Pirmadienis, 2024.12.02
Reklama

Širdies vaistai gali sumažinti chemoterapinio gydymo šalutinį poveikį

2011-12-30 23:25:00

Neseniai įvykusiame Europos širdies ultragarso tyrinėtojų kongrese pristatytas pranešimas, kurio rezultatai teikia vilties, kad gali būti rasti vaistai, blokuojantys vieno iš pagrindinių chemoterapijos vaistų grupės – antraciklinų šalutinį poveikį.

 Antraciklinai gali sąlygoti kardiomiopatiją

Antraciklinai yra labai plačiai taikomi gydant įvairias vėžio formas, ypač dažnai jie skiriami vaikams, sergantiems kraujo piktybinėmis ligomis.

Pagrindinis galimas ir sunkus pašalinis antraciklinų poveikis yra širdies raumens pakenkimas, dėl kurio gali išsivystyti širdies susitraukimo funkcijos sumažėjimas. Medicinos literatūroje tai vadinama antraciklinų sukelta kardiomiopatija. Antraciklinų indukuota kardiomiopatija kartais gali išsivystyti net ir praėjus daug metų po gydymo šiais preparatais.

Kartu su antraciklinais – širdies vaistai

Alvydas Česas. Algirdo Kubaičio nuotr.

Rumunų mokslininkų grupė (L. Radulescu ir kt.) tyrė kai kurių širdies vaistų poveikį antraciklinų pašaliniam efektui blokuoti.

Į gydymo grupę buvo įtraukti 26 pacientai, kurie buvo gydomi  antraciklinų grupės preparatu epirubicinu dėl įvairių vėžio formų. Jiems profilaktiškai buvo skiriama širdies nepakankamumui bei kraujospūdžiui gydyti skiriamo vaisto liziniprilio 10 mg, priklausančio angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitorių grupei, bei 10 mg rosuvastatino, vieno dažniausiai skiriamų vaistų cholesteroliui mažinti.

Kita grupė buvo stebimoji, kurioje pacientai, sergantys vėžiu, nebuvo profilaktiškai gydomi širdies vaistais. Šioje grupėje buvo 31 pacientas.

Širdies ultragarsiniu tyrimu buvo įvertinti įvairūs širdies veiklos parametrai prieš gydymą ir po gydymo.

Pastebėta, kad abiejose grupėse širdies susitraukimo (sistolinė) funkcija po gydymo antraciklinais šiek tiek blogėjo. Blogėjimo  procentinė dalis  abiejose grupėse buvo vienoda.  Tačiau širdies atsipalaidavimo  (diastolinė) funkcija gerokai mažiau blogėjo grupėje, kurioje pacientai profilaktiškai buvo gydomi lizinopriliu ir rosuvastatinu.

Manoma, kad lizinoprilis ir rosuvastinas gali mažinti antraciklinų sukeltą uždegimą bei oksidacinį stresą, kurio metu pasigaminę rūgštūs radikalai gali pakenkti širdies raumeniui.

Kardiotoksiškumas priklauso nuo vaistų dozės

Gydytojas  onkologas chemoterapeutas Alvydas Česas „Vakarų Lietuvos medicinai“ sakė, jog chemoterapinių vaistų kardiotoksiškumo problema gana plačiai nagrinėjama mokslinėje literatūroje ir neseniai analizuota vykusiame onkologų kongrese.

„Antraciklinų kardiotoksiškumas  priklauso nuo vaisto dozės. Jei dozė viršyta daugiau kaip 400-450 mg/ paciento kūno paviršiaus kvadratiam metrui, tas kardiotoksiškumas smarkiai išauga. Jei dozė nesiekia tos ribos, laikoma, kad vaistą skirti saugu. Tokia dozė skiriama visam gyvenimui:  negali būti, kad jei vaistai skirti prieš 10 metų,  ligai  atsinaujinus pati dozė gali būti skirti vėl -  negali to daryti saugiai, nes yra tikimybė, kad toksiškumas kumuliuosis ir prisidės. Taigi dozuotė  priklauso nuo  kūno paviršiaus ploto.  Gydytojai žino, kad jei dozė artėja  prie kumuliacinės, gali būti kardiotoksinis poveikis, todėl tos dozės neviršija“, - paaiškino jis.  

Jo duomenimis, neviršijus saugios antraciklinų dozės tik labai retais atvejais gali būti šiek tiek pakenkta širdies raumeniui. Paprastai  poveikis širdžiai pastebimas anksti ir gydymas šiais vaistais nutraukiamas.

Chemoterapeutas atkreipė dėmesį, kad dauguma vėžiu sergančių žmonių yra vyresnio amžiaus, kurie jau turi tam  tikrų kardiovaskulinės sistemos sutrikimų – ir padidėjusį cholesterolio kiekį, ir aterosklerozę. Tad šie pacientai vartoja ir vaistus nuo nuo šių ligų. Tačiau tiems, kurie šių sutrikimų neturi, gydytojo manymu, širdies vaistų papildomai nereikėtų vartoti, nes ir jie turi pašalinį poveikį. Tad vietoj naudos galima sulaukti dar didesnės žalos. O juk „peržengti  kumuliacinės antraciklinų dozės niekas nedrįs net naudojant statinus“.

„Antraciklinai - vieni pagrindinių medikamentų, naudojami didžiajai daliai vėžio rūšių gydyti,  daugiausia - leukemijai, krūties vėžiui.  Kardiotoksinį poveikį turi ir kiti cheminiai vaistai, ne vien antraciklinai. Pavyzdžiui, herceptinas taip pat turi  tą kardiotoksinį poveikį, bet tas poveikis  grįžtamas“, - pasakojo chemoterapeutas.

 vlmedicina.lt

Šaltinis

 Radulescu L, et al "Cardioprotective role of lisinopril and rosuvastatin in the prevention of anthracycline induced cardiotoxicity" EuroEcho 2011; Abstract P316.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Imuniteto stiprinimas be vaistų: kasdieniai patarimai
Natūralus imuniteto stiprinimas be vaistų tampa vienu efektyviausių būdų palaikyti gerą sveikatą kasdien. Šiame straipsn...
Atsako chirurgas: ar po tulžies pūslės pašalinimo tikrai teks kardinaliai keisti mitybą?
Tulžies pūslės operacija sergantiems tulžies pūslės akmenlige dažnai kelia nerimą, ypač dėl iki šiol paplitusio mito, jo...
„Žaliasis koridorius“ onkologiniams pacientams: pas reikiamus specialistus – be siuntimų
Onkologinės ligos yra antra pagal dažnumą mirties priežastis ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Lietuvoje kasmet diagnoz...
Namų darbai planuojant šeimos pagausėjimą: ko nepamiršti?
Tinkamas pasiruošimas nėštumui padeda išvengti daugybės nereikalingų rūpesčių, todėl dar prieš svarstant apie šeimos pag...
Trapi it stiklas: menopauzė ir kaulų retėjimas
Menopauzė – kiekvienos moters laukiantis etapas. Nors daugelis svajoja sulėtinti jos atėjimą ar išvis išvengti, me...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų