Nacionalinė žiniasklaida išplatino pranešimą, kuriame išvardytos Lietuvos maudyklos, neatitinkančios higienos normos mikrobiologinių parametrų reikalavimų, ir kurias poilsiautojams derėtų aplenkti. Tarp šių maudyklų minimas ir per Tauragę tekančios Jūros vardas. Kai šia naujiena pradėjo domėtis „Tauragės žinios“, paaiškėjo, kad išplatinta informacija – laboratorijos klaida.
Galima užsikrėsti
Pasak Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Aplinkos sveikatos skyriaus visuomenės sveikatos administratorės Gražvydės Norkienės, maudyklų vandens kokybė vertinama pagal du mikrobiologinius parametrus: žarninius enterokokus ir žarnines lazdeles. Atsižvelgiant į higienos normos reikalavimus, žarninių enterokokų turi būti ne daugiau kaip 100 kolonijas sudarančių vienetų 100 ml vandens, o žarninių lazdelių – ne daugiau kaip 1000 kolonijas sudarančių vienetų 100 ml vandens.
– Laboratorijoje ištyrus Jūros upės vandens mėginį, paaiškėjo, kad šios upės vandenyje žarninių enterokokų buvo 120 kolonijas sudarančių vienetų 100 ml vandens, tai yra 1,2 karto daugiau negu leidžiama higienos normoje. Žarninių lazdelių kiekis 100 ml vandens atitiko normą. Tačiau vienam iš parametrų viršijant normą maudykla neatitinka kokybės reikalavimų, – antradienį „Tauragės žinioms“ sakė specialistė.
G. Norkienės teigimu, esant tokio pobūdžio vandens užterštumui, yra tikimybė užsikrėsti žarnyno, akių, ausų infekcijomis.
Privalėjo pranešti visuomenei
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras informuoja, kad institucija, atsakinga už paplūdimio administravimą, turi užtikrinti, kad maudymosi sezono metu informacija apie pablogėjusią vandens kokybę būtų skelbiama operatyviai. Visuomenė turi būti informuojama ir supažindinama su informacija apie vandens kokybę per žiniasklaidą, savivaldybių interneto svetainėse, stenduose prie paplūdimių turi būti skelbiami naujausi vandens kokybės tyrimų rezultatai bei rekomendacija nesimaudyti ar draudimas tai daryti. Jūros upės paplūdimį administruoja Tauragės rajono savivaldybė. Tačiau stendų, skirtų informacijai skelbti, populiariausioje Jūros maudykloje, vadinamajame ančiukų pliaže, nėra.
Žmonių neinformavo
G. Norkienės teigimu, Tauragės rajono savivaldybė privalėjo ne tik informuoti visuomenę apie užterštą maudyklės vandenį, tačiau ir toliau stebėti vandens taršą.
– Jūros vandens tyrimų duomenys į mūsų laboratoriją buvo atsiųsti birželio 26 dieną. Tyrimai dėl žarninių lazdelių atliekami vieną parą, dėl žarninių enterokokų – dvi. Vadinasi, birželio 29 dieną, Tauragei pranešus apie vandens taršą, turėjo būti atsiųstas pakartotinis vandens tyrimas. Po dar septynių dienų tyrimas turėjo būti pakartotas. Kol kas pakartotinių mėginių iš Jūros upės rezultatų mes negavome, – teigė G. Norkienė.
Apsižioplino
Tauragės rajono savivaldybės gydytoja Dalė Bartulienė „Tauragės žinioms“ teigė, kad iki šiol nėra gavusi tyrimų atsakymų iš Nacionalinės visuotinės sveikatos priežiūros laboratorijos.
– Birželio 14 dieną Nacionalinės visuotinės sveikatos priežiūros laboratorijos darbuotojai paėmė mėginius, tačiau iki šiol manęs neinformavo, – telefonu teigė D. Bartulienė.
Susisiekėme su Nacionalinės visuotinės sveikatos priežiūros laboratorijos Klaipėdos skyriaus vedėja Raminta Mitkuviene. Vedėja patikino, kad būtent jų laboratorija siunčia pranešimus Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centrui, tačiau tik prieš keletą dienų paaiškėjo, kad išplatintoje informacijoje įsivėlė klaida.
– Jūros upėje maudytis galima. Tiesiog įsivėlė žmogaus padaryta klaida – buvo supainioti skaičiai. Iš tiesų žarninių enterokokų kiekis 100 ml vandens tyrimo metu buvo 97 (norma 100, tiesa, šis kiekis artėja prie pavojingos ribos) kolonijas sudarančių vienetų, žarninių lazdelių – 120 kolonijas sudarančių vienetų 1000 ml vandens. Keramikos tvenkinio vandens tyrimų rezultatai geresni: žarninių lazdelių rasta 9 (norma 1000), žarninių enterokokų – 17 (norma 100), – patikino R. Mitkuvienė.