Kasmet pasaulinės Žemės dieną vykstantys švietėjiški renginiai, akcijos ar iniciatyvos skatina žmones tausoti gamtą: eikvoti mažiau energijos, nešiukšlinti, rūšiuoti bei atiduoti pavojingas atliekas perdirbimui, bet geri norai dažniausiai trunka tik vieną dieną. Kartu su buitinėmis šiukšlėmis per metus vis dar išmetama daugiau nei 2 tūkst. tonų elektros ir elektroninės įrangos atliekų (EEĮA), tad „EMP recycling“ (EMP) įrengė 1 tūkst. specialių konteinerių tinklą, padėsiantį elektronikos atliekomis atsikratyti net atokiausiose gyvenvietėse.
„Džiugu, kad rūšiavimo kultūra Lietuvoje jau „įleido šaknis“, bet, kad atliekų rūšiavimas taptų įpročiu, reikia ne tik laiko, tačiau ir realių skatinimo priemonių, – sako „EMP recycling“ generalinis direktorius Almontas Kybartas. – Informuodami visuomenę apie atliekų tvarkymą, visuomet stengiamės būti labai praktiški: nors mūsų įmonės pagrindinė veikla yra elektroninės įrangos ir kitų atliekų perdirbimas, nieko nestebina įmonės teritorijoje vykstančios ekskursijos, kurių metu rodome EEĮ atliekų perdirbimo procesą. Esame įsitikinę, kad savo akimis išvydę visą rūšiavimo procesą ir rezultatus, žmonės įgaus motyvaciją rūšiuoti“.
Kita veiksminga rūšiavimą skatinanti priemonė, kurią nurodo A. Kybartas, vartotojui lengvai pasiekiamo, suprantamo ir patogaus elektros bei elektronikos įrangos atliekų rūšiavimo konteinerių tinklo įrengimas. „Didžiausia problema, su kuria susiduria užimti ar atokesnėse Lietuvos vietose gyvenantys žmonės – nepatogus atliekų rūšiavimo procesas. Įprasta, kad stambiąsias elektroninės įrangos atliekas tiesiai iš namų išveža iškviestas EMP atliekų TAKSI, deja, smulkiaisiais prietaisais dažniausiai žmonės atsikrato mesdami juos į bendruosius buitinių atliekų konteinerius. Retas kuris susimąsto, kad šių atliekų į paprastus konteinerius mesti negalima. Atrodo, kas čia tokio, bet per metus tokių atliekų į sąvartynus patenka išties įspūdingas skaičius – daugiau nei 2 tūkst. tonų“, – sako EMP generalinis direktorius.
1 tūkst. specialių konteinerių įrengti 10-yje Lietuvos regionų. Išvaizdūs žali tinklo konteineriai pastatyti didžiausio lankytojų srauto sulaukiančiose vietose: savivaldybėse, seniūnijose, mokyklose, verslo centruose, bibliotekose ir pan. Konteineriai gyventojams strategiškai patogiose vietose įrengti ir atokiausiuose Lietuvos kampeliuose. Norintys sužinoti, kur yra artimiausias smulkiems sugedusiems elektroniniams prietaisams skirtas konteineris, gali užeiti į svetainę www.mesk-i-konteineri.lt ir išsirinkti patogiausią, arčiausiai namų esančią vietą.
Iki pat lapkričio mėnesio bent tris kilogramus buityje susidarančių elektronikos ir elektros įrangos atliekų sukaupę ir į specialiuosius konteinerius įmetę žmonės gali dalyvauti žaidime „Sugedo? Mesk į konteinerį“: dalyviui svetainėje www.mesk-i-konteineri.lt tereikia išsirinkti norimą prizą, užrašyti jo pavadinimą ant lapelio ir, nurodžius savo kontaktus, įmesti į konteinerį kartu su smulkiosiomis EEĮ atliekomis. Prizų dalybos ir rezultatai bus skelbiami kiekvieno mėnesio pabaigoje, o su laimėtojais bus susisiekta asmeniškai.
UAB „EMP recycling“ – didžiausia Baltijos šalyse elektronikos ir metalų perdirbimo įmonė, teikianti šių ir įvairių kitų atliekų surinkimo, supirkimo, pervežimo, perdirbimo paslaugas. Paskambinus telefonu 1806 EMP atliekų TAKSI elektroninės įrangos atliekas iš bet kurios susidarymo vietos išveža nemokamai.
1971 metais pavasario lygiadienį Jungtinės tautos paskelbė Pasauline Žemės diena. Lietuvoje ji oficialiai įteisinta 1992 m. ir kiekvienais metais minima kovo 20 d.
Ernesta Karalienė,
„Ad verum“