Sekmadienis, 2025.07.27
Reklama

Sodininkystė stresą mažina keliais skirtingais būdais

www.lrt.lt | 2013-04-03 09:55:39

Sodininkystė gali būti puikus stresą mažinantis hobis, tačiau specialistai patarią į veiklą sode žiūrėti kaip į mėgstamą laisvalaikio formą, o ne kaip į namų ruošos darbą.

Lysvė
Genovaitės Privedienės nuotr.

„Būkite realistai apgalvodami, kiek jėgų jūs turite darbui sode ar darže. Jei imsitės per daug veiklos, nei norėtumėte dirbti, streso gali atsirasti dar daugiau“, – aiškina psichoterapeutė Anna Ranieri (JAV).

Ekspertai išskiria kelis būdus, kaip galima atsipalaiduoti ir numalšinti stresą dirbant sode, rašo Psychology Today.

Reikia susidraugauti su gamta. „Sodas yra ta vieta, kur galima nusiraminti, grįžti prie natūralios gamtos ir dirbti tokius darbus, kokius dirbo mūsų protėviai“, – aiškina Kristen K. Brown, knygos apie streso mažinimą autorė.

Tyrimai rodo, kad gamtoje leidžiamas laikas padeda sutelkti dėmesį, atpalaiduoja kūną, pagerina nuotaiką.

Būtina mobilųjį telefoną palikti namie. Darbuojantis sode ar darže svarbu atsiriboti nuo skambučių, SMS žinučių, elektroninių laiškų ir socialinės medijos.

„Savo gyvenime mes ir taip per daug dažnai atliekame keletą darbų vienu metu, todėl svarbu dirbant lauke sodo darbus susitelkti tik į tą veiklą“, – ragina psichoterapeutė A. Ranieri.

Reikia susitelkti į dabartį. Kapstymasis lysvėje leidžia aiškiau pajusti aplinką: pamatyti žalius lapus, užuosti žydinčių augalų kvapus, girdėti paukščių keliamą triukšmą, tarp pirštų jausti dirvožemį. Ekspertai pataria stengtis pajusti tai, kas vyksta aplinkoje.

„Dirbant sode patariama susitelkti į tai, kas vyksta dabar ir čia“, – aiškina psichoterapeutė.

Patariama skatinti kūrybiškumą. A. Ranieri tvirtina, kad mūsų poreikį kūrybiškumui gali puikiai patenkinti sodininkystė. Skirtingų spalvų augalai ir įvairios galimybės juos susodinti ragina mus mąstyti kūrybiškiau, o tai teigiamai veikia mūsų nervų sistemą.

Svarbus bendravimas su aplinkiniais. Nors dauguma žmonių sodindami ar ravėdami yra labiau linkę mėgautis vienatve ir ramybe, tačiau kai kuriems patinka ir bendravimas, tarkim, su netoliese dirbančiais kaimynais. „Tai gera galimybė kurti socialinius ryšius“, – tikina K. K. Brown.

Naudinga į sodą prisivilioti paukščių. Savo sode žmonės gali inkiluose apgyvendinti paukščius, pripilti jiems maisto į lesyklėles. Įmanoma prisivilioti drugelius ar kitus vabzdžius. Tai, anot ekspertų, padeda žmonėms sutelkti dėmesį ir atsipalaiduoti.

Skatinama džiaugtis atliktu darbu. „Sodininkystė gali suteikti jausmą, kad kažkas buvo atlikta. Žmonėms patiria daug džiaugsmo, kai mato, jog jų sodinti augalai paaugo, pradėjo žydėti ar davė vaisių“, – sako K. K. Brown.

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: stresas
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kaip gelbėti odą nudegus saulėje?
Nors visi žinome apie apsaugos nuo saulės svarbą, saulės nudegimų dažnai vis tiek neišvengiame, po maudynių pamirštame p...
Kur geriausia namie laikyti vaistus?
Daugelis žmonių vaistus laiko įvairiose namų vietose, neretai – ir rankinėje ar automobilyje. Visgi netinkamai lai...
Ilgaamžiškumo ekspertė: neužtenka vien gyventi ilgai, reikia ir kokybiškai
Vis daugiau tyrimų patvirtina: ilgaamžiškumas nėra paveldėtas „bilietas“, o mūsų kasdienių įpročių atspindys...
Kaip šviesa veikia mūsų sveikatą?
Natūralios šviesos nauda neabejoja niekas. Pasauliniai tyrimai rodo, kad maždaug 8 iš dešimties darbuotojų natūralią die...
Kaip ištrūkti iš socialinio nerimo gniaužtų?
Socialinis nerimas yra viena aktualiausių šiuolaikinio žmogaus psichologinių problemų. Prie problemos didėjimo prisideda...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas