Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Šermukšniai - vitamino C bomba

silutesnaujienos.lt | 2014-09-03 14:59:26

Skaisčiai raudonos šermukšnio uogos - tikra rudens puošmena. Miškuose ir soduose sirpstančios jų kekės renkamos ir vertinamos nuo senų laikų. Ir ne be reikalo - šių vaisių sultyse gausu organizmą stiprinančių medžiagų, o vitamino C jose yra trigubai daugiau nei citrinose. Šermukšniuose labai daug vitamino A (daugiau nei morkose) ir karotinoidų (suteikiančių uogoms ryškų atspalvį), padedančių kovoti su onkologiniais procesais.

Paprastasis šermukšnis
Jadvygos Balvočiūtės nuotr.

Gydo daugybę negalavimų

Maistingos, vitaminų turinčios šermukšnių uogos - efektyvi liaudiška gydomoji priemonė nuo daugybės ligų. Vitamino C, E, B2, K, P ir PP, cinko, magnio, geležies, jodo, kalio, eterinio aliejaus turinčiomis gėrybėmis siūloma gydyti įvairiausius negalavimus. Raudonieji šermukšniai valgomi tiek švieži, tiek ir šaldyti ar džiovinti.

Raudonieji šermukšniai naudojami kaip uždegimą malšinanti ir kraują stiprinanti priemonė, be to, dar tvirtinanti ir kraujagyslių sieneles. Šias uogas galima vartoti kaip polivitaminus. Šermukšniai pasižymi lengvu vidurius laisvinančiu, šlapimą varančiu, karščiavimą mažinančiu ir prakaitavimą skatinančiu poveikiu, gerina kraujo krešėjimą. Jie rekomenduojami gydant hipertoniją, nes mažina arterinį kraujo spaudimą. Tačiau šermukšnius taip pat sveika valgyti ir diabetikams, sergantiesiems skydliaukės, kepenų, inkstų ligomis, hemorojumi.

Jei šaltojo sezono metu norite sustiprinti organizmo atsparumą, pats metas išsispausti sulčių iš šermukšnio uogų. Sultis galima konservuoti - dėl to jos savo baktericidinių savybių nepraranda.

Raudonųjų šermukšnių sultis patariama gerti sergant gastritu sumažėjus rūgštingumui, hemorojumi, turint žarnyno bėdų (uogose gausu fitoncidų, naikinančių žarnyno bakterijas).

Kadangi raudonuosiuose šermukšniuose yra sorbino rūgšties, varančios tulžį, jų sultis sveika gerti norintiesiems sumažinti blogojo cholesterolio lygį kraujyje.

Išmanantieji liaudies mediciną teigia, kad tokios sultys ypač veiksmingos sergant avitaminoze, anemija bei akmenlige. Šių ligų varginamam organizmui padėsite, jeigu kelis kartus per dieną išgersite po vieną arbatinį šaukštelį šermukšnių sulčių.

Iš šermukšnių ruošiamas gėrimas taip pat vartojamas skundžiantis virškinamojo trakto sutrikimais, o dėl rūgimo procesus žarnyne mažinančių pektinų jį siūloma gerti ir nuo pilvo pūtimo.

Tačiau verta įsidėmėti, kad žarnyno ir skrandžio uždegimą turintiems žmonėms rūgščių sulčių reiktų vengti, kadangi jos gali ne tik sudirginti skrandį, bet ir sukelti spazmus tulžies pūslėje.

Keletas naudingų patarimų

Sunokę šermukšnių uogos skinamos rugsėjo ir spalio mėnesiais, dar nesulaukus šalnų, tačiau mėgstantiems švelnesnį uogų skonį, į mišką keliauti reikėtų iškart po pirmųjų šalnų. Prieš šalnas nuskintų uogų intensyvų rūgštumą nugesinsite šiek tiek palaikę jas šaldytuve.

Šermukšnių kartumą panaikinsite kelias minutes juos palaikę verdančiame vandenyje su druska. Prieš spausdami sultis, nepamirškite uogų nuplauti šaltu vandeniu.

Atminkite, kad džiovinimui skirti šermukšniai skinami kekėmis, drauge su kotais ir lapais. Sulčių spaudimui renkamas uogas galima skinti ir atskirai viena nuo kitos.

Šermukšnių gėrimas vėsiems rudens vakarams:

Jums reikės: 500 g šermukšnių uogų, 150 g cukraus, pusės citrinos, pusės litro vandens, 2 arbatinių šaukštelių medaus, žiupsnelio cinamono.

Sutrinkite šermukšnio uogas su cukrumi.

Per marlę iš šio mišinio išspauskite sultis.

Sutarkuokite citriną kartu su žievele, užpilkite pakaitintu medumi ir sumaišykite su šermukšnio sultimis bei verdančiu vandeniu.

Įberkite į gėrimą cinamono, įsitaisykite po šiltu pledu ir skanaukite.


Logo

 

 

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: šermukšnis
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų