Šeštadienis, 2024.11.09
Reklama

Urologas ragina vyrus pasitikrinti savo sveikatą jau šiandien

Šaltinis: vlmedicina | 2022-11-23 11:50:42

Lapkričio mėnuo laikomas vyrų sveikatos mėnesiu – tai laikas, primenantis vyrams atkreipti dėmesį į savo sveikatą bei profilaktiškai išsitirti dėl ypač pavojingos ligos – prostatos vėžio. Prostatos vėžys kasmet diagnozuojamas milijonams vyrų ir yra negailestingas tiek jauniems, tiek pagyvenusiems.

Kraujo mėginio paėmimas / VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Medicinos klinikos „Endemik“ gydytojas Augustinas Matulevičius ragina vyrus reguliariai atlikti profilaktinius tyrimus. Pasak jo, jauniems vyrams profilaktinę prostatos patikrą patartina atlikti kas 2-3 metus, vyresniems dažniau – kas 1-2 metus.

„Siekiant įvertinti prostatos būklę ar net įtarti prostatos navikus, pakanka prostatos specifinio antigeno tyrimo (PSA), kuris yra atliekamas iš kraujo. Pastarąjį tyrimą rekomenduojama atlikti jau nuo 40-ies metų, o nuo 50-ies rekomenduojama tikrintis dažniau“, – sako urologas, pridurdamas, kad kraujo tyrimai yra atliekami tą pačią dieną ir jų rezultatus pacientas gali sužinoti jau po keleto valandų.

Pasak A. Matulevičiaus, siekiant nuodugniai ištirti vyrų sveikatą ir dar ankstyvoje stadijoje diagnozuoti prostatos vėžį, sėklidžių vėžį ar kitus onkologinius susirgimus susijusius su urogenitalinių organų sistema, vyrams pagal poreikį gali būti paskirtos papildomos plataus ištyrimo programos.

„Pacientams taip pat gali būti atliekami testosterono, alfa fetoproteino (AFP), laktatdehidrogenazės (LHD), beta HCG tyrimai bei inkstų, prostatos, šlapimo pūslės ir sėklidės ultragarsiniai tyrimai. Pagal poreikį gali būti daromas multiparametrinis prostatos MRT ar KT tyrimas su intraveniniu kontrastavimu“, – dėsto jis.

Vis dėlto, nemaža dalis vyrų vengia tikrintis savo sveikatą, kai kurie nepasirodo gydytojams dešimtis metų. „Baimė atlikti profilaktinius tyrimus gali būti nulemta daugelio faktorių“, – sako A. Matulevičiaus. Anot jo, pacientai vengia sužinoti savo sveikatos būklę, bijo išgirsti, kad reikia keisti gyvenimo būdą, taip pat įtakos turi ir laiko stoka. Urologas pažymi, jog profilaktinis vizitas ir tyrimų atlikimas turėtų būti atliekamas kartą per metus, kasmet.

„Atsiradus simptomų – tokiems, kaip šlapinimosi sutrikimai, skausmas, kraujingas šlapimas – būtina nedelsiant kreiptis pas gydytoją urologą, nes šių simptomų pasireiškimas gali byloti apie rimtą sveikatos sutrikimą, tokį kaip inkstų ar prostatos vėžį“, – įspėja urologas. Jis pabrėžia, jog ir jaunesniems vyrams svarbu stebėti sveikatą: jaunesnių vyrų tarpę (18-30 metų), dažniausias onkologinis susirgimas yra sėklidžių vėžys. Gydytojas tikina, kad nors sėklidžių vėžys apskritai nėra dažnai pasitaikanti liga, tai dažniausia onkologinė liga, kuria suserga jauni vyrai. Gera žinia ta, kad šiais laikais sėklidžių vėžys yra beveik visada pagydomas, ypač jei yra nustatoma ankstyvoje stadijoje, tačiau ir vėlyvesnėse stadijose liga dažnai gydoma sėkmingai.

Pakitimus sėklidėse aptikti gali patys vyrai, jei reguliariai atlieka savo sėklidžių patikrą. Urologas A. Matulevičius įspėja, kad būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją apčiuopus mazgelį sėklidėje ar jai padidėjus, patinus, pajutus skausmą, sunkumą, ar kitą neįprastą pojūtį kapšelyje. Kiekvienu atveju, net jei padidėjusi sėklidė nėra skausminga, pacientą turi apžiūrėti gydytojas urologas. Svarbu atsiminti, kad ligos gydymas nesumažina lytinės potencijos, dažniausiai išlieka ir galimybė turėti vaikų.

„Apmaudu yra sužinoti, jog ligos būtum galėjęs išvengti, jei tik laiku būtum pasitikrinęs sveikatą. Technologijų dėka ligos požymius galima aptikti labai anksti, taip užkertant kelią jos progresavimui“, – akcentuoja A. Matulevičius.

Jam antrina ir šeimos gydytoja Elena Šukė, kuri teigia, kad profilaktiškas sveikatos tikrinamasis yra vienas geriausių būdų pasirūpinti savimi.

„Svarbiausia yra neignoruoti atsiradusių naujų negalavimų ar simptomų. Reikia suvokti, kad rimtų ligų simptomai savaime nepraeis. Profilaktinė patikra ne tik gerina gyvenimo kokybę, bet ir leidžia jaustis saugiam. Šiuolaikinės medicinos galimybės leidžia anksti aptikti onkologinius susirgimus ir tiksliai juos diagnozavus parinkti ir pritaikyti individualizuotą gydymą”,– sako ji.

Šeimos gydytoja dėmesį atkreipia ir į bendrą vyrų sveikatos būklės patikros svarbą. Anot jos, ne mažiau svarbūs išlieka ir šie tyrimai: cholesterolio, gliukozės, vitamino D bei bendri kraujo tyrimai. O taip pat atsižvelgiant į gyvenimo būdą – rūkantiems atlikti krūtinės ląstos rentgeno nuotrauką, nesilaikantiems sveikos mitybos principų ir vartojantiems alkoholį – patikrinti kepenų veiklą, šeimoje esant širdies ligų ar turint antsvorio – atlikti elektrokardiogramą.

Gydytojai vienbalsiai tikina, kad profilaktiniai tyrimai gali ne tik padėti laiku pastebėti besivystančių ligų užuomazgas, bet ir paskirti reikiamą gydymą, taip išgelbėjant ne vieną gyvybę.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Klaipėdos universiteto ligoninėje prieširdžių virpėjimas pradėtas gydyti pažangiausiu metodu
Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) Širdies aritmijų centro medikai nuo šiol prieširdžių virpėjimą – vieną iš d...
Nosies operacijos skirtingose kultūrose: kaip skiriasi pageidavimai pasaulyje?
Nosies operacijos yra vienos iš populiariausių estetinės chirurgijos procedūrų. Nors šios operacijos tikslas yra pagerin...
Medicinos paslaugos greitai ir patikimai
Sveikata yra brangiausia, ką turime, todėl svarbu ja tinkamai ir laiku pasirūpinti. Tam atliekami išsamūs sveikatos tyri...
Kaip tinkamai pasiruošti radiologiniams tyrimams?
Kauno klinikų Radiologijos klinikoje atliekamas platus radiologinių tyrimų spektras, įskaitant rentgeną, ultragarsą, kom...
Nemalonios kelionės į tualetą gali įspėti apie ligą: kaip palengvinti simptomus?
Dirgliosios žarnos sindromas – nemaloni, kasdienybę apsunkinanti lėtinė būklė, paveikianti apie 5–10 proc. p...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų