Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Su paspirtukais į gatves išrieda ir rimtos traumos

Šaltinis: vlmedicina | 2019-08-08 13:03:17

Per pastaruosius kelerius metus didžiuosiuose šalies miestuose itin išpopuliarėjo paspirtukai, elektriniai ir ne tik. Tačiau kartu su paspirtukais į gatves išrieda ir įvairios traumos. Tam galėtų paantrinti gydytojai traumatologai, kasdien susiduriantys su vis daugiau elektrinių paspirtukų vairuotojų ir jų kliudytų praeivių. Apie tai kalbamės su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja ortopede-traumatologe Rūta Banyte.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Prireikia net neurochirurgų

Pasak gydytojos R. Banytės, pastaruosius kelerius metus gydytojai ortopedai-traumatologai vis dažniau susiduria su dviem naujomis pacientų grupėmis: paspirtukų vairuotojais ir jų kliudytais pėsčiaisiais.

„Pirmuoju atveju didžiąją dalį sužalojimų sudaro galvos traumos – nuo nestiprių sukrėtimų iki rimtų sužeidimų, kartais prireikia net neurochirurgų įsikišimo. Be galvos traumų, dažnai pasitaiko ir viršutinės kūno dalies galūnių, rečiau – apatinių galūnių lūžių. Be išties sudėtingų traumų, paspirtukų vairuotojus į gydymo įstaigas dažniausiai atveja patempti raiščiai ar sausgyslės, jų plyšimai ir, žinoma, įvairūs nubrozdinimai, sumušimai“, – pasakoja R. Banytė. Jos teigimu, į traumatologų rankas neretai patenka ir pėstieji, susidūrę su dideliu greičiu lekiančiais elektriniais paspirtukais. Tarp jų dažniausiai patiriamų traumų gydytoja vardija judamojo aparato sužalojimus, sumušimus, nubrozdinimus.

Gydytoja pastebi, kad į specialistus kreipiasi ne tik su praeiviais ar automobiliais susidūrę paspirtukų vairuotojai. Pasitaiko įvairių griuvimų nuo paspirtukų, pavyzdžiui, pataikius į kelio duobę ar kliudžius aukštesnį šaligatvio kraštą, taip pat atsitrenkimų nesuvaldžius transporto priemonės.

Galimi padariniai visam gyvenimui

„Gerai, jei tokie susidūrimai ar griuvimai baigiasi nežymiais sumušimais ar patempimais, kuriuos galima greitai išgydyti ir nelieka didesnių padarinių. Tačiau kai kurios dėl paspirtukų patiriamos traumos gali baigtis itin skaudžiai, o jų pasekmės jaučiamos visą gyvenimą. Didžiausią grėsmę kelia galvos ir smegenų, taip pat judamojo aparato sužalojimai, dėl kurių žmonės net gali likti neįgalūs. Skaudžiausia, kad su tokiomis traumomis pas gydytojus atvyksta jauni darbingo amžiaus žmonės, kuriems prieš akis visas gyvenimas“, – sako gydytoja ortopedė-traumatologė.

Kaltas neatsargumas

R. Banytės teigimu, didžiosios dalies traumų ir sužalojimų, dėl kurių pacientai kreipiasi į specialistus, galima išvengti imantis paprastų atsargumo priemonių.

„Apmaudu matyti pacientą, patyrusį sunkią galvos traumą, kurios buvo galima išvengti užsidėjus šalmą. Pirmiausia kiekvienas žmogus, nesvarbu, vairuoja dabar madingą elektrinį paspirtuką ar dviratį, turėtų jaustis atsakingas už savo sveikatą ir saugumą, kartu įvertinti ir tai, kad yra ne vienas kelyje“, – sako gydytoja.

Ji įsitikinusi, jog atsargumas ir atsakingumas padėtų išvengti daugybės ne tik su transporto priemonėmis susijusių traumų.

Jei patekote į eismo įvykį

Deja, net ir imantis atsargumo priemonių ne visada pavyksta išvengti nelaimingų atsitikimų. Pasak gydytojos, tokiu atveju svarbu nepulti į paniką ir prisiminti pagrindinius pirmosios pagalbos principus.

„Pirmiausia įsitikinkite, ar nukentėjęs asmuo sąmoningas, gali kvėpuoti, nepastebima širdies veiklos sutrikimų. Atidžiai apžiūrėkite, ar nėra galvos odos nubrozdinimų, atvirų žaizdų, deformuotų galūnių, ir nedelsdami kvieskite greitąją medicinos pagalbą. Net jei neaptinkama rimtų sužalojimų, vis tiek būtina pasirodyti specialistui, nes tik gydytojas objektyviai įvertins galimas traumas, kurios galbūt nematomos plika akimi, bet gali būti diagnozuojamos atlikus reikiamus tyrimus“, – pataria R. Banytė.

Kreipiasi ir dėl seniau patirtų traumų

Pasak gydytojos, pasitaiko atvejų, kai į Centro medikus kreipiasi pacientai, susiduriantys su negydytų senų traumų padariniais, pavyzdžiui, netinkamai sugijusiais lūžiais ar pažeistais sąnariais. Ir nors šiuolaikinė medicina labai toli pažengusi, o chirurgai geba net visiškai atkurti pažeistą sąnarį, gydytoja ragina nelaukti, kol sumušimas ar sutrenkimas taps skausminga įsisenėjusia trauma, ir neatidėlioti vizito pas gydytoją, juolab kad atlikti reikiamus tyrimus, sužinoti tikslią diagnozę ir jai skirtą gydymą galima vos per vieną dieną.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų