Sveikatos apsaugos ministro Vytenio Povilo Andriukaičio vadovaujama delegacija birželio 20–21 d. dalyvaus Liuksemburge vyksiančiame Europos Sąjungos Užimtumo, socialinės politikos, sveikatos ir vartotojų reikalų tarybos posėdyje.
Užimtumo, socialinės politikos, sveikatos ir vartotojų reikalų tarybos posėdyje bus svarstomi pasiūlymai dėl teisės aktų nuostatų, reglamentuojančių tabako ir susijusių gaminių gamybą, pateikimą ir pardavimą, suderinimo. ES šalys narės aptars žmonėms skirtų vaistų klinikinių tyrimų, medicinos prietaisų ir kt. klausimus. Ministras V. P. Andriukaitis tarybos posėdyje pristatys artėjančios Lietuvos Respublikos pirmininkavimo ES Tarybai programą ir vyksiančius renginius, taip pat supažindins su svarbiausiomis mūsų šalies pirmininkavimo metu sveikatos politikos aktualijomis.
„Vienas reikšmingiausių klausimų – Europos Parlamento ir ES Tarybos direktyva griežtinanti tabako kontrolės politiką, – teigia sveikatos apsaugos ministras. – Kasmet Europoje nuo tabako miršta beveik 700 000 žmonių ir šis skaičius nuolat didėja, todėl būtina imtis naujų priemonių, kurios sustabdytų tabako daromą žalą. Priešingu atveju – tabako sukeliamų mirčių skaičius iki 2030 m. gali išaugti iki 8 milijonų“. Pasak V.P. Andriukaičio, kiekvienais metais dėl tabako vartojimo ES valstybės narės patiria didžiulius nuostolius, kurie, 2000 m. duomenimis, gali siekti iki 3,9 proc. BVP. Tikimasi, kad priėmus šią direktyvą ir įgyvendinus jos nuostatas sumažės nelegalios prekybos tabako gaminiais mastai, pagerės Lietuvos žmonių sveikatos rodikliai, jaunimas bus efektyviau atgrasomas nuo rūkymo. Visa tai padės sumažinti išlaidas sveikatos apsaugai ir ligų gydymui. Daugiau sutaupytų lėšų galima bus skirti ligų prevencijai ir gyventojų informuotumui didinti.
Užimtumo, socialinės politikos, sveikatos ir vartotojų reikalų taryba svarstys reglamentą, kurio tikslas – supaprastinti klinikinių tyrimų paraiškų pateikimo ir leidimų išdavimo procedūras, siekiant, kad jos būtų harmonizuotos ES mastu, lanksčios ir veiksmingos. Tam, kad didėtų pacientų saugumas, atsivertų keliai naujiems vaistams, būtų plečiama mokslo pažanga, būtina nustatyti aukštus vaistų kokybės ir saugumo standartus, užtikrinti, kad duomenys, gauti atliekant klinikinius tyrimus, būtų patikimi ir patvarūs, o vaistai bei gydymo būdai būtų grindžiami šiais duomenimis.
Sveikatos apsaugos ministerija