Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Specialistai: miško gėrybių mėgėjai neįvertina grybų pavojaus

vlmedicina.lt | 2014-09-18 10:39:36

Įsibėgėjus grybavimo sezonui ir socialiniuose tinkluose „dygstant“ grybų kalnų fotografijoms, rankas trina miško gėrybių rinkėjai, tačiau dalis jų pamiršta, kad grybai gali turėti ne tik vertingų maistinių, bet ir pražūtingų sveikatai savybių, sako vaistininkai ir gydytojai, pastaruoju metu fiksuojantys gerokai šoktelėjusį apsinuodijimų grybais atvejų skaičių.

Kazlėkai krepšyje
Genovaitės Privedienės nuotr.

„Nors daugelis žino ar bent yra girdėję, kad grybai gali būti ne tik gardus maistas, bet ir nuodas, kasmet panašiu laiku vaistines užplūsta gyventojai, besiskundžiantys negaliomis, sukeltomis pavalgius ar persivalgius grybų. Ypač sunkių atvejų nematome, kadangi tokie pacientai iš karto atsiduria toksikologiniame skyriuje. Tačiau nusiskundimų sunkumu skrandyje, pilnumo jausmu, pykinumu sulaukiame po kelias dešimtis kasdien“, - teigė vaistininkė Gintarė Krikščiūnienė.

Anot gydytojos gastroenterologės Editos Jakubauskienės, dalis valgomų ir nuodingų grybų yra panašios išvaizdos, todėl dažniausiai nepatyrę grybautojai grybais apsinuodija supainioję valgomus su nuodingais grybais. „Apsinuodyti galima ir valgomais grybais, jei jie vartojami seni, ištižę, sukirmiję ar šalnų pakąsti. Tokiuose grybuose, irstant baltymams ir riebalams, susidaro amidų ir aminų junginiai. Tokie patys, kurie atsiranda gendant mėsai, žuvims ar sviestui“, - sakė E. Jakubauskienė.

Gydytoja patarė rinkti tik jaunus grybus, nes jie yra maistingesni, nesukirmijusius ar kitaip nepažeistus grybus. „Svarbu grybus gerai išvirti, o jų nuovirą – išpilti. Dar geriau, jei nuoviras nupilamas kelis kartus, tokiu atveju iš grybų pasišalina daug nuodingų medžiagų ir taip galima sumažinti apsinuodijimų riziką. Paruoštų valgymui grybų negalima palikti kitai dienai, o konservuotus reikėtų suvartoti per pusmetį. Taip pat paruoštus grybus reikia laikyti šaldytuve ar vėsiame rūsyje 0-6°C temperatūroje“, - aiškino ji.

Gastroenterologė atkreipė dėmesį, kad galimi dviejų rūšių apsinuodijimų grybais atvejai. „Pirmuoju atveju negalavimai susiję su virškinimo sutrikimais, kurie prasideda jau po pusvalandžio ir pasireiškia pykinimu, vėmimu, galvos ir pilvo skausmais, viduriavimu. Tačiau šie simptomai, neretai praeina savaime per 2-4 valandas. Antruoju atveju apsinuodijimas yra daug sunkesnis. Apsinuodijimui nuodingų savybių turinčiais grybais yra būdingas slaptasis periodas, kuris gali trukti 6-48 val. po grybų valgymo. Vėlgi žmogų kankina pykinimas, vėmimas, viduriavimas, kuris savaime išnyksta, tačiau šiuo metu prasidėjęs ūminis kepenų, inkstų veiklos sutrikimas kelia grėsmę ne tik žmogaus sveikatai, bet ir gyvybei“, - teigė gydytoja.

Specialistai sutaria, kad visais apsinuodijimo atvejais būtina nedelsti ir kuo skubiau kreiptis pagalbos. „Verta žinoti, kad kuo vėliau atsiranda apsinuodijimo simptomai, tuo apsinuodijimas sunkesnis, o apsinuodijimo požymiai nuo skirtingų rūšių grybų atsiranda skirtingu metu. Paprastam žmogui sudėtinga atskirti gyvybei grėsmingą apsinuodijimą grybais nuo paprasčiausio gastrito ar apsinuodijimo maistu, todėl esant įtarimų, kad apsinuodyta grybais, norint komplikacijų, būtina pasitarti su vaistininkais ar iš karto kreiptis į gydytojus“, - pažymėjo vaistininkė G. Krikščiūnienė.

Gydytoja E. Jakubauskienė perspėjo, reikia nepamiršti, kad grybai yra sunkiai virškinamas maisto produktas. Grybų nerekomenduojama valgyti žmonėms, sergantiems virškinimo trakto, inkstų, kepenų ligomis. Taip pat senyvo amžiaus žmonėms, nėščioms moterims ir mažiems vaikams. Užvalgius grybų, rekomenduojama profilaktiškai vartoti virškinimo fermentus ir preparatus, kurie apsaugo nuo nemalonių pojūčių skrandyje ir žarnyne, padeda greičiau pašalinti maisto turinį iš skrandžio ir plonojo žarnyno“, - sakė specialistė.

Vaistininkų ir gydytojų patarimai grybų mėgėjams

Rinkite tik gerai pažįstamus grybus.

Nevalgykite nežinia kieno rinktų grybų. Tyrimai rodo, kad neretai apsinuodijama vyresnio amžiaus ir / ar turinčių regos sutrikimų asmenų rinktais grybais.

Nemanykite, kad grybais apsinuodyti turi visi jų valgiusieji. Galbūt patiekale buvo tik vienas nuodingas grybas, kuris pakliuvo tik vienam valgiusiajam.

Kuo vėliau atsiranda apsinuodijimo simptomai (pykinimas, vėmimas, viduriavimas), tuo sunkesnis gali būti apsinuodijimas.

Apsinuodijimo požymiai gali atsirasti skirtingu metu, nes juos galėjo sukelti skirtingų rūšių grybai.

Persivalgiusiam ar sunkiai grybus virškinančiam žmogui pykinimas, vėmimas ir viduriavimas savaime turi praeiti per 4-6 val.

Užsitęsus virškinamojo kanalo sutrikimams, būtina kreiptis į gydytoją, nes tik atlikus tyrimus galima atskirti persivalgymą nuo apsinuodijimo.

Iškilus klausimams, įtarę apsinuodijimą grybais nebandykite gydytis patys, skubiai kreipkitės pagalbos į artimiausią gydymo įstaigą arba pasikonsultuokite su visą parą dirbančiais Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biuro specialistais telefonais: 8 5 236 2052 arba 8 687 53378.

Grybai yra sunkus maistas, todėl nereikėtų jų persivalgyti, valgyti keletą kartų per dieną. Ypač prisižiūrėti turėtų sergantys virškinimo trakto ligomis ar turintys silpnesnę virškinimo sistemą.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų