Sekmadienis, 2023.06.04
Reklama

Slaugytojų algos kėlimo metai: vieni uždirba kaip valytojai, kiti – daugiau už rajonų gydytojus(24)

Ligita Sinušienė | 2015-06-25 00:01:40

Sveikatos apsaugos ministerijai nusistačius šių metų prioritetą – padidinti slaugytojų atlyginimus, sveikatos priežiūros įstaigos pradėjo ieškoti tam išteklių, tačiau pokyčiai labai nevienodi. Vieniems algos pakeltos vos keliais eurais, kitiems – pusšimčiu ar net daugiau, o kiti, kaip tvirtina jų vadovai, dėl pacientų stygiaus algai net neužsidirbantys.

Eurai
Nors nuo šių metų pradžios sveikatos priežiūros įstaigos ir sukruto padidinti slaugytojų atlyginimus, bet problema vis dar išlieka. © Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

Pakėlė nevienodai

Lietuvos slaugos specialistų organizacijos (LSSO) prezidentė Danutė Margelienė portalui VLMEDICINA.LT sakė, jog bene didžiausią dėmesį, išreikštą finansiškai, savo slaugytojams rodančios didžiosios šalies, ypač - uostamiesčio ligoninės: Klaipėdos universitetinė, Jūrininkų ir Respublikinė.

„Išsiskiria tik Respublikinė Šiaulių ligoninė, kurioje slaugytojų algos išskirtinai žemos, nors pati įstaiga žibanti, vis atidaromi nauji skyriai“, - pastebėjimais dalijosi D. Margelienė.

Danutė Margelienė
Danutė Margelienė įsitikinusi, kad kiekviena šalies įstaiga galėtų rasti lėšų slaugytojų atlyginimams kelti. Audriaus Privedos nuotr.

Tačiau apskritai skurdžiausiai gyvena rajoninių ligoninių slaugytojai, ypač – Pakruojo, Švenčionių ir Molėtų.

„Šiose ligoninėse nuo pernai metų slaugytojams pridėta tik po kelis eurus. Labai skaudu, kad atlyginimo skirtumas, lyginant su nekvalifikuotu darbuotoju, kuris už nieką neatsako, - tik 15 ar 20 eurų, - sakė LSSO prezidentė. – Slaugytojas nuolat tobulinasi, kelia savo kvalifikaciją, prižiūri per du aukštus 37 pacientus, tad argi galima jo darbą prilyginti valytojui, kuris tik ateina, išsivalo, ir daugiau jam niekas nerūpi? Tai, kad jų algos kai kuriose įstaigose praktiškai vienodos, labai žemina slaugytojo profesiją, nors jis, kaip ir gydytojas, atsako už žmogaus sveikatą. O klaidos kainuoja labai skaudžiai“.

Jaunimas emigruoja

D. Margelienės pastebėjimu, nors nuo šių metų pradžios sveikatos priežiūros įstaigos ir sukruto padidinti slaugytojų atlyginimus, bet problema vis dar išlieka: „Slaugytojų trūksta, išeinančiųjų į užtarnautą poilsį jaunimas nenori pakeisti. Padirba mėnesį kitą kokioje Vilniaus ligoninėje ir pasako: „Ačiū, tokio krūvio už tokią algą tikrai nenešiu“. Todėl daugelis jų emigruoja, dar studijų metais tam ruošdamiesi iš anksto, mokydamiesi kalbų. Jauni žmonės nori gyventi dabar, dirbti ir uždirbti daug. Nėra ką ir lyginti su kitomis, ne posovietinėmis šalimis (Norvegija, Prancūzija, Vokietija), kuriose slaugytojo darbas labai vertinamas ir jie uždirba mažiausiai 2 tūkst. eurų per mėnesį, ir alga gali siekti net ir 6 tūkstančius. O mūsų varganoje skurdo šalyje toks ir vertinimas, jeigu net gydytojai neuždirba tiek, tiek Vakarų šalių slaugytojai“.

LSSO prezidentės nuomone, atsižvelgiant į šalies biudžetą, Lietuvos slaugos specialistų atlyginimas galėtų ir privalėtų prilygti vidutiniam šalies darbo užmokesčiui – 720 eurų.

„Tiek gaudamas už savo žinias ir kompetenciją slaugytojas galėtų pragyventi Lietuvoje, - kalbėjo D. Margelienė, įsitikinusi, kad kiekviena šalies įstaiga galėtų tam rasti lėšų, racionaliau jas panaudodama. – Skaudu, kai kokie nors skyriai užsidaro, bet dar skaudžiau, kai didžiulės lėšos skiriamos vien tik patalpoms išlaikyti, kai galėtų būti panaudojamos atlyginimų fondui. Yra tų pinigų įstaigose. Be to, šiemet šalies sveikatos biudžetui skirta 7,8 proc. daugiau lėšų, ir dar nuo liepos 1 d. daugelis įstaigų planuoja pakelti slaugytojams algas“.

Kiek leidžia galimybės

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Petras Simavičius nesutinka su D. Margelienės teiginiais, esą jo vadovaujamos įstaigos slaugytojai uždirba išskirtinai mažai.

„Esame per vidurį Lietuvoje. Mūsų slaugytojų vidutinė alga – 1800 Lt, - sakė vadovas, atlyginimus įvardinantis dar senąja valiuta. - O nuo sausio joms dar pakėlėme atlyginimus“.

Petras Simavičius
„Esame per vidurį Lietuvoje. Mūsų slaugytojų vidutinė alga – 1800 Lt, - sakė Petras Simavičius. Zitos Katkienės nuotr.

Tačiau įvardinti, kiek nuo pernai išaugo ligoninės slaugos specialistų alga, P. Simavičius negalėjo, mat su žurnaliste bendravo telefonu, būdamas Vilniuje.

„Pakėlėme tiek, kiek mums leido galimybės“, - atsakė direktorius.

Bet galimybės, matyt, leidžiančios ir labiau pagerinti slaugytojų finansinę padėtį, jei ligoninė per pastaruosius metus atidarė ne vieną  naują skyrių (kardiologijos, neurologijos centrus), išplėtė reanimacijos skyrių nuo 12 iki 24 lovų, suremontavo dar ne vieną kliniką ir skyrių? Į tai įstaigos vadovas atsakė: „Nauji skyriai, jų remontas ir slaugytojų atlyginimai – du visiškai skirtingi dalykai. Skyrius plečiame ir kuriame iš Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų bei Vyriausybės programos lėšų, o ne iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo“.

Algai neužsidirba

Ne visų net ir D. Margelienės išgirtų ligoninių slaugytojų finansinė padėtis pagerėjo. Tarkim, Respublikinės Klaipėdos ligoninės (RKL) Skuodo filialo tik vieno skyriaus – Vidaus ligų – slaugytojų alga šiemet pakilo. Portalui pasidomėjus, kodėl, filialo vadovė Ramutė Berenienė aiškino negalinti atsakyti, nes tai priklausą nuo ligoninės vadovybės sprendimų. Tačiau pripažino, kad būtent šis skyrius dirbąs intensyviausiai.

Tai patvirtino ir RKL pavaduotoja slaugai Andželika Zavackienė, nors pirmiausia straipsnio autorės paklausta, ar visoje įstaigoje slaugytojų atlyginimai šiemet padidėję, atsakė teigiamai. Net paprašyta patikslinti, ar ir filialuose, irgi atsakė „taip“.

Ir tik žurnalistei atskleidus, jog, portalo žiniomis, Skuodo filiale alga pakelta tik vieno skyriaus slaugos specialistams, A. Zavackienė atsakė: „Skuodo filialas dirba nuostolingai. Algos slaugytojams pakeltos pagal skyriaus intensyvumą, o čia intensyviausiai dirba Vidaus ligų skyrius. Šis filialas apskritai nesuteikia tiek paslaugų, kad užsidirbtų algoms, ir dirba į didelį minusą“.

Rajoninės gauna mažiau

Valstybinės ligoninių kasos duomenimis, mažiausiai slaugytojai uždirba Kupiškio ligoninėje (vidutiniškai po 365 eurų), nors šiemet jiems pridėta po 30 eurų.

Kupiškio ligoninės direktorė Roma Ramanauskienė portalui sakė, kad mažiausia jos vadovaujamos įstaigos slaugytojų alga – 330 eurų.

„Tačiau yra naktiniai budėjimai, tad sudėjus priedus balandį vidutiniškai jų alga siekė 412 eurų, - sakė portalo pašnekovė. – O algos žemos todėl, kad rajoninėms ligoninėms skiriamos mažos kvotos. O mes dar labai norime išlaikyti reanimacijos skyrių, kuris pareikalauja daug sąnaudų“.

Tačiau negalinti pasiūlyti didesnių algų Kupiškio ligoninė priversta tenkintis vyresnio amžiaus specialistais. Pasak R. Ramanauskienės, iš 74 slaugytojų įstaigoje dvi yra pensinio amžiaus ir nemaža dalis – priešpensinio.

Nuo liepos 1 d. Kupiškio ligoninė nebus pajėgi dar bent kiek pakelti algas slaugos specialistams. „Nes reikės ir minimalią algą kelti, o tokių darbuotojų turime nemažai. Nebent rudenį dar gal bus įmanoma slaugytojams kiek pridėti“, - sakė direktorė.

Valstybinės ligonių kasos duomenimis, didžiausiu vidutiniu slaugytojų darbo užmokesčiu - 851 euras - Lietuvoje šių metų pirmąjį ketvirtį gali pasigirti Klaipėdos universitetinė ligoninė (KUL), pralenkianti net ir Nacionalinį vėžio institutą, kuriame slaugos specialistai uždirba vidutiniškai po 793 eurus.

Beje, pernai KUL slaugytojai uždirbo net daugiau nei šiemet (960 eurų), bet net ir sumažinus algas jie uždirba daugiau nei minėtos Kupiškio ligoninės (ar kai kurių kitų)  gydytojai.

Uždarys skyrius – kils algos

Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė, kaip ne kartą ir viešai buvo sakiusi, portalui irgi patvirtino, kad resursų medikų algoms kelti gauti įmanoma tik uždarant neefektyviai veikiančius ligoninių skyrius. Tačiau kalbėdama apie slaugytojų algas ministrė pasidžiaugė, kad visoje šalyje esą jos keliamos.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (24)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nepaisyti kalcio trūkumą signalizuojančių ženklų – pavojinga sveikatai
Tyrimai rodo, kad Lietuvos gyventojai – nepriklausomai nuo lyties ar amžiaus – su maistu negauna būtinos kal...
Naujas prostatos vėžio gydymo būdas
Nacionaliniame vėžio institute pradėtas naujas etapas prostatos vėžio gydyme: krioabliacijos būdu sunaikintas lokaliai a...
Kauno klinikose reta liga sergančiai pacientei pritaikytas inovatyvus gydymas
Kamilė – pirmoji paauglė Lietuvoje, kuriai pritaikytas gydymas CFTR moduliatoriais, skirtais gydyti retą lėtinę li...
Neaiškūs bėrimai ant kūno: kokia liga už to gali slypėti
Įvairūs odos dariniai, tokie kaip spuogeliai, pūslelės ar dėmelės, ne visada yra teisingai atpažįstami – ar išbėrė...
Kaip vaikams ir paaugliams rasti tinkamų būdų priimti įvairias emocijas ir jausmus
Pastaraisiais metais visuomenė susidūrė su gausybe iššūkių: pandemija, jos padariniai ir karas Ukrainoje išjudino stipri...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar naudojate odos apsaugą nuo saulės?
Taip, naudoju kremą su SPF 50
Taip, naudoju įvairius kremus
Ne, nes noriu kuo daugiau įdegti
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų