Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Stipresnės ir ilgiau veikiančios vakcinos nuo tuberkuliozės

vlmedicina.lt | 2013-10-10 15:56:18

Visuomenėje paplitęs įsitikinimas, jog tuberkuliozė yra sutramdyta, tačiau kasmet ši liga nusineša apie 1,5 milijono gyvybių visame pasaulyje – Europoje kas septynias valandas vidutiniškai vienas žmogus miršta nuo šios ligos. Kasmet užfiksuojama 9 milijonai naujų infekcijos atvejų bei atsiranda mutavusių tuberkuliozę sukeliančių bakterijų atmainų. Aukščiausio lygio Europos Sąjungos medicininių tyrimų projektas siekia koordinuoti stipresnės bei ilgiau veikiančios tuberkuliozės vakcinos kūrimą.

Vakcinos
© Fotolia.com

Europos Sąjungos finansuojamas „NEWTBVAC“ projektas padėjo išvystyti 7 iš 14 tuberkuliozės vakcinos variantus, su kuriais šiuo metu atliekami klinikiniai tyrimai. Kiti 36 vakcinos variantai dar tebėra ankstyvojoje vystymo stadijoje arba yra ruošiami tyrimams. Šie laimėjimai atneša vilties tokioms šalims kaip Kinija, Indija, Indonezija bei Pietų Afrika, kur vienas žmogus iš tūkstančio serga liga, plintančia oru.

„NEWTBVAC“ projektą koordinuoja organizacija „Tuberkuliozės Vakcinos Iniciatyva“ (TuBerculosis Vaccine Initiative) (TVI) Nyderlanduose. TVI yra nepelno organizacija, įsteigta Europos Komisijos siūlymu, padedanti vystyti naują tuberkuliozės vakciną, kuri būtų prieinama ir įperkama visiems žmonėms.

Kam reikalingos naujos vakcinos? „Todėl kad, vakcina, kuri yra naudojama šiandien (BCG vakcina) buvo sukurta beveik prieš šimtmetį, ir suteikia nepilnavertę apsaugą“, – sako TVI vadovas Dželis Tobulas (Jelle Thole). To rezultatas – tuberkuliozė grįžta su skaudžiomis pasekmėmis.

„Jau 1993 metais buvo aišku, jog tuberkuliozė nėra kontroliuojama. Tais metais Pasaulio Sveikatos Organizacija (PSO) paskelbė visuotinę nelaimę“, - pasakoja TVI vadovas. Pasak PSO, 1993-aisiais nuo tuberkuliozės mirė daugiausia žmonių istorijoje.

„Apie pusė milijono žmonių yra infekuoti bakterijos, kuri yra atspari vaistams“, – sake Toulas. „Mums reikia veiksmingesnių vaistų, kad galėtume padėti šiems žmonėms. Mums reikia efektyvesnės diagnozavimo sistemos, kad galėtume greičiau ir tiksliau nustatyti šios ligos atvejus. Ir, visų svarbiausia, mums reikia naujos vakcinos, kuri apsaugotų žmones nuo tuberkuliozės bei jos atmainų, atsparių vaistams“, – aiškino Toulas.

Apie 2 milijonai žmonių yra Mtb bakterijos nešiotojai; iš jų apie 10% susirgs. „Ši liga ne tik nusineša žmonių gyvybes, bet ir atneša didžiulius ekonominius nuostolius“, – tęsia Toulas. Kai kuriems pacientams gydymas tabletėmis bei injekcijomis trunka iki dviejų metų – tai sunki našta jų šeimoms.

Didžiąją dalį TVI organizacijos sudaro Europos partneriai. Organizacija finansiškai remia bei konsultuoja universitetus, institutus bei kompanijas. Iki šiol jau yra padaryta daug žadančių atradimų, ir, kaip rodo organizacijos veiklos istorija, tikslas sukurti naują efektyvią vakciną yra pasiekimas.

„Prieš dešimtmetį nei viena nauja vakcina nebuvo tiriama“, – sake Toulas, – „dabar jų yra 14“. Pasak jo, sėkmingi klinikiniai tyrimai gali reikšti, jog naują vakciną turėsime jau 2025 m.

Toulas pabrėžia, jog TVI organizacija bendradarbiauja su ekspertų komandomis privačiame sektoriuje ir tai padeda greičiau mokslinius atradimus įdiegti į naujos vakcinos gamybą. „Toks „gamybinis požiūris“ padėjo pagaminti daugybę naujų vakcinų, nes jis padeda priimti geresnius sprendimus apie tai, ar tęsti bei kada  tęsti potencialių naujų vakcinų vystymą“, - sakė TVI vadovas.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų