Ud - reiškia kilimą aukštyn, plėtimąsi, džaja - pergalę ir kartu apribojimą. Šį kvėpavimo pratimą galima atlikti (išskyrus sulaikymo, kumbhakos, stadijas) bet kokiu dienos metu.
Ši pranajama atliekama gulint, jei jaučiate sunkumą, apkrovą ar skausmą širdies plote, esant susijaudinimui, įsitempus diafragmai. Pasitieskite po mentėmis ir nugara keletą kartų sulankstytą apklotą taip, kad iškiltų krūtinės ląsta, po keliais ir kaklo nugarine dalimi padėkite voleliu susuktus rankšluosčius taip, kad jaustumėte mažiausiai įtampų. Kada gulime tokioje padėtyje, įkvėpimo procesas prasideda aktyvuojant dubens srities raumenis. Tuomet krūtinės ir plaučių bei diafragmos raumenys atsipalaiduoja, o kvėpavimas tampa gilus. Šis kvėpavimas palengvina turinčių širdies ydas bei padidėjusių širdies skilvelių simptomus ligonių būklę, nuramina mirties baimę.
Kvėpavimas prasideda nuo iškvėpimo. Stenkitės kuo daugiau atlaisvinti plaučius, nedarydami didelio spaudimo kvėpavimo organams. Iškvepiant ir įkvepiant girdimas švokštimas. Iškvėpimo ir įkvėpimo metu oras praeina pro suspaustas gerklas, kartu masažuoja jas. Įkvėpdami žvilgsnį nuleiskite žemyn, stebėkite, kad plaučiai tolygiai prisipildytų oro. Kvėpuodami neužspauskite nosiaryklės srities. Išmokę atlikti pranajamą gulint, pereikite prie sėdimų padėčių. Jei yra galimybė – pasikonsultuokite su jogos instruktoriumi.
Udžai poveikis: naikina įtampas plaučių srityje, nuramina protą ir nervų sistemą, gilūs ir ramūs iškvėpimai padeda esant širdies bei kraujagyslių sistemos sutrikimams, aukštam kraujospūdžiui. Pailginta ir gili įkvėpimo stadija naudinga sergant astma bei depresija, esant žemam kraujospūdžiui.