Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Sveikuolių šventėje – ir kovos, ir apkabinimai(1)

2011-11-27 23:10:05

Lankstūs, žvalūs, ištvermingi ir, svarbiausia, bendruomeniški – tokie buvo sveikuolių šventės „Lietuvos sveikuolis 2011“ dalyviai. Surėmę simbolines ietis – savo sveikatą – jie įrodinėjo vienas kitam ir ypač sau, kad jų pasirinktas sveikas gyvenimo būdas yra teisingiausias kelias į darną su savimi ir aplinka. Taip pat tai proga įrodyti, kad savas miestas yra pats sveikiausias. Klaipėdai, deja, to padaryti nepavyko, nors viena taurė už individualius pasiekimus iškeliavo ir į uostamiestį.

Vakarų Lietuvai atstovavo klaipėdiečiai Justas Lukauskas, Liubovė Talanova, Alfonsa Zaksienė, Dalius Viršilas. Zitos Voitiulevičiūtės nuotr.

 Apžiūrėjo kūnus

 Lapkričio 26 d. Kūno kultūros akademijos manieže vykusi šventė – jau finalinis Lietuvos Respublikos Prezidento taurės konkurso „Lietuvos sveikuolis 2011” renginys. Šis renginys vyko jau šešioliktą kartą. Daug valstybinių, nevyriausybinių, verslo ir kitų organizacijų prieš tai rengė atrankinius konkursus savo vietovėse.

 Sveikuoliško gyvenimo būdo entuziastas, vedęs šventinį renginį, Kazimieras Ilginis pabrėžė, kad tai, kas vyko Kaune, nebuvo varžybos – tai „kūno apžiūros šventė“.

 „Tikroji šventės prasmė – skatinti žmones tobulinti savo kūną. Per metus kiekvienas iš čia dalyvaujančiųjų tai darė, o čia atvyko tarsi į metinę apžiūrą, kurioje įvertinami jo pasiekimai“, – plačiau paaiškino renginio vedėjas.

 Kiekvienas jaunesnio amžiaus konkurso dalyvis turėjo atlikti „Eurofit“ testų derinį. Visiems teko matuoti savo plaštakų jėgą, liemens lankstumą, pilvo, rankų ir pečių raumenų ištvermę, bendrą kūno pusiausvyrą ir pademonstruoti savo aerobinę ištvermę nubėgant vieną kilometrą.

 Senjorai turėjo atlikti „Egrepa“ pratimus. Jiems teko siekti savo nykštį, greitai stotis ir sėstis, susisiekti rankomis už nugaros, tiesti ranką su svoriu ir nubėgti 600 metrų.

 Proga palyginti save su kitais

Dainiui Kepeniui ypač smagu susitikti su vienu iš savo varžovų bendraamžiu Jonu Paulausku. Zitos Voitiulevičiūtės nuotr.

 Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas, pats kasmet dalyvaujantis tradicinėje šventėje, Dainius Kepenis pabrėžė, kad „Lietuvos sveikuolio“ konkursas yra proga bendraminčiams susitikti ir palyginti save su jais: kiek per metus jie patobulėjo arba sumenko.

 „Tad čia tampa ypač aktualus pabuvimas su savo bendraminčiais. Viena vertus džiaugiesi jų pasiekimais, juos vejiesi, puikuojiesi savaisiais. Kita vertus, gali pasidaryti nepatogu, jeigu pasirodai prasčiau už juos. Tada kitiems metams ruošiesi intensyviau“, – šyptelėjo D. Kepenis, pats savo amžiaus grupėje ne kartą iškovojęs pergalę.

 Sveikuolis pabrėžė, kad tokia šventė, jeigu sulauktų daugiau populiarumo, būtų gera visuomenės sveikatinimo priemonė. Juk lėtinės neinfekcinės ligos, kurios yra pagrindinė mirtingumo priežastis, dažnai kyla nuo nejudrumo, rūkymo, alkoholio vartojimo ir persivalgymo.

 Sveikuolių sąjungos prezidentui buvo ypač smagu susitikti su vienu iš savo varžovų, bendraamžiu Jonu Paulausku. Abu kitąmet šešiasdešimtmetį švęsiantys vyrai kasmet laukia progos vienas kitam parodyti, ką dar arba jau sugeba.

 Vakarų Lietuva pasyvi

 Šių metų „Lietuvos sveikuolio“ finaliniame konkurse dalyvavo beveik 300 dalyvių iš penkiolikos miestų. Gausiausiai atstovauta buvo Prienams. Iš šio miesto į Kauną atvyko 78 sveikuoliai. Prieniškių komanda surinko daugiausiai taškų ir pelnė pirmąją vietą tarp kitų miestų komandų. Pastaraisiais metais geriausius rezultatus demonstravęs Birštonas šiemet savo vardo taip pat nepagadino – iš šio kurorto konkurse susirungė 55 sveiką gyvenimo būdą propaguojantys žmonės ir  savo miestui iškovojo antrąją vietą. Trečioje vietoje liko panevėžiečiai.

 Vakarų Lietuvos miestai „Lietuvos sveikuolio“ šventėje nebūna aktyvūs. Šiemet į ją atvyko keturi klaipėdiečiai ir vienas palangiškis – Lietuvos

sveikuolių sąjungos prezidentas D. Kepenis.  Jis svarstė, kad didžiausias pajūrio gyventojų trukdis dalyvauti tradicinėje šventėje – atstumas ir informacijos apie renginį stoka.

Taurės papuoš visą Lietuvą

 Jauniausiųjų mergaičių grupėje pergalę pelnė trylikametė Ugnė Gelbūdaitė, o berniukų – jos bendraamžis Mantas Linkevičius. 14-15 m. merginų grupėje taurę pelnė keturiolikmetė Marija Narkauskaitė, vaikinų – penkiolikmetis Povilas Astašauskas. Tarp 16-17 m. merginų geriausiai pasirodė šešiolikmetė Gintarė Černevičiūtė, o tarp vaikinų – jos bendraamžis Danas Rapšys. 18-19 m. amžiaus grupėje lyderiais tapo devyniolikmečiai Sandra Šermušenkaitė ir Žygimantas Gališanskis.

 Tarp 20-24 m. merginų geriausiai pasirodė 21-erių Dovilė Grigaliūnaitė, o tarp vaikinų – 23-ejų Liudas Kurtinaitis. 25-29 m. amžiaus grupėje taurę pelnė 26-erių Giedrė Kazlauskaitė ir Marius Grabys. Tarp 30-34 m. sveikuolių geriausiai pasirodė 32-ejų Laura Makštutienė ir 30-ties Eimantas Petrulevičius. 35-39 m. grupės lyderiais tapo 35-erių Jurgita Gavėnienė ir 38-erių Osvaldas Žurauskas.

 Tarp 40-44 m. moterų taurę į namus parsivežė 43-ejų Nijolė Ryčkovienė, o tarp vyrų – 44-erių Vytautas Gedminas. Iš 44-49 m. sveikuolių geriausius rezultatus pademonstravo 49-erių Jelena Boroško ir 46-erių Valentinas Ryčkovas. Tarp 50-54 m. amžiaus dalyvių geriausiai pasirodė 53-ejų Janina Senavaitienė ir 52-ejų Albertas Savinčius. 55-59 m. grupėje taurę iškovojo 59-erių Rima Blankienė ir 55-erių Kastytis Abromaitis.

 Tarp 60-64 m. sveikuolių geriausiai pavyko pasirodyti klaipėdietei Liubovei Talanovai ir Stanislovui Žitkevičiui. 65-69 m. amžiaus grupės lyderiu tapo Romualdas Jasinskas. Tokio amžiaus moterų konkurse nedalyvavo. Tačiau tarp 70-74 m. moterų, kurių buvo devynios, geriausiai pasirodė Janina Bredelienė. Vyrų gretose geriausiai sekėsi Algimantui Baltrušaičiui.

 Penkios moterys rungėsi 75-79 m. amžiaus grupėje. Iš jų taurę pelnė Jadvyga Veščiūnienė. Vyrų tarp 75-79 m. veteranų buvo net dvylika. Geriausiai iš jų pasirodė Kazimieras Lukošius. Net šešios moterys kovojo 80-84 m. amžiaus grupėje, iš kurių geriausiai testus atliko Stasė Viningienė. Vyrai buvo trys, o labiausiai pasižymėjo Albinas Zienius.

 Vyriausieji konkurso dalyviai beveik neturėjo konkurencijos. Taurę namo parsivežė 86-erių Ona Mikėnienė ir 85-erių Romas Sadauskas. Jam konkurenciją sudarė tik 88-erių Danielius Štaras, kuris buvo vyriausias šventės dalyvis.

Veteranai Sigitas Giniūnas, Algimantas Baltrušaitis ir Matas Ankudavičius. Zitos Voitiulevičiūtės nuotr.

 Dalyvių įspūdžiai

 Danielius Štaras, 88 m.

 Į senatvę turbūt visai sukvailėjau, kad nutariau čia dalyvauti. (Šypsosi.) Šiaip esu orientacininkas, dalyvauju Pasaulio orientacinio sporto veteranų varžybose, o sportuoju turbūt nuo keturiasdešimties. Iki tol buvo Lietuvos laisvoji armija, lageris, grįžimas iš jo, mokslai, vedybos... O dabar sportuoju. Ir mano vaikai, ir anūkai sportuoja.

 Sigitas Giniūnas, 74 m.

 Dalyvauju šventėje jau antrą kartą. Tai proga pakovoti už savo sveikuolių klubą, pasidalinti patirtimi. Sportuoju visą laiką, tačiau anksčiau buvau boksininkas, o dabar apsiriboju bėgimu.

 Matas Ankudavičius, 79 m.

 Dalyvauju šioje šventėje pirmąkart, nors sportuoju gana aktyviai. Vis sakau, kad sportuoti pradėjau nuo Stalino mirties. Nuo to laiko nevartojau alkoholio, nerūkiau. Esu seniausias Lietuvoje bėgikas. Neseniai Jonavoje įveikiau 12,5 km. Man sveikatą palaikyti padeda ir tradiciniai penki Tibeto pratimai.

 Algimantas Baltrušaitis, 73 m.

 Trise su draugais esame Kauno jungtinio sveikatos klubo nariai. Tad kovojame ir kiekvienas už save, bandydami įrodyti, ką sugebame, ir už savo komandą. Aš čia dalyvauju jau ne pirmąkart, tad esu iškovojęs keturias taures. Sportavau jaunystėje, bet paskui apleidau šį užsiėmimą ir vėl pradėjau tik maždaug sulaukęs 50-ies. Kas rytą po 20-25 min. bėgioju krosą, o tada neriu į vandenį. Nereikia jokių užsienių, kurortų, viskas yra šalia. Tad taip ir pinigų sutaupoma. Prieš 15 m. man atliktas „kapitalinis širdies remontas”, tad iki šiol savo širdies net nejaučiu. Manau, kad tai pasiekiama ir sporto dėka.

 Jurgita Gavėnienė, 35 m.

 Stengiuosi gyventi judriai ir sveikai, nors, turiu pripažinti, specialiai laiko sportui neskiriu. Tiesiog bandau greitai eiti į darbą, greitai pareiti – įvairių yra būdų nesugaištant specialiai tam skirto laiko gauti fizinio krūvio. Į šventę atvykau su Prienų „Versmenės“ klubu ir dalyvauju čia jau antrąkart. Pernai pavyko iškovoti antrąją vietą savo amžiaus grupėje, o šiemet – pirmąją.

 Lina Damukaitienė, 34 m.

 Atvykau čia draugės paraginta. Kodėl gi ne? Juk gyvenu sveikai, stengiuosi judėti. Tad įdomu išbandyti, kiek iš tikrųjų esu verta – juk čia galiu save palyginti su kitais. (Moteris iškovojo antrąją vietą savo amžiaus grupėje – Aut. past.)

 Dalius Viršilas, 31 m.

Atvykau čia iš Klaipėdos. Įdomu pasižiūrėti, kaip čia viskas vyksta. Gali būti, kad vėliau panašų renginį organizuosime ir uostamiestyje. Nors sportuoju tiek, kiek save prisimenu, sveikuolišką gyvenimo būdą gyventi pradėjau tik prieš trejus metus. Nuo jaunų dienų žaidžiau krepšinį, būtent per jį supratau, kad sportas nėra sveikata. Juk nuo krepšinio nukentėjo mano sąnariai, inkstai. Iš tikrųjų sportas yra pramoga. Todėl aš dabar labiau ne sportuoju, o rūpinuosi savo sveikata ir kūno kultūra. Dvylika metų rūkiau, o savaitgalius švęsdavau. Tačiau viskas pasikeitė tada, kai alergijomis ėmė sirgti dukra. Priežasčių toli ieškoti neteko. Tad tai buvo svarbiausias stimulas pradėti gyventi sveikai.

Zita Voitiulevičiūtė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų