„Šlapimo nelaikymu gali skųstis maždaug kas penkta moteris, tačiau šiandien net ne visi šeimos gydytojai žino, kad ši problema yra išsprendžiama. Būna atvejų, kad šeimos daktaras moterį siunčia pas specialistą , bet jeigu jis šioje srityje nedirba, moteris atsiduria aklavietėje. Todėl labai svarbu, kad moteris žinotų tiesų kelią ir nevargtų ieškodama pagalbos“, - sako Respublikinės Klaipėdos ligoninės Ginekologijos skyriaus gydytojos Živilė Petrutienė ir Rasa Valickienė.
Medikės pastebi, kad nepaisant šeimos gydytojams organizuotų kursų šlapimo nelaikymo tema bei daugybės straipsnių žiniasklaidoje, informacijos vis dėlto trūksta.
„Labai sunkiai pacientės išdrįsta paminėti problemą ir plėtoti pokalbį apie tai. Atėjusios moterys kalba apie visai kitas bėdas, ir tik įžvalgaus žvilgsnio dėka galima pamatyti, kad moteris vargina šlapimo nelaikymas. Kartais paaiškėja, kad moteris anksčiau kalbėjosi apie tai su savo šeimos gydytoja, tačiau atsakymas buvęs, jog tai amžiaus problema ir kad su tuo tiesiog reikia susitaikyti. Tai jos ir nebesiskundžia“, - sako R. Valickienė.
Ar tikslinga kreiptis į gydytoją vos pajutus pirmuosius šlapimo nelaikymo simptomus?
Pacientės dažnai kenčia, kol šlapimo nelaikymas yra labai nedidelio laipsnio, tačiau delsti nereikėtų, nes pradinėse ligos stadijose gali užtekti dubens dugną stiprinančių pratimų, gyvensenos ar šlapinimosi režimo keitimo. Nesiimant jokių priemonių, negalavimo laipsnis gali didėti.
Kokios yra šlapimo nelaikymo priežastys, profilaktika?
Šlapimo nelaikymas fizinio krūvio metu atsiranda dėl dubens dugno raumenų, jungiamojo audinio silpnumo, anatomiškai pakitusios šlapimo takų padėties. Tuomet šlapimas nevalingai teka bet kokio fizinio krūvio metu, kosint, čiaudint. Dirgli šlapimo pūslė pasireiškia stipriu, staigiu noru šlapintis, nevalingu šlapimo ištekėjimu, dažnu šlapinimusi dieną ir naktį. Negalavimo priežastys yra daugiau neurogeninės kilmės.
Kaip gydomas šlapimo nelaikymas?
Gydymo būdas priklauso nuo šlapimo nelaikymo tipo, ligos sunkumo. Yra trys tipai: šlapimo nelaikymas dėl krūvio, dirgli pūslė ir mišrus tipas.
Visame pasaulyje populiariausias šlapimo nelaikymo dėl krūvio problemos sprendimas - operacija, kurios dėka sumažinamas šlaplės mobilumas, ir tai apsaugo nuo nevalingo šlapimo tekėjimo fizinės įtampos metu.
Dirglią pūslę tenka gydyti medikamentais, veikiančiais šlapimo pūslės raumenį. Juos didesnėmis ar mažesnėmis dozėmis gali tekti vartoti visą gyvenimą. Kartais reikia kombinuoto gydymo. Ginekologas įvertina situaciją ir rekomenduoja ar operaciją, ar vaistus priklausomai nuo to, ką reikia labiau koreguoti.
Kiek trunka operacija? Ar ji sudėtinga?
Tai minimaliai žalojanti operacija, kurios metu per makštį, naudojant specialias priemones, yra įstumiama sintetinė juostelė, stabilizuojanti vidurinę šlaplę. Operacija trunka apie 20 minučių: atliekamas nedidelis pjūvis per makštį ir du pjūviukai kirkšnių srityje. Po operacijos pacientė dar vieną parą sekama, kaip sekasi pasišlapinti, ir jei viskas gerai, išleidžiama namo.
Norėtume paskatinti, kad ir vyresnio amžiaus moterys nekentėtų, manydamos, kad kiek čia joms jau beliko... Operaciją esame atlikę ir 80 metų pacientei. Rezultatas labai geras.
Koks tokių operacijų efektas?
Pasaulio statistika rodo, kad ryškų pagerėjimą po operacijos jaučia 85-95 proc. pacienčių. Esame atlikę nemažai tokių operacijų ir galime patvirtinti, kad efektas yra puikus. Rezultatas pastebimas jau kitą dieną.
Operacijos rezultatai, eiga yra daug geresnė, jei pacientė prieš tai buvo kryptingai paruošta operacijai, nes kartais būna įvairūs makšties uždegimai, gleivinių ar audinių atrofija dėl amžiaus.
Operacijos kokybei įtakos turi ir implanto kokybė, tai, kaip pacientė laikosi gydytojo rekomendacijų pooperaciniu laikotarpiu, ligos laipsnis. Jeigu moteris jau nešioja neperšlampamas kelnaites esant didžiulio laipsnio šlapimo nelaikymui, gerų pooperacinių rezultatų sunkiau pasiekti. Bet jei moteriai, turėjusiai didžiulių problemų, ateityje teks nešioti vadinamuosius vieno lašelio įklotus, vis dėlto galime sakyti, kad operacija yra labai pasisekusi.
Ar juostelė yra paliekama visam gyvenimui? Kiek ji kainuoja?
Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje operacijos dėl šlapimo nelaikymo atliekamos nuo 2008 metų, pasaulyje - nuo 2002 metų. Implantas tarnauja moteriai ilgai, visą gyvenimą.
Labai gaila, kad ligonių kasos juostelių kol kas nekompensuoja ir pacientėms jas tenka pirktis pačioms, nes jų kaina nuo 1500 iki 2000 litų. Yra keleto rūšių juostelių. Aišku, kokybiškesnių implantų kaina yra šiek tiek didesnė, tačiau jei moteris paskaičiuotų, kiek pinigų išleidžia higienos reikmenims, tai per tam tikrą laiką tikriausiai susidarytų suma, viršijanti brangiausios – 2000 litų kainuojančios juostelės kainą.