Ketvirtadienis, 2025.07.03
Reklama

Uogų sezonas: kas stiprina organizmą, o kas – sukelia audrą pilve?

Šaltinis: vlmedicina | 2025-07-03 10:54:35

Vasara – puikus metas pasimėgauti šviežiomis sezoninėmis uogomis ir vaisiais. Ar žinojote, kad net ir sveikiausios vasaros gėrybės gali sukelti virškinimo sutrikimus ar cukraus šuolius kraujyje? Šios gėrybės ne tik gardžios, bet ir itin naudingos sveikatai. Vis dėlto gydytojai pabrėžia, kad svarbu mokėti juos tinkamai įtraukti į kasdienį racioną – derinti su kitais produktais ir vengti dažnai pasitaikančių vartojimo klaidų.

Mergina valgo uogas
Uogos - sveikas maistas / Pranešimo autorių nuotr.

Sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ šeimos gydytoja Agnieška Ieva Banaitė pasakoja, kad šviežios uogos ir vaisiai – puikus maistinių medžiagų šaltinis. Juose esančios skaidulos skatina žarnyno veiklą, padeda išvengti vidurių užkietėjimo ir palaiko žarnyno mikrobiotos balansą. Tuo metu vitaminai C ir A stiprina organizmo apsaugines funkcijas, padeda greičiau atsistatyti po fizinio ar emocinio krūvio, palaiko sveiką odą bei gleivines.

„Vasarą tikrai verta rinktis šviežias sezonines uogas ir vaisius – braškes, mėlynes, serbentus, vyšnias, avietes. Jose gausu vitamino C, antioksidantų ir skaidulų. Vitaminas C stiprina imuninę sistemą, antioksidantai padeda kovoti su laisvaisiais radikalais ir mažina uždegiminius procesus, o skaidulos gerina virškinimą bei palaiko normalią žarnyno veiklą“, – dėsto šeimos gydytoja.

Svarbu turėti saiką

Nors uogos ir vaisiai labai naudingi, jų vartojant per daug galima susidurti su nepageidaujamomis reakcijomis, pastebi A. I. Banaitė. Vartojant pernelyg didelius šių produktų kiekius gali pasireikšti pilvo pūtimas, viduriavimas ar net staigūs cukraus kiekio kraujyje šuoliai.

„Tokia rizika didžiausia vaikams, jautresnį virškinimą turintiems žmonėms bei sergantiems cukriniu diabetu. Todėl net ir sveikiausi produktai turi būti vartojami saikingai, laikantis subalansuotos mitybos principų“, – pabrėžia gydytoja.

Be to, labai svarbu dėmesį atkreipti ir į vartojamų uogų kokybę, mat tai greitai gendantis produktas.

„Sugedusias uogas ar vaisius nesunku atpažinti – jie tampa minkšti, šlapi, skleidžia rūgštų ar nemalonų kvapą, gali būti padengti pelėsiu. Tokie produktai netinka vartojimui, nes gali sukelti apsinuodijimą. Suvalgius sugedusių uogų ar vaisių pirmieji simptomai dažniausiai pasireiškia pykinimu, vėmimu, pilvo skausmais. Pajutus šiuos požymius, svarbu nedelsti ir prireikus kreiptis į gydytoją“, – dėsto A. I. Banaitė.

Kaip uogas įtraukti į kasdienį racioną?

Gydytoja pabrėžia, kad svarbu žinoti pagrindinius principus, kaip vaisius ir uogas tinkamai įtraukti į kasdienę mitybą – net ir sveikiausi produktai turi būti vartojami apgalvotai.

Visų pirma, pasak jos, uogas ir vaisius patartina valgyti kaip užkandžius tarp pagrindinių valgymų, o ne jų metu ar vietoje pagrindinių patiekalų. „Sveikiausia juos derinti su natūraliu jogurtu, kefyru arba keliais riešutais – toks derinys padeda ilgiau išlikti sotiems, padeda palaikyti stabilesnį cukraus kiekį kraujyje ir suteikia energijos ilgesniam laikui“, – pataria gydytoja.

Nors šviežios uogos vertingiausios, tinkamai užšaldytos jos taip pat išsaugo didelę dalį naudingųjų medžiagų, ypač jei buvo užšaldytos netrukus po rinkimo. Tačiau termiškai apdorojus – verdant kompotus, uogienes ar kepant – dalis vitaminų, ypač jautrusis vitaminas C, neišvengiamai prarandamas.

„Todėl sveikatai palankiausia uogas vartoti šviežias arba šaldytas, o termiškai apdorotus gaminius laikyti desertu ar papildomu skanėstu, bet ne pagrindiniu vitaminų šaltiniu“, – priduria medikė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveika mityba
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sveikatingumo pleistrai užkariauja rinką: greitas sprendimas ar tiesiog placebas?
Sveikatingumo pleistrai (angl. wellness patches) – viena sparčiausiai plintančių naujovių pasaulinėje sveikatingum...
Karštis ir sveikata: kaip apsisaugoti karštomis vasaros dienomis
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos įspėja apie pavojingą meteorologinį reiškinį – kar...
Uogų sezonas: kas stiprina organizmą, o kas – sukelia audrą pilve?
Vasara – puikus metas pasimėgauti šviežiomis sezoninėmis uogomis ir vaisiais. Ar žinojote, kad net ir sveikiausios...
Kaip išgerti rekomenduojamą kiekį vandens per dieną
Naujausias tyrimas rodo, kad Lietuvos gyventojai vis dar neišgeria tiek vandens, kiek rekomenduoja specialistai. Nors pa...
Apie Z kartos darbuotojus: nejausdami prasmės, drąsiai ieško naujų galimybių
Z karta – tai žmonės, gimę maždaug 1997–2012 metais. Vyresnieji šios kartos atstovai jau aktyviai dalyvauja...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų