Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Traška, braška ir gadina gyvenimą

Lijana Cibulskienė | 2016-09-15 14:18:48

Kai kuriems žmonėms nereikia žiūrėti į termometrą ar spėlioti, kokie orai laukia. Pats geriausias barometras – skaudantys, geliantys ir patinę sąnariai, kurie tiksliai nujaučia besiartinančią darganą. Tokios dienos ir sunkūs sezono darbai kenčiančius pacientus atgena į medikų kabinetus.

Gelbsti judėjimas

© Fotolia.com

Pasak tytuvėniškio gydytojo Jono Daujočio, prasidėjęs bulviakasis pagausina žmonių, besiskundžiančių radikulopatija, skaičių, taip pat rudens sezonu atsinaujina ir lėtinės sąnarių ligos. Gydytojo teigimu, kaimo žmonės nemoka savęs tausoti. „Dirba ir per lietų, ir per šaltį, atšąla rankas, kojas, tad ima gelti sąnarius, – pasakojo J.Daujotis. – Kol visų darbų nenudirba, tol ir pas medikus neprisiruošia.“

Santariškių klinikų Reabilitacijos, fizinės ir sporto medicinos centro vadovas profesorius Alvydas Juocevičius aiškino, kad, norint išsaugoti sveikus sąnarius, reikia judėti. Tada sąnariai ne taip greitai susidėvi, o jei pradeda skaudėti, tai dažniausiai senatvėje. „Jei žmonės pakankamai judėtų, tokios ligos kaip artrozė taip greitai neprogresuotų. Tinkamas judėjimo režimas – pagrindinis vaistas nuo sąnarių ligų“, – kalbėjo A. Juocevičius.

Profesorius pripažįsta, kad labai svarbi ir tinkama mityba. Mūsų seneliai valgydavo paprastą maistą, tinkamą sąnarių mechaniniam atsparumui, o mes kai kurių komponentų su maistu dabar gauname mažiau.

Artrozė dažniau persekioja turinčius antsvorio žmones. Jei turintieji antsvorio dar dirba sėdimą darbą, nepakankamai juda, sąnarių ligos vystosi daug greičiau. Fizinį darbą dirbantys žmonės artroze serga daug rečiau.

Liaudiški receptai

Širvintiškis ūkininkas Bronislavas Vošteris turi savo receptą, kaip malšinti sąnarių skausmą. Pasak jo, geriausiai gydo sėmenų aliejus ir sėmenų išspaudų bei kaulažolių tepalas.

„Dėl sąnarių skausmų kreipiausi į medikus, jie man pasiūlė operaciją – keisti klubo sąnarį, – pasakojo jis. – Kadangi nenorėjau gerti vaistų, kurie gadina kepenis, inkstus, širdį, prisiminiau liaudiškus metodus ir pasigaminau tepalą. Po savaitės skausmai nuslūgo. Dabar gydytojai nebesiūlo operuotis – nėra reikalo.“

Ūkininkas ant kompreso uždeda polietileno plėvelę, užmauna specialią kojinę, kad nenusmuktų. Kompresus reikėtų dėti maždaug tris mėnesius, geriau dieną. Efektyviausiai veikia toks tepalas – 100 g sėmenų aliejaus ir 20 g susmulkintų, (būtinai šviežių) kaulažolių šaknų. Ūkininkas perspėja, kad gydymas nepadės, jei visiškai nebelikę sąnario kremzlės ir kaulas trinasi į kaulą.

Taip pat sąnariams padeda laurų lapų nuoviras. 5 g smulkintų laurų lapų kelias minutes pavirti 300 ml vandenyje, supilti į termosą ir palaikyti 4–6 val. Nukoštą skystį išgerti mažais gurkšneliais per 12 val. Būtinai daryti pertraukas, negerti visko vienu mauku. Gydytis reikia tris dienas iš eilės. Po savaitės gydymo kursą pakartoti. Gydymosi savaitę reikėtų maitintis vegetariškai. Gydymosi procedūrą pakartoti kas 3 mėnesius.

Sergant lėtiniu sąnarių uždegimu, padeda pušų, karklo žievių vonelės. Šviežiai nuskintas pušų šakeles ar karklo žieves užplikyti verdančiu vandeniu ir skystį atvėsinti. Kojas mirkyti 15–30 min. Po procedūros šiltai jas apvynioti ir pagulėti lovoje.

Nuo reumatoidinio artrito ir podagros padeda avižų vonelės. 300 g smulkintų avižų ir jų šiaudų užplikyti 5 l vandens, pavirti pusvalandį. Iki 37 laipsnių atvėsusiame vandenyje kojas mirkyti 20–30 min. Gydymo kursas – 6–8 procedūros.

Patarimai sergantiesiems

Daugiau judėkite – per dieną būtina sudeginti 500 kalorijų.

Subalansuokite savo mitybą – valgykite daugiau daržovių ir vaisių. Sąnariams labai kenkia rūgštūs produktai. Mažiau gerkite kavos, nerūkykite ir nevartokite alkoholio.

Atsikratykite antsvorio. Kiekvienas papildomas kilogramas – tai krūvis, kurį tenka atlaikyti sąnariams.

Nesigydykite paūmėjimo metu. Intensyvias gydymosi procedūras darykite, kai skausmas aprims. Ledas malšina skausmą, bet negalima jo laikyti per ilgai.

Skausmui apmalšus, sąnariams geriau šilti kompresai.

Periodiškai valykite organizmą. Kai kuriems sąnarių ligomis sergantiesiems tai labai padeda.

Mažiau vartokite aliejaus – jame daug omega 6 rūgščių, kurios naudingos, bet sąnariams kenkia. Nekenksmingiausias alyvuogių ir rapsų aliejus.

Valgykite daugiau žuvies – skumbrių, lašišų, silkių. Žuvyse esančios omega 3 rūgštys malšina uždegimą.

Sportuokite protingai ir saikingai. Pasirinkite plaukimą, vaikščiojimą, mankštą su treniruokliais. Atminkite, kad visiškas nejudrumas sąnarius stingdo. Be to, atrofuojasi raumenys ir dar labiau padidėja sąnariams tenkantis krūvis, jie prasčiau aprūpinami krauju.

Nesėdėkite ilgai toje pačioje padėtyje – tai trikdo kraujotaką ir kenkia sąnariams. Laiku gydykite anginą ir kitas infekcines ligas, nes jos neretai komplikuojasi į sąnarių uždegimą, sukeldamos negrįžtamus pokyčius.

Daugeliu atvejų padeda purvo, negyvojo vandens kompresai, vaistažolių vonios, gimnastika vandenyje.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Supaprastinta siuntimų tvarka lėtinėmis ligomis sergančių pacientų ilgalaikiam stebėjimui
Siekdama toliau mažinti gydytojų administracinę naštą ir trumpinti paciento kelią, Sveikatos apsaugos ministerija atnauj...
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
5 dažniausios regėjimo problemos – kaip jas spręsti?
Žmogaus akis – sudėtingas organas, kuris iš aplinkos priima daugiausiai informacijos. Akių dėka žmogus ne tik mato...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų