.) ŽIV infekuotųjų Lietuvoje užsikrėtė šia infekcija vartodami švirkščiamuosius narkotikus, apie 15 proc. – heteroseksualių, apie 6 proc. – homoseksualių santykių metu bei 9,4 proc. užsikrėtimo būdas nežinomas.

Šalyje registruoti du vaikai, kurie ŽIV užsikrėtė nuo ŽIV infekuotos motinos (perinatalinis infekcijos perdavimas).

Sergamumo ŽIV rodiklis Lietuvoje 2011 m. siekė 5,15 atvejo 100 tūkst. gyventojų ir yra aukštesnis nei 2010 m., tačiau žemesnis nei ES šalių vidurkis (5,7 – 2010 m.).

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, aukščiausi sergamumo ŽIV rodikliai 2010 m. registruoti 4 ES šalyse: Estijoje, Latvijoje, Belgijoje ir Jungtinėje Karalystėje, atitinkamai 27,8; 12,2; 11,0; 10,7.

Dominuojantis ŽIV plitimo kelias 2010 m. ES šalyse buvo  homoseksualūs santykiai, antroje vietoje – heteroseksualūs santykiai. Tik 4 proc. visų naujai ES šalyse 2010 m. registruotų atvejų sudarė užsikrėtusieji per švirkščiamuosius narkotikus.

„Bendra tendencija ES šalyse: mažėja užsikrėtusiųjų per švirkščiamuosius narkotikus, dažnėja ŽIV plitimas per homoseksualius ir heteroseksualius santykius, gerėja ŽIV ligos gydymo prieinamumas ir mažėja mirčių nuo AIDS, ženkliai auga ŽIV ligos gydymui reikiamų vaistų poreikis bei išlaidos jiems“, –  pažymėjo Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro vadovas, medicinos mokslų daktaras Saulius Čaplinskas.

Trys užsikrečia, vienas pradedamas gydyti nuo ŽIV ligos – tokios pasaulinės ŽIV plitimo tendencijos, apie kurias buvo kalbėta prieš savaitę vykusiame Europos Komisijos ŽIV ekspertų susirinkime, kuriame dalyvavo dr. S.Čaplinskas.

ŽIV ligai gydyti naudojami vaistai nepajėgūs sunaikinti viruso, tačiau sumažina jo koncentraciją žmogaus organizme, stabilizuoja imunitetą. Šie vaistai (arba antiretrovirusinė terapija) ilga laiką leidžia neprogresuoti ŽIV infekcijai. ŽIV liga yra neišgydoma, bet kontroliuojama lėtinė užkrečiamoji liga.

Per trisdešimt metų skaičiuojant nuo ŽIV atradimo, vakcinos nuo ŽIV mokslininkams dar nepavyko sukurti.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro inf.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų