Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Šv. Magdalenos naktis – dėmesys ligai, kuri gresia kas vienuoliktai moteriai

Šaltinis: vlmedicina | 2021-07-07 11:40:46

Lietuvoje kasmet diagnozuojama daugiau nei 1500 naujų krūties vėžio atvejų, Europos Sąjungoje šia liga suserga kas vienuolikta moteris. Nors Lietuvoje moterims nuo 50 metų veikia atrankinės patikros programa, tačiau ne visos joje sudalyvauja ir praveria krūtų specialisto kabineto duris savo iniciatyva.

Bėgimas
Bėgimas / Organizatorių nuotr.

Išsivysčiusiose šalyse mirtingumą nuo krūties vėžio gerokai sumažino vykdomos atrankinės moterų patikros programos ir visuomenės informavimas apie galimą šio vėžio ankstyvą diagnostiką.

Siekiant atkreipti dėmesį į pasaulyje dažniausią moterų onkologinę ligą – krūties vėžį – liepos 17 d. Klaipėdoje organizuojama Šv. Magdalenos naktis. Renginio metu vyks mokslinė praktinė konferencija „Viltis tiesoje. Kelionėje per krūties vėžį“ apie šios ligos aktualijas, kurioje galės dalyvauti ne tik medicinos specialistai, bet ir visi norintys; geriausi šalies krūtų ligų specialistai neatlygintinai kvies atlikti ultragarsinę krūtų patikrą, taip pat vyks plastinės rekonstrukcinės chirurgijos gydytojų konsultacijos moterims, kurioms teko susidurti su šia liga.

Šv. Magdalenos naktį organizuoja MBO Lietuvos Šv. Kazimiero Provincijos Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio Vienuolynas, Šv. Pranciškaus Vilties miestas, Lietuvos krūties vėžio asociacija, Šv. Pranciškaus onkologijos centras ir Klaipėdos miesto savivaldybė. Šio renginio idėjos autorius – Klaipėdos Šv. Pranciškaus Asyžiečio vienuolyno vadovas brolis Sigitas Benediktas Jurčys.

Lietuvos krūties vėžio asociacijos valdybos pirmininkė gydytoja chirurgė dr. Agnė Čižauskaitė sako, kad Šv. Magdalenos nakties tikslas – paraginti moteris pasirūpinti savimi ir ateiti pas krūtų ligų specialistus pasitikrinti profilaktiškai, net ir nejaučiant jokių simptomų. Tai daryti reikia dėl to, kad paprastai krūties vėžys pradinėse stadijose nepasireiškia jokiais simptomais. Kai pastebėjusios ligą, moterys kreipiasi į gydytoją, ji paprastai jau būna lokaliai išplitusi, kartais aptinkamos ir atokios metastazės. Tuomet gydymas pareikalauja daug laiko ir jėgų, o išgyvenamumas nebūna toks geras, kaip tik atsiradus ligai. Tokių atvejų Lietuvoje – vis dar labai daug.

ŠV Magdalenos nakties programa

 

„Atrankinėje mamografijos patikros programoje Lietuvoje gali dalyvauti moterys nuo 50 metų, tačiau siūlau nelaukti ir visoms moterims apsilankyti pas krūtų ligų specialistus, sulaukus 30–35 metų, net jei giminėje ir nebuvo šia liga sirgusiųjų. Konsultacijos metu su specialistu aptariami nusiskundimai (jei jų yra) ir sveikatos istorija. Po pokalbio gydytojas apžiūrės, čiuopiant įvertins krūtis bei sritinius limfmazgius, jei reikės – paspaus krūtų spenelius ir įvertins išskyras, galiausiai atliks mamografiją ar tyrimą ultragarsu. Tikrintis moteris kviečiame ne tik renginio metu, rūpintis savo sveikata reikia visuomet. Šiemet kviesdami moteris sakome: „Ateik pasitikrinti, tai gali išgelbėti tau gyvybę“. Juk tik pačios būdamos sveikos moterys turės jėgų pasirūpinti ir joms brangiais žmonėmis“, – teigia dr. A. Čižauskaitė ir priduria, kad ankstyvos stadijos krūties vėžys šiandien jau nėra mirties nuosprendis, išgyvenamumas siekia daugiau nei 95 proc.

Po paskaitų ir sveikatos patikrų moterys ir merginos kviečiamos dalyvauti naktiniame moterų bėgime ar ėjime, kurie vyks Klaipėdos miesto gatvėmis: nuo Atgimimo aikštės žiedine 3 km „Vilties bėgimo“ trasa. Visoms moterims siūloma puoštis tamsoje spindinčiais drabužiais, o veidus dabinti specialiais fluorescuojančiais dažais. Tokiu būdu siekiama, kad visos dalyvės suformuotų spindinčią šviesą ir viltį nešančią bangą, kuri nuvilnytų per visą Klaipėdos centrą.

„Į Šv. Magdalenos naktį ateiname vedami Šv. Rašto: „Išmintinga moteris statosi namus, o kvaila savuosius nugriauna savo rankomis“ (Pat 14, 1). Bėga, eina moterys, kurios nori statyti, keisti, kurios ne kalba apie namus kaip galimybę dalytis savimi su kitais, o tokius kuria“, – sako brolis Benediktas.

Jis pamena, kad krūties vėžio liga paženklintos, stigmatizuotos moterys dar visai neseniai buvo be balso, be jėgų ir be vilties ką nors keisti. Juk nereta apie ligą bijojo net prasitarti – reakcija į sergančiąją buvo kaip į paribio žmogų. Menkas aplinkinių žinojimas, kas yra krūties vėžys, moterį, turinčią tokią diagnozę, pasmerkdavo atstūmimui ir izoliacijai nuo visuomenės ar net artimųjų.

Brolis Benediktas įsitikinęs, kad postpandeminėje visuomenėje svarbiausia pagalba moterims yra mūsų švelnumas ir mandagumas. Šis moterų bėgimas ir ėjimas yra kvietimas į solidarumą, tai – naujas vilties išpažinimas. „Žmogaus tapatybė atpažįstama tik santykyje, prasmė – taip pat tik santykyje. O tai reiškia, kad Šv. Magdalenos naktį būti prie mūsų nubrėžtos bėgimo starto linijos yra teisingo solidarumo judesys į artimo meilę. Tai – judesys į vienybę. Šiuo atveju – su krūties vėžiu sergančiomis moterimis. Kasmet vis daugiau merginų ir moterų atsiliepia į šį prevencinį solidarumo projektą, organizuojamą Klaipėdoje. Prie starto linijos stoja ir sergančios, ir jas palaikančios“, – sako renginio sumanytojas.

Na, o tie renginio dalyviai, kurie nenori bėgti ar eiti kviečiami pasiklausyti Claros Gambini koncerto ar pasigrožėti Klaipėdos gatves nušviesiančia bėgikių ir ėjikių banga.

Norintys dalyvauti „Šv. Magdelenos nakties“ bėgime ar ėjime turi užsiregistruoti tinklalapyje: https://magdalenosnaktis.mailerpage.com

Daugiau informacijos rasite socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje „Šv. Magdalenos nakties bėgimas“ ir „Instagram“ paskyroje „Magdalenos_naktis“.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Renginiai
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ligonių kasos akinių lęšius kompensuos visiems ikimokyklinio amžiaus vaikams
Netrukus įsigalios akinių lęšių kompensavimo pokyčiai. Nuo balandžio 1-osios visiems vaikams iki 7 metų akinių lęšiai bu...
Supaprastinta siuntimų tvarka lėtinėmis ligomis sergančių pacientų ilgalaikiam stebėjimui
Siekdama toliau mažinti gydytojų administracinę naštą ir trumpinti paciento kelią, Sveikatos apsaugos ministerija atnauj...
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų