Sekmadienis, 2024.05.05
Reklama

Kaip širdis reaguoja į karščius? Priepuolio riziką įmanoma įvertinti

Šaltinis: vlmedicina | 2019-06-14 09:55:04

Naujos studijos rodo, kad pastaraisiais metais dėl kylančios oro temperatūros žymiai išaugo širdies priepuolių rizika. Alinantis karštis pavojingas ne tik širdininkams, bet ir daugybei iš pažiūros sveikų žmonių. Norint išvengti rimtų širdies problemų nepakanka kontroliuoti tik kraujo spaudimą ar atlikti kardiogramą.

© Pixabay.com

 

Pavojus kyla ir sveikiems

Kaitra – stiprus miokardo infarkto veiksnys. Tokią prielaidą „European Heart Journal“ pavasarį paskelbė grupė Vokietijos mokslininkų, kurie ištyrė per 27 tūkst. širdies priepuolius patyrusių pacientų duomenis Augsburge 1987–2014 metų laikotarpiu. Paaiškėjo, kad pastaraisiais metais dažnėjant karčio bangoms infarkto rizika augo. Ypač buvo pavojinga pernai Europą užklupusi kaitra.

Toks klimato pokytis ypač grėsmingas širdininkams, sergantiesiems cukriniu diabetu, turintiesiems sutrikusį cholesterolio kiekį ir kt. Tačiau alinantis karštis kelia pavojų ne tik širdininkams, bet ir daugybei iš pažiūros sveikų žmonių.

Ilgą laiką būnant tokiomis ekstremaliomis sąlygomis kraujo temperatūra padidėja, jis varinėjamas dažniau. Vykstant dehidratacijai kraujas tirštėja, auga grėsmė susiformuoti krešuliams. Be to, mažėja venų tonusas, apsunkinamas širdies raumenų darbas ir kt. Dar didesnis pavojus kyla, kai per kaitrą sumanoma sportuoti ar paplušėti sode.

Reikia kompleksinio ištyrimo

Neretai žmogus nežino, kad jo širdis ar kraujagyslės jau yra pažeistos. Tokiu atveju auga netikėto infarkto, insulto bei kitų ligų rizika. Norint išvengti rimtų širdies problemų nepakanka kontroliuoti tik kraujo spaudimą ar atlikti kardiogramą.

„Vykdant efektyvią širdies ir kraujagyslių ligų prevenciją reikalingas kompleksinis ištyrimas. Specialistai siūlo įvairius širdies tyrimų rinkinius. Koks yra efektyviausias, parodys artima ateitis. Tačiau svarbiausia, kad naujovėmis greitai galėtų naudotis šeimos gydytojai, kurie pirmieji turi kovoti su kraujotakos ligomis“, – pastebėjo medicininių tyrimų laboratorijų „Medicina practica“ tinklo vadovas gydytojas Svajūnas Barakauskas.

Šiuo metu įvertinant kraujotakos ligų riziką Lietuvoje tradiciškai matuojamas kraujospūdis, atliekami cholesterolio, cukrinio diabeto tyrimai, elektrokardiograma, įvertinami rūkymo, mažo fizinio aktyvumo ir kiti rizikos veiksniai.

Sudarė efektyviausią penktuką

S. Barakauskas priminė neseniai JAV mokslininkų atliktą didžiulį tyrimą, kuris buvo skirtas astronautų programai. Juo remiantis pasiūlytas, pasak tyrėjų, efektyviausias širdies ir kraujagyslių ligų penkių tyrimų komplektas.

„Teksaso universiteto mokslininkai įsitikinę, kad prevenciškai kartu reikia atlikti 12-os derivacijų elektrokardiogramą, kompiuteriniu tomografu nustatyti kalcio indeksą vainikinėse arterijose, ištirti C-reaktyvaus baltymo, NT-pro BNP ir didelio jautrumo troponino T koncentracijas kraujyje. Penketukui atrinkti tyrimai gali nustebinti daug mūsų gydytojų – čia nėra Lietuvoje prevencinėje programoje įsitvirtinusio cholesterolio tyrimo“, – kalbėjo specialistas.

Pasak amerikiečių, toks tyrimų penketukas suteikia daug didesnes, nei dabar naudojami metodai, galimybes diagnozuoti pacientui per ateinančius 10–20 metų gresiančias pavojingas aterosklerozės komplikacijas – prieširdžių virpėjimą, miokardo infarktą, insultą, širdies nepakankamumą ir kt. Nustatyta, kad jeigu visų minėtų tyrimų rezultatai neatitinka normos, pacientui susirgimo rizika per dešimtmetį išauga net 20 kartų.

Specialistai naudojosi daugiau nei dešimtmetį JAV vykusių aterosklerozės bei širdies (MESA ir Dallas Heart Study) studijų, apėmusių per 8600 pacientų duomenis, rezultatais. Tyrimą iš dalies finansavo Nacionalinės kosmoso biomedicininių tyrimų institutas, susietas su NASA.

Naudoja pažangias technologijas

Visi amerikiečių kardiologų rekomenduojami tyrimai atliekami ir Lietuvos pažangiuose medicinos centruose bei laboratorijose.

Kompiuterinis tomografas standartiniu atveju leidžia įvertinti, ar širdies vainikinėse arterijose yra kalcifikuotų aterosklerozinių plokštelių. Kraujotakos ligų grėsmė padidėja, jei nustatomi net ir nedideli ateroskleroziniai pakitimai. Šis tyrimas atliekamas ir ambulatoriniams pacientams.

Didelio jautrumo C-reaktyvaus baltymo tyrimas padeda nustatyti vieną pagrindinių aterosklerozės veiksnių – kraujagyslių uždegimą. Tai leidžia numatyti infarkto ar insulto pavojų net ir tiems pacientams, kurių cholesterolio santykis dar atitinka normą.

NT-pro BNP tyrimas leidžia iškart diagnozuoti ūmų arba lėtinį širdies nepakankamumą. Jei kraujyje randama medžiagos (natriuretinių peptidų), kurias išskiria pertemptos širdies ląstelės, pacientas serga šia neišgydoma liga.

Didelio jautrumo troponino T tyrimą kardiologai naudoja širdies raumens pažeidimams įvertinti. Šis tyrimas padėjo žymiai pagerinti infarktų diagnostiką bei prognozę.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nuo ŽPV pasislėpti sunku: kodėl svarbu neužmiršti viruso keliamos grėsmės gyvybei
Lytiškai plintančias infekcijas nemaža visuomenės dalis vis dar klaidingai sieja su audringu seksualiniu gyvenimu, atsit...
Kada širdis pavargsta plakti: jos jėgas silpnina ir širdies nepakankamumas
Širdies nuovargio jokiu būdu nereikėtų painioti su senatve ar nuolatiniu stresu bei nerimu dėl ateities. Jos jėgas gali...
Vaikų fizinė ir emocinė sveikata: vaikų darželiai vaidina ypač svarbų vaidmenį
Fizinė ir emocinė darželinukų sveikata Lietuvoje prastėja. Viena pagrindinių to priežasčių – pernelyg nuvertinama...
Elektroniniuose receptuose išrašytus vaistus jau galima įsigyti ir Latvijoje, Lenkijoje
Lietuvos gyventojai elektroniniuose receptuose išrašytus receptinius vaistinius preparatus jau gali įsigyti ir užsienyje...
Šiltojo sezono grėsmės: ką svarbu žinoti apie erkių sukeliamas ligas?
Vos prasidėjus šiltajam sezonui, erkių pernešamos ligos tampa dideliu pavojumi tiek žmonėms, tiek gyvūnams. Nors dauguma...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų