Žmogaus organizmas – paslaptingas ir sudėtingas mechanizmas, kurio veiklai sutrikus, skubama pas medikus. Dar prieš gerą šimtą metų, apie tai, kas vyksta jo viduje, spręsti buvo galima iš pasireiškiančių simptomų ar išsakomų nusiskundimų. Devyniolikto amžiaus pabaigoje buvo padaryta pirmoji plaštakos rentgeno nuotrauka, nuo kurios ir prasidėjo radiologijos mokslo istorija. Apie tai, koks yra gydytojo radiologo darbas, kalbamės su VUL Santaros klinikų Radiologijos ir branduolinės medicinos centro vadove doc. Jūrate Dementavičiene bei Branduolinės medicinos skyriaus vedėju dr. Donatu Vajausku.
Radiologija daugeliui žmonių yra ta medicinos sritis, apie kurią žinoma nedaug. Be abejo, ne vienam iš mūsų per gyvenimą sykį ar kitą yra darę rentgeno nuotrauką. Vis tik, kas toji radiologija – šešėlių, paveikslėlių skaitymas ar rimtas mokslas?
„Radiologija, tai toks mokslas, kuris leidžia pažvelgti į žmogaus vidų be pjūvio. Pamatyti vidaus organų ir struktūrų atvaizdus ir juos įvertinti. Naudojame skirtingas vaizdo gavimo priemones. Pavyzdžiui, ultragarso tyrimo metu skleidžiamos aukšto dažnio garso bangos į tiriamąją sritį ir registruojamos grįžtančios atspindėtos bangos bei iš jų formuojamas vaizdas, o taikant magnetinio rezonanso tyrimą – veikia magnetinis laukas, kuris orientuotas į vandenilio atomų sukinius. Juk žmogaus organizmas didžiąja dalimi sudarytas iš vandens, tad keičiant magnetinio lauko kryptis, tarsi surikiuojame vandenilio atomus, priverčiame juos pasikreipti viena ar kita kryptimi ir iš to suformuojamas 3D vaizdas," – duris į paslaptingą radiologijos pasaulį praveria Santaros klinikų gydytojas radiologas dr. Donatas Vajauskas.
Be šių tyrimų, radiologijoje taikomi ir kiti. Pirmasis pradėtas naudoti – rentgeninis tyrimas, kurio pradininkas Vilhelmas Konradas Rentgenas, o pirmoji rentgeno nuotrauka atlikta dar 1895 m. – V. Rentgeno žmonos rankos. Tai bazinis radiologinis tyrimas, kurio metu rentgeno spinduliais – jonizuojančia spinduliuote peršviečiama tam tikra žmogaus kūno sritis, spinduliai pereina organizmą ir kitoje jo pusėje, naudojant detektorius, kasetes, užregistruojamas vaizdas.
„Jonizuojanti spinduliuotė naudojama ir dar vieno radiologinio tyrimo metu – atliekant kompiuterinę tomografiją. Jos metu tiriamas objektas slenka pro ratu besisukantį rentgeno spindulių šaltin, nuskenuojama tiriama sritis ir išgaunamos vidaus organų daugiaplokštuminės rekonstrukcijos ar trimatis vaizdas. Skirtingi audiniai turi skirtingą pralaidumą jonizuojančiai spinduliuotei, todėl galima matyti ir atskirti įvairias anatomines struktūras – nuo kaulo iki oro. Tokiu būdu galima įvertinti tiriamo paciento organizmo būklę, natūralius, nuo amžiaus priklausiančius pokyčius, diferencijuoti su ligos sukeltais pakitimais," – pasakoja doc. Jūratė Dementavičienė.
Tikrai ne vienam pacientui kyla klausimas – kiek tikslūs būna radiologų vertinimai, ką jie įžvelgia tuose radiologiniuose vaizduose.
„Kaip ir bet kurioje kitoje medicinos srityje, taip ir radiologijoje labai svarbus patyrimas ir praktika. Juk pirmiausiai būsimi gydytojai radiologai mokosi atpažinti, kas yra norma, kaip atrodo normali struktūra be pažeidimų. Radiologija – tai nuolatinė savo žinių tobulinimo ir patirties kaupimo sistema. Labai sparčiai tobulinama radiologinė aparatūra, kompiuterizuotos sistemos, programinės įrangos galimybės, tačiau visa tai valdo ir analizuoja žmogus – gydytojas radiologas. Turime žengti kartu su progresu", – kalba doc. J. Dementavičienė.
Abu medikai pabrėžia, jog labai svarbu ir tiksliai parinkti geriausią, efektyviausią radiologinio tyrimo būdą kiekvienam pacientui individualiai. Kiekviena metodika turi savo diagnostikos galimybių ribas ir kiekvienu atveju yra keliami tam tikri diagnostiniai klausimai. Reikia viską įvertinti ir parinkti efektyviausią bei mažiausią riziką keliantį tyrimą. Pavyzdžiui, tyrimai su jonizuojančia spinduliuote neskiriami nėščioms moterims, mažiems vaikams, jeigu tam nėra medicininės būtinybės. Nors šiuolaikiniai aparatai ir yra stipriai ribojantys apžvitą, tačiau jonizuojančios spinduliuotės keliama rizika išlieka. Radiologai atsakingi už saugų ir efektyvų diagnostinių metodų taikymą.
Tiesa, anot dr. D. Vajausko, pasitaiko situacijų, kai jiems reikia vertinti galimą tyrimo žalą ir jos teikiamą naudą. Pavyzdžiui, atvykus į ligoninę pacientui, ištiktam smegenų insulto, radiologiniai tyrimai bus kartojami dažniau, nei rekomenduojama įprastu atveju, mat čia jau vyksta kova už žmogaus gyvybę. Ir tai yra pagrindinis bei svarbiausias medikų tikslas. Tokiam pacientui bus atliktas pirminis tyrimas tik atvykus, vėliau gali tekti jį kartoti po intervencinės procedūros, kad įvertintų situaciją, būtų nuspręsta dėl tolimesnio gydymo.
„Radiologiniai tyrimai skiriasi tiek savo atlikimo būdu, tiek galimybėmis įvertinti vaizdą po atlikto tyrimo. Pavyzdžiui, ultragarso tyrimą galima vadinti „gyvuoju", skubiuoju tyrimu. Tai yra, jis atliekamas pacientui čia ir dabar bei gauti duomenys vertinami iškart. Atsikėlė pacientas ir viskas – daugiau duomenų nebegausi. Todėl gydytojas radiologas tokios procedūros metu turi būti ypatingai susikaupęs, sukoncentravęs dėmesį. Kitų tyrimų metu vaizdas yra užfiksuojamas ir vėliau jį aprašydamas gydytojas turi laiko atidžiai išanalizuoti, esant reikalui – pasitari su kolegomis", – teigia Donatas Vajauskas.
Visi esame girdėję apie branduolinę energetiką, bet branduolinė medicina – sunkiai suprantamas žodžių derinys. Kas tai?
„Branduolinė medicina – šiuo metu nepaprastai greitai besivystanti medicinos sritis. Čia susijungę fizikos, chemijos, inžinerijos bei medicinos mokslai, tad sunku net įvardinti, kada istoriškai galima būtų konstatuoti jos pradžią. Priimta manyti, kad branduolinės medicinos ištakos siekia tarp 1898 m., kai viena radiologijos srities pradininkių Marie Curie atrado cheminį elementą polonį, o po kelių mėnesių – radį, iki 1934 m., kai buvo sukurtos dirbtinės radioaktyvios medžiagos bei 1946 m., kai radionuklidai pradėti naudoti medicinoje. Trumpai tariant – branduolinė medicina, tai sritis, kurioje radioaktyvios medžiagos naudojamos tiek ligų diagnostikai, tiek jų gydymui", – aiškina Branduolinės medicinos skyriaus vedėjas dr. D. Vajauskas.
Branduolinė medicina vis plačiau naudojama gydymo tikslais. Atsiranda net naujas terminas – teranostika: tai terapija ir diagnostika. Pagrindinis principas tas, jog diagnostikoje, taikant branduolinę mediciną, naudojamos radioaktyvios medžiagos, kurios savaime išspinduliuoja gama fotonus, o šie, sklisdami iš žmogaus organizmo, gali būti užregistruojami arba gama kameros, arba pozitrono emisijos tomografo.
„Ne vienam pavadinimas – branduolinė medicina – kelia šiokį tokį nerimą ar net baimę. Visada pacientus ir jų artimuosius informuojame, jog šių tyrimų ir gydymo metu radioaktyvus būna pats pacientas, nes radioktyvią medžiagą jam arba suleidžiame, arba duodame išgerti. Todėl kurį laiką po to bendravimas su pacientu turi būti ribojamas, laikomasi saugaus atstumo. O patys aparatai yra visiškai nekenksmingi – lyg foto aparatas. Galėčiau stovėti apsikabinęs Gama kamerą nors visą dieną ir būčiau visiškai saugus", – vaizdingai pasakoja gydytojas D. Vajauskas.
Šeimos gydytojas, pavyzdžiui, paskiria vaistų ir dingsta skausmai, chirurgas pašalina auglį. O kokią naudą pacientas gauna iš radiologų? Ar radiologija tik tyrimų mokslas, ar jis gali būti taikomas ir gydymui?
„Jau pasakojome, kaip radiologiniai ar branduolinės medicinos tyrimai naudojami diagnostikai. Tačiau ne mažiau svarbus mūsų srities indėlis ir gydant. Taigi, galime atlikti diagnostines procedūras – biopsijas, ir gydomąsias – pavyzdžiui, per arteriją pasiekti širdies kraujagysles ir atkimšti užsikimšusias. Visos procedūros metu tiksliai matoma, kur keliauja instrumentas ir tai leidžia darbą atlikti labai preciziškai, sumažinti komplikacijų riziką", – plačias radiologijos mokslo galimybes dėsto centro vadovė doc. Jūratė Dementavičienė.
Medikė pabrėžia, jog vienas paskutinių ir labai svarbių pasiekimų jos vadovaujamame centre – tai specializuotos kardiologinės Gama kameros įsigijimas bei naudojimas tiriant pacientus dėl išeminės širdies ligos ir turinčius ritmo sutrikimų, kai planuojamos intervencinės procedūros. Pagrindinis tyrimo privalumas – įvertinami reikšmingi širdies kraujotakos sutrikimai, galintys sukelti miokardo infarktą (ne tik stambiųjų kraujagyslių nulemti kraujotakos sutrikimai, kurie gali būti vertinami ir kitų procedūrų metu, bet ir pačių smulkiausių kraujagyslių nulemti kraujotakos sutrikimai, kurių būklės iki šiol nebuvo galimybės įvertinti neinvazyviai ir objektyviai).
„Su šiuo aparatu ženkliai pagerėja ankstyvoji diagnostika, smarkiai kokybiškesnė vaizdų kokybė, sumažinama apšvita pacientams. Be to, pacientams svarbu ir tai, jog anksčiau naudota įranga tyrimą atlikdavome per 6 val., dabar tai užtrunka kiek daugiau nei 1,5 val. Tikrai pelnytai galime didžiuotis, jog Santaros klinikos – antroji įstaiga Europoje, turinti tokį aparatą", – džiaugsmo neslepia docentė.
Santaros klinikų gydytojas radiologas D.Vajauskas, su užsidegimu kalba apie branduolinės medicinos privalumus pacientams:
„Įsivaizduokite, branduolinė medicina gali būti naudojama ne tik onkologinių ligų diagnostikai ir gydymui, bet ir, pavyzdžiui, Alzheimerio ligos ankstyvai diagnostikai. Šios ligos metu sutrinka smegenų funkcija. Ji siejama su baltymo dalelių susikaupimu smegenyse. Ir štai, branduolinės medicinos sukurtos molekulės prisijungia prie baltymų. Jeigu baltymų smegenyse labai daug, pradeda vystytis liga. O panaudojus branduolinę mediciną, ligos būsimą atsiradimą galima diagnozuoti dar tada, kai nėra jokių požymių. Branduolinės medicinos veikimo principas gali atrodyti labai paprastas – radioaktyvios medžiagos sujungiamos su vaistais ir ta jungtinė medžiaga keliauja pagal organizme vykstančius procesus iki pat ląstelės. Taip gaunamas molekulinis vaizdas. Įdomiausia tai, jog tik nuo prijungiamos radioaktyviosios medžiagos priklauso, ar pacientas bus tiriamas ar gydomas".
Pasaulyje, anot mediko, jau pradedamas vartoti terminas „stebuklingoji kulka" (angl. Magic Bullet), kai sukurtos molekulės, naudojamos branduolinėje medicinoje, padeda nepaprastai tiksliai diagnozuoti ligos vietą ir smogti tiesiai į ją gydant – lyg į taikinio dešimtuką taip nepažeidžiant jokių kitų organizmo vietų bei tausojant paciento sveikatą.
Jūsų klausantis, ima svaigti galva – esate lyg visas orkestras: turite išmanyti ne tik žmogaus anatomiją, organizme vykstančius biocheminius procesus, bet nepamiršti ir fizikos, chemijos ar net technologinių žinių. Tai kas jūsų darbe sunkiausia ir kas įdomiausia?
„Visų pirma, mes tokie pat žmonės kaip ir visi. Tad turbūt sunkiausia mūsų darbe net ne profesiniai dalykai, žinios, o žmogiškasis santykis su pacientais. Tai ir sunkiausia, ir įdomiausia. Mes – radiologai – lyg tie nematomi kariai kovoje su paciento liga, kurie susiduria su jo istorija. Būna be galo sunku, kai tavo tyrimas patvirtina kokią sunkią ligą ir jau numanai, kaip tai paveiks žmogaus gyvenimą. Vadovauju centrui, esančiam tretinio lygio ligoninėje, kur suplaukia patys sudėtingiausi, skausmingiausi atvejai. Tenka mokytis su tuo gyventi. Iš kitos pusės, labiau įstringa atminty tokie atvejai, kai pirminiai įtarimai nepasitvirtina ir tu gali žmogų nuraminti, jog nėra jokios mirtinos ar kritinės ligos. Retkarčiais radiologai tampa tokiais savotiškai psichoterapeutais. Pamenu atvejį, kai kreipėsi pacientas, labai nerimaujantis dėl galimos ligos. Rinkdami tinkamiausią tyrimą, vertinimo viską – net paciento emocinę būklę, jo išgyvenamą nerimą bei stresą. Spėjimui nepasitvirtinus, žmogaus veidas net prašviesėjo", – apie savo darbo patirtį atviravo Santaros klinikų doc. Jūratė Dementavičienė.
Docentei antrina ir gydytojas Donatas Vajauskas. Tiesa, jis akcentuoja ir kitą iššūkį – tai poreikį vienu metu galvoti apie įvairiausias galimybes. Radiologas turi būti nepaprastai susitelkęs. Taip kyla intelektinis nuovargis, nes tyrimo rezultatai, jo interpretacijų tikslumas lems paciento gydymo strategiją. Medikas juokauja, kad radiologai lyg pokerio lošėjai, geba išbūti susikoncentravę labai ilgą laiką.
„Gal radiologai ir mažiau bendrauja su pacientais, tačiau jaučia ypatingą atsakomybę už savo darbo rezultatus. Tiesą sakant, net sunku būtų įvardinti medicinos sritį, kurioje nereikėtų radiologinių tyrimų. Tad radiologas turi gerai išmanyti ne tik vaizdų mokslą, bet ir kitas klinikines sritis. Turime ne tik vaizdą išanalizuoti, bet ir jį sujungti su jau turima informacija apie paciento ligą, atliktais laboratoriniais tyrimais, klinikine informacija. Žinote, o labiausiai turbūt supranti, kokia nepaprastai plati ir vertinga mūsų sritis, tada, kai pasiskambina kolega medikas ir sako, jog atsidūrė aklavietėje ir prašo kitaip pažvelgti į turimus rezultatus, paieškoti galimo aplinkkelio. Nors lyg ir nesame pirmosios linijos žadėjai gydant pacientus, bet kai sugebi išvesti iš to akligatvio, kai panaudoji visas turimas priemones kūrybingai, kartais gal net netikėtai, jauti begalinį pasitenkinimą", – savo įžvalgomis dalijasi Donatas Vajauskas.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Retų ligų koordinacinis centras ir LSMU Neurologijos klin
Kas antras Lietuvos gyventojas miršta nuo širdies ir kraujagyslių ligų. Dauguma jų, deja, palieka š
2016 m. vasario 26 d. 12 val. Vilniuje, “Karolinos” viešbutyje, Didžiojoje konferencijų salėje,
Balandžio 2 d. pasauliui minint Tarptautinę Autizmo dieną, asociacija „Kitoks vaikas” organizuoja mokslinę &
Kviečiame dalyvauti Raumenų ir skeleto ultragarsinės diagnostikos draugijos, LSMU, LSMUL Radiologijos klinikos organizuo
Kviečiame į Vilniaus universiteto bei Lietuvos patologų draugijos organizuojamą konferenciją „Ribos ir &scaron
Pasaulinė medicinos technologijų industrija šiandien verta apytikriai 340 milijardų JAV dolerių. Europos Sąjunga
Kviečiame dalyvauti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos Psichiatrijos klinikos ir Lietuvos b
Kviečiame į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Akušerijos i
Besidominčius sveikos gyvensenos skatinimo ir rizikos veiksnių korekcijos galimybėmis, maloniai kviečiame registruo
Ann Wigmore fondas pristato antrąją Gyvensenos medicinos konferenciją, kuri vyks 2016 m. kovo 18 d. Kauno klinikose ir k
Kovo 19 d. nuo 20 val. 30 min. vietos laiku milijonai žmonių visame pasaulyje prisijungs prie pilietinės iniciatyvos &bd
Ann Wigmore fondas pristato antrąją Gyvensenos medicinos konferenciją, kuri vyks 2016 m. kovo 18 d. Kauno klinikose ir k
Kviečiame į LSMU, LSMUL Endokrinologijos klinikos, Endokrinologijos instituto, Lietuvos endokrinologų draugijos bei Kaun
Kviečiame dalyvauti Lietuvos ultragarso asociacijos organizuojamoje tarptautinėje mokslinėje - praktinėje konferencijoje
Kviečiame į Valstybinės teismo psichiatrijos tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos organizuojamą tarptautinę mok
Gerbiami medikai, Jūs gydote ne tik kūnus, bet ir sielas. Talentas duodamas tam, kad pasaulį užpildytų gėrio ir grožio &
Kviečiame dalyvauti Lietuvos kontraceptologijos draugijos, LSMU Akušerijos ir ginekologijos klinikos, LSMU Endokr
Kviečiame į Vilniaus universiteto, Lietuvos transplantologų asociacijos, Lietuvos nefrologijos, dializės ir transplantac
Kviečiame dalyvauti Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto ir Lietuvos pulmonologų draugijos organizuojamame Treč
Kaip nacionalinėje sveikatos apsaugos sistemoje išgyvendinti korupciją, sustabdyti jaunų gydytojų emigraciją ir a
Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos I aukšte balandžio 8 d. 9.30 val. bus atidengtos at
Mes visi žinome kaip svarbu sveikai maitintis, sportuoti, rūpintis savo kūnu. Deja, dažniausiai, nors visa tai ir žinome
Kviečiame dalyvauti Lietuvos ultragarso asociacijos organizuojamuose mokymuose „Ultragarsu kontroliuojamos skydlia
Kviečiame dalyvauti Lietuvos ultragarso asociacijos organizuojamuose mokymuose "Ūmių būklių ultragarsinė diagnostik
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras, siekdamas pagelbėti šeimoms, auginančioms neįgalius vaikučius, organizuoja
Asociacija „Demetra“ gegužės 14-ąją prie Baltojo tilto Vilniuje nemokamai ir anonimiškai tirs dėl ŽIV
Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, Elgesio medicinos institutas kviečia dalyvauti 10-ajame sveikatinimo renginyje
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
„Neleisk, kad tymai sugriautų tavo planus. Junkis prie akcijos ir tu“, - skelbia Užkrečiamųjų ligų ir AIDS c
Kviečiame į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto medicinos akademijos Onkologijos instituto, Onkologijos ir hematologi
Balandžio mėnesį startavo Vilniaus visuomenės sveikatos biuro organizuojamas atvirų paskaitų ciklas apie emocinę sveikat
Visuomenėje yra įprasta manyti, kad sveikata yra gera savijauta, kai niekuo nesergame ir nesiskundžiame, valgome sveiką
Balandžio mėnesį startavo Vilniaus visuomenės sveikatos biuro organizuojamas atvirų paskaitų ciklas apie emocinę sveikat
Onkohematologinius ligonius vienijanti bendrija „Kraujas“ gegužės mėnesį jau ketvirtą kartą kviečia minėti K
Balandžio mėnesį startavo Vilniaus visuomenės sveikatos biuro organizuojamas atvirų paskaitų ciklas apie emocinę sveikat
Bėgimas – viena iš populiariausių sporto šakų visame pasaulyje, kuria gali užsiimti visi norintys. T
Bėgimas – viena iš populiariausių sporto šakų visame pasaulyje, kuria gali užsiimti visi norintys. T
Bėgimas – viena iš populiariausių sporto šakų visame pasaulyje, kuria gali užsiimti visi norintys. T
Birželio 1 d. 14 val. Šiauliuose, Chaimo Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74), prasideda 2-oji jungtinė LSMU Kardiol
Liepos 13 d. Kauno Pažaislio vienuolyno prieigose įsikūręs svetingumo kompleksas „Monte Pacis“ antrus metus
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Elgesio medicinos institutas palangiškius ir kurorto svečius kviečia į ryt
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Elgesio medicinos institutas palangiškius ir kurorto svečius kviečia į ryt
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Elgesio medicinos institutas palangiškius ir kurorto svečius kviečia į ryt
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Elgesio medicinos institutas palangiškius ir kurorto svečius kviečia į ryt
Lietuvos ultragarso asociacija kviečia dalyvauti tarptautinėje mokslinėje - praktinėje konferencijoje “Ultragarsin
Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje (M.K. Čiurlionio g. 12) liepos 15 d. nuo 11.00 val. vyks
VšĮ Ligos paliestųjų psichologinės pagalbos centras kartu su Kauno klinikomis vykdo projektą „Psichinės sve
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia dalyvauti Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos g
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia dalyvauti Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos g
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į &b
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Lietuvos širdies asociacija ir Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centras rugs
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia dalyvauti Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos g
Visuomenės sveikatos specialistai akcentuoja, jog kraujotakos sistemos ligas daužniausiai sukelia rizikos veiksniai, kur
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia dalyvauti Širdies ir kraujagyslių ligų ir cukrinio diabeto rizikos g
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į &b
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į &b
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Atviros psichiatrijos mėnuo – tai laikotarpis tarp dviejų svarbių psichikos sveikatai tarptautinių dienų – P
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Panevėžio miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras kviečia į nemokamus rugsėjo mėnesį vyksiančius renginius.
Lietuvos dailininkų sąjunga ir Nacionalinis kraujo centras kviečia dalyvauti socialiniame-meniniame projekte „pral
Lietuvos dailininkų sąjunga ir Nacionalinis kraujo centras kviečia dalyvauti socialiniame-meniniame projekte „pral
Lietuvos dailininkų sąjunga ir Nacionalinis kraujo centras kviečia dalyvauti socialiniame-meniniame projekte „pral
Gruodis – tai laikotarpis, kai norisi kuo daugiau padaryti dėl savo artimųjų, tačiau neturėtumėte pamiršti
Atviros psichiatrijos mėnuo – tai laikotarpis tarp dviejų svarbių psichikos sveikatai tarptautinių dienų – P
Visuomenės sveikatos specialistai akcentuoja, jog kraujotakos sistemos ligas daužniausiai sukelia rizikos veiksniai, kur
Visuomenės sveikatos specialistai akcentuoja, jog kraujotakos sistemos ligas daužniausiai sukelia rizikos veiksniai, kur
Kviečiame dalyvauti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Infekcinių ligų klinikos ir Lietuvos infektologų draugijos or
Kviečiame dalyvauti Lietuvos pulmonologų draugijos organizuojamuose mokymuose “Bronchinės astmos diagnostikos ir g
Spalio 8-ąją bus minima Organų donorystės diena ir šiai dienai paminėti pirmą kartą Lietuvoje organizuojama sutik
„Aš bėgu už organų donorystę“ – toks užrašas puoš kiekvieno bėgiko, dalyvausianči
Kviečiame dalyvauti Lietuvos pulmonologų draugijos organizuojamuose mokymuose “Bronchinės astmos diagnostikos ir g
Nustatyta, kad penkių mėnesių žmogaus vaisius jau skiria aplinkos garsus. Mamos balsas, širdies plakimas, kvėpavi
Spalio 29-oji – Pasaulinė žvynelinės diena. Jos paskelbimo iniciatorius yra Tarptautinė žvynelinės draugijų federa
41 diena, 1300 kilometrų ir daugiau kaip 20 tūkst. eurų vėžiu sergantiems vaikams. Toks yra „1000 km Širdie
Spalio 26 d. 18 val. Salotų bare “Mano guru” (Vilniaus g. 22/1, Vilnius) vyks dailininko Simo Skrabulio darb
Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ organizuoja ir kviečia onkologinės ligos patirtį turinčius žmon
Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ organizuoja ir kviečia onkologinės ligos patirtį turinčius žmon
Lietuvos asociacija „Gyvastis“ spalio 25-ąją, antradienį, jau trečią kartą inicijuoja akciją, skirtą spalio
Lietuvos asociacija „Gyvastis“ 2016 metų spalio 25-ąją, antradienį, organizuoja Padėkos renginį, skirtą padė
Atėjus rudens sezonui dažnas žmogus mini rudeninę depresiją, mintyse turėdamas prislėgtumo jausmą, kuris aplanko tamsesn
Nustatyta, kad penkių mėnesių žmogaus vaisius jau skiria aplinkos garsus. Mamos balsas, širdies plakimas, kvėpavi
Nustatyta, kad penkių mėnesių žmogaus vaisius jau skiria aplinkos garsus. Mamos balsas, širdies plakimas, kvėpavi
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia darbingo amžiaus žmones paminėti Europos sveikos mitybos dieną kartu. Lapkr
Kviečiame dalyvauti mokslinėje – praktinėje konferencijoje „Pulmonologijos naujienos“, kuri vyks 2016
Poilsio ir sveikatingumo komplekso „Atostogų parkas“ konferencijų salėje „Palanga“ (Venecijos ak
Poilsio ir sveikatingumo komplekso „Atostogų parkas“ konferencijų salėje „Palanga“ (Venecijos ak
Kviečiame dalyvauti mokymuose „Lėtinės obstrukcinės plaučių ligos aktualijos“, kurie vyks š. m. gruod
Respublikinės Šiaulių ligoninės Chirurgijos korpuso (V. Kudirkos g. 99C) didžiojoje salėje gruodžio 9 d. 10.00 va
Gruodis – tai laikotarpis, kai norisi kuo daugiau padaryti dėl savo artimųjų, tačiau neturėtumėte pamiršti
Niekas nesiginčys – geros sveikatos siekia kiekvienas. Todėl Antakalnio poliklinika kviečia į nemokamą paskaitą ap
Kviečiame į mokslinę konferenciją „Naujas ir moksliškai pagrįstas požiūris į kasdienę klinikinę praktiką ak
Kiekvienų metų sausio 1-ąjądieną visi pasaulio "ruoniai" rengia simbolinį susitikimą vandenyje. Kiekvienas ats
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į TĖ
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į TĖ
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia mamas ir (ar) tėčius, auginančius įvairaus amžiaus vaikus registruotis į TĖ
Galingiausias jaunųjų gydytojų renginys grįžta:šių metų vasario 3-5 dienomis Birštone vyks įspūdingas jaun
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia visus norinčius sumažinti psichinę bei fizinę įtampą į relaksacijų pratybas
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia visus norinčius sumažinti psichinę bei fizinę įtampą į relaksacijų pratybas
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia visus norinčius sumažinti psichinę bei fizinę įtampą į relaksacijų pratybas
Lietuvos intensyviosios kardiologijos ir skubiosios medicinos asociacija organizuoja tarptautinę mokslinę praktinę konfe
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia visus norinčius sumažinti psichinę bei fizinę įtampą į relaksacijų pratybas
2017 m. vasario 24–26 dienomis Aukštaičių g. 51, Kaune vyks 9-oji sveikatingumo, sveikos gyvensenos ir medi
Maloniai kviečiame dalyvauti Tarptautinei retų ligų dienai skirtoje konferencijoje „Mokslo pažanga – viltis
Lietuvos infektologų draugija, Lietuvos klinikinės toksikologijos draugija, Sveikatos apsaugos ministerijos ESSC apsinuo
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras vykdo programą, skirtą nėščiųjų ir pagimdžiusių moterų švietimui bei
Širdies nepakankamumas – plačiai paplitęs ir brangiai kainuojantis susirgimas, reiškiantis didžiulę
Balandžio 21 d. vyks kasmetinė, jau VII organizacinės psichologijos konferencija „Psichologas organizacijoje. Kuo
Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ nuo gegužės mėnesio žmones, turinčius onkologinės ligos patirtį
Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ nuo gegužės mėnesio žmones, turinčius onkologinės ligos patirtį
Apie ką pirmiausia pagalvojate išgirdę žodį „priklausomybė“?Kokia yra riba tarp įpročių, eksperimenta
Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ nuo gegužės mėnesio žmones, turinčius onkologinės ligos patirtį
Onkohematologinių ligonių bendrija „Kraujas“ nuo gegužės mėnesio žmones, turinčius onkologinės ligos patirtį
Gegužės 31 d. 16.00 val. Šv. Pranciškaus onkologijos centre (Savanorių g. 4, Klaipėda) vyks projekto ir kn
Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro specialistai drauge su UAB „Vakarų pramogos“, BĮ „Klaipėdo
Šia liga susirgti gali 1 iš 5 vyresnių nei 40 metų amžiaus žmonių. Pasaulyje nuo jos kenčia maždaug 26 mil
Tik 14 proc. europiečių laikosi saulės apsaugos patarimų, nors 91 proc. žino apie gresiantį pavojų. Pristatoma sąm
Šia liga susirgti gali 1 iš 5 vyresnių nei 40 metų amžiaus žmonių. Pasaulyje nuo jos kenčia maždaug 26 mil
Šia liga susirgti gali 1 iš 5 vyresnių nei 40 metų amžiaus žmonių. Pasaulyje nuo jos kenčia maždaug 26 mil
Daugelio kauniečių jau puikiai atpažįstamas ir laukiamas nemokamų treniruočių projektas „Judėk sveikai“ nusp
Gegužės 21 dieną Klaipėdoje startuos tradicinis jubiliejinis – šiemet dešimtasis – Vilties bėg
Aktyvus gyvenimo būdas, sveika mityba, poilsis – geros fizinės sveikatos receptą žino kiekvienas. Tačiau Lietuvoje
Nacionalinio vėžio instituto Didžiojoje salėje birželio 7 d. 14 val. Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kostiumo dizaino k
2017 m. birželio mėn. 7-10 d. Vilniuje vyks 14-asis Europos vaikų ir paauglių ginekologijos kongresas EURAPAG 2017.
Trečiadienį, birželio 14 d., 17:30 val. Klaipėdos prekybos centre „Akropolis“ bus iškilmingai atidaro
Kviečiame trims dienoms pabėgti nuo miesto šurmulio ir pailsėti, atgauti jėgas, pasikrauti teigiamos energijos la
Šv. Pranciškaus onkologijos centras (Savanorių g. 4, Klaipėda) 2017 m. birželio 26 d., 13.00 val., pirmadi
Vilniečiai kviečiami dalyvauti iniciatyvoje „Kvėpuok laisvai, gyvenk laimingai”, kurios metu visi norintys g
Vilniečiai kviečiami dalyvauti iniciatyvoje „Kvėpuok laisvai, gyvenk laimingai”, kurios metu visi norintys g
Vilniečiai kviečiami dalyvauti iniciatyvoje „Kvėpuok laisvai, gyvenk laimingai”, kurios metu visi norintys g
Vilniečiai kviečiami dalyvauti iniciatyvoje „Kvėpuok laisvai, gyvenk laimingai”, kurios metu visi norintys g
Rugsėjo mėnesį visame pasaulyje yra minimos piktybinių kraujo ligų žinomumo dienos, kurių tikslas – kuo plačiau sk
Rugsėjo 2 d. 13 valandą Savicko sporto klube („SEB arena, II aukštas) vyks seminaras „Kaip fizinis ak
Rugsėjo 13 d., trečiadienį, 16 val. Lietuvos medicinos bibliotekoje (Kaštonų g. 7, Vilnius) atidaroma paroda &bdq
Keblios situacijos, stresas ir kiti kasdienę rutiną temdantys rūpesčiai – ne priežastis pulti į neviltį. Kiekvienu
Trečiasis Jaunųjų gydytojų asociacijos (JGA) forumas TransForm - jau spalio 13 - 15 d.! Čia nuoširdžia
„Gyvenimas sulėtėja, tarsi sapne“. „Eiti negali, bėgti negali, valgyti negali“. „Sėdi ir l
Vilniaus miesto visuomenės sveikatos biuras prisijungdamas prie Europos judriosios savaitės iniciatyvos kviečia į nemoka
Minėdamas Pasaulinę širdies dieną Panevėžio miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras kviečia visus panevėž
Lietuvos emocinės paramos tarnybų asociacija (LEPTA) yra nevyriausybinė organizacija, vienijanti Lietuvoje veikiančias t
Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos rengiamas Atviros psichiatrijos mėnuo miesto gyventojus kv
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras kviečia visus vyresnio amžiaus žmones kartu paminėti Tarptautinę pagyvenusių žmonių
„Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“ – subtili, jaut
„Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“ – subtili, jaut
„Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“ – subtili, jaut
„Apsaugokime mūsų ateitį: meningokokinę infekciją išgyvenusių asmenų portretai“ – subtili, jaut
Lietuvos asociacija „Gyvastis“ 2017 metų spalio 20-ąją, penktadienį, organizuoja Padėkos renginį, skirtą pag
Organų donorai ir jų artimieji verti didžiausios pagarbos ir amžino dėkingumo. Todėl spalį, kai minima Europos ir Pasaul
Gera jaunimo lytinė sveikata – visuomenės, kuri siekia gyvuoti ir klestėti interesas, tai ypač svarbu mūsų &scaron
Respublikinės Šiaulių ligoninės Onkologijos klinikos (Darželio g. 10), Administracijos salėje (2 aukšte) s
Lapkričio 17-ąją dieną minima Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Respublikinės Šiaulių ligonin
„Barzdotas lapkritis“ – mėnuo be skutimosi peiliukų. Su šūkiais „Prižiūrėk savo vyri&scar
„Barzdotas lapkritis“ – mėnuo be skutimosi peiliukų. Su šūkiais „Prižiūrėk savo vyri&scar
Vilniuje surengtas sportinio pokerio turnyras, kurio dalis surinktų lėšų skirtos sergantiesiems prostatos vėžiu r
Pirmą kartą Klaipėdoje lapkričio 16 dieną vyks nemokamas renginys "Tu – mano gyvenimo herojus“, skirtas
„Barzdotas lapkritis“ – mėnuo be skutimosi peiliukų. Su šūkiais „Prižiūrėk savo vyri&scar
Vilniuje surengtas sportinio pokerio turnyras, kurio dalis surinktų lėšų skirtos sergantiesiems prostatos vėžiu r
Ketvirtą kartą organizuojamas bėgimas už vyrų sveikatą „Ūsai bėga“ Vilniuje. Miesto centre įvyksiantis bėgim
„Barzdotas lapkritis“ – mėnuo be skutimosi peiliukų. Su šūkiais „Prižiūrėk savo vyri&scar
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras drauge su „Sveiku miestu“ kviečia šeimas dalyvauti projekte &bdq
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras drauge su „Sveiku miestu“ kviečia šeimas dalyvauti projekte &bdq
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras drauge su „Sveiku miestu“ kviečia šeimas dalyvauti projekte &bdq
Vilniaus visuomenės sveikatos biuras drauge su „Sveiku miestu“ kviečia šeimas dalyvauti projekte &bdq
Šį savaitgalį, sausio 20-21 d., Klaipėdos r., Doviluose (Klaipėdos g. 35) vyks Dovilų krašto gyventojų ir
Šį savaitgalį, sausio 20-21 d., Klaipėdos r., Doviluose (Klaipėdos g. 35) vyks Dovilų krašto gyventojų ir
Prasidėję nauji Geltonojo šuns metai nemokamų treniruočių projektui „Judėk sveikai“ atnešė dau
2018 m. vasario 23 d. (penktadienį) 12.30 val. Šv. Pranciškaus onkologijos centre (Savanorių g. 4, Klaipėd
Nepraleiskite progos! Jau kovo 2 – 4 d. „Hacker Games“ kursime sveikatos priežiūros inovacijas. Sudomi
Solidarizuodamasi su visa Europa ir siekdama atkreipti visuomenės dėmesį į sekinantį ir visą gyvenimą trunkantį susirgim
Solidarizuodamasi su visa Europa ir siekdama atkreipti visuomenės dėmesį į sekinantį ir visą gyvenimą trunkantį susirgim
Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro specialistai drauge su Lietuvos sveikatos m
Spalio 4 d. 17 val. Inovatyvios medicinos draugija kviečia susitikti Gyvybės mokslų centre, pirmajame šio sezono
Šeštą kartą rengiama konferencija „Kraujo ligos – kaip jas atpažinti ir stebėti“ &scaron
Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinika kartu su Europos Ginekologinės chirurgijos akademija bei su vie
2011 metų rudenį palangiškei Rasai Rojienei buvo nustatyta ketvirtosios stadijos sarkoma, Rasai buvo 27-eri, o li
Melanoma – agresyviausias odos vėžys, užklumpantis vis jaunesnius žmones. Kasmet šia liga Lietuvoje suserga
Lietuvoje per metus diagnozuojama apie 1500 kraujo ligų atvejų. Kokie yra kraujo ligų simptomai? Koks gydymas yra priein
Gegužės 30 d. 15 val. Klaipėdos apskrities viešosios Ievos Simonaitytės bibliotekos Konferencijų salėje vyks Klai
Rugsėjo 19-oji yra Pasaulinė aortos diena. Rugsėjo 20 d. šia proga Vilniuje, Katedros aikštėje bus įrengta
Šį šeštadienį (rugsėjo 21 d.) Smiltynėje (Klaipėdoje) vyks žygis pėsčiomis pajūriu - žinutę apie or
Asociacijos „Gyvastis“ organizuojama iniciatyva organų donorams atminti kasmet sulaukia vis daugiau susidomė
Cukriniu diabetu pasaulyje serga 425 milijonai žmonių – 1 iš 11 planetos gyventojų, ir vienas iš dvi
Gruodžio 19 d., ketvirtadienį, nuo 11 iki 20 val. Vilniuje Pylimo g. 19 esančiame „Caffeine Roasters“ įvyks
Angelų kalvoje rugsėjo 13 d. (se
VUL Santaros klinikų medikai kviečia rugsėjo 19 d. nuo 11 iki 17 val. prie Mo muziejaus (Vilniuje, Pylimo g. 17) į Pasau
Širdys nustoja plakusios ne tik dėl COVID-19 ligos – taip tvirtina kardiologai. Kiek daugiau nei metus visą
Širdys nustoja plakusios ne tik dėl COVID-19 ligos – taip tvirtina kardiologai. Kiek daugiau nei metus visą
Lietuvoje kasmet diagnozuojama daugiau nei 1500 naujų krūties vėžio atvejų, Europos Sąjungoje šia liga suserga ka
Lapkričio 11 d. vyks tradicinė konferencija „Kraujo ligos – kaip jas atpažinti ir stebėti“. Šia
Ruduo – bene spalvingiausias ir dosniausias metų laikas. Atėjus rudeniui nuimamas užaugintas derlius. Per metus sa
Ruduo – bene spalvingiausias ir dosniausias metų laikas. Atėjus rudeniui nuimamas užaugintas derlius. Per metus sa
Ruduo – bene spalvingiausias ir dosniausias metų laikas. Atėjus rudeniui nuimamas užaugintas derlius. Per metus sa