Prasideda naujas Europos komisijos projektas „HORIZON 2020“ (MOCHA) pagal kurį bus analizuojama, ar trisdešimtyje Europos sąjungos šalių vaikų sveikata prižiūrima tinkamai. Prieš keletą dienų Londone vyko generalinės asamblėjos ir šalių agentų susitikimas, kuriame Lietuvai atstovavo klaipėdietė, Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto Plėtros ir tarptautinių ryšių prodekanė, mokslų daktarė Indrė Būtienė.
„Aš paskirta Lietuvos agente šiame projekte. Mano pagrindinis darbas bus pateikti visą reikalingą informaciją ir analizę apie vaikų sveikatos priežiūrą mūsų šalyje. Gauti duomenys bus lyginami su kitų trisdešimt projekte dalyvaujančių šalių rezultatais“, - sakė vaikų gydytoja bei vaikų pulmonologė, MB „Mama, aš sergu“ direktorė I. Būtienė.
Vaikai yra labai svarbi gyventojų grupė - tai Europos ateitis, jos būsima visuomenė ir darbuotojai. Taigi vaikų sveikata labai svarbi ne tik jiems patiems, bet ir sveikai Europai.
Deja, nėra jokio susitarimo, koks geriausias būdas naudotinas teikiant pirminę sveikatos priežiūrą vaikams. Skirtingos šalys naudoja skirtingus modelius, pavyzdžiui, bendrosios praktikos slaugytojas lanko vaikus namuose ar juos apžiūri pirminės sveikatos priežiūros pediatras su didele patirtimi. Iki šiol nėra mokslinių tyrimų, kurie parodytų, kuris modelis efektyviausias, tad tikėtina, kad kai kurie vaikai nesulaukia tinkamos medicininės priežiūros.
Projektas MOCHA siekia panaikinti šią spragą, tirdamas 30 Europos Komisijos ir Europos ekonominės erdvės šalių. 19 mokslininkų iš 10 Europos šalių, taip pat Šveicarijos, Bostono (JAV) ir Melburno (Australija) dirbs su šalių atstovais (agentais, kaip I. Būtienė – aut.past.) visose 30 šalių bei analizuos jų pateiktą svarbią informaciją vaikų pirminės sveikatos priežiūros temomis.
Daugiausia dėmesio bus skiriama temoms, ar vaikai sulaukia tinkamos pirminės pagalbos (įskaitant skubią pagalbą), vaikų priežiūrai specialiose įstaigose (antrinė sveikatos priežiūros grandis, socialinė apsauga, švietimas ir t.t.), mokyklų sveikatos priežiūros paslaugoms ir ar pagalba prieinama paaugliams, ar užtikrinama vaikų teisė į tinkamas paslaugas, tinkamas įrašų apie vaikų sveikatą naudojimas.
Išorinė patariamoji taryba vertins gautus rezultatus. Tikimasi, kad gauti rezultatai padės nustatyti optimalius vaikų pirminės sveikatos priežiūros modelius, kad pasitelkiant politikus situacija Europoje keisis į gerąją pusę, o gerėjanti sveikatos priežiūra atneš ekonominę naudą. Projektas truks 42 mėnesius. Planuojama aktyvi apibendrintų duomenų viešinimo programa. Manoma, kad būtent nuo vaikų prasideda sveikas Europos gyventojų senėjimas.