Ketvirtadienis, 2024.04.18
Reklama

Sergantiesiems sunkiomis ligomis padeda ir japoniškų hieroglifų rašymas(2)

Ligita Sinušienė | 2015-11-21 00:01:37

Kaip gyventi – ne egzistuoti, kai sergi nepagydomai? Ir kaip nepasiduoti depresijai, kai žinai, kad tau bus tik blogiau? Vieną iš sprendimo būdų siūlo DAO kultūros centro vadovas Artūras Jencius, savo požiūriu į ligą ir sveikatą jau ne vienerius metus besidalijantis su Klaipėdos apskrities išsėtinės sklerozės draugija.

Rytų kaligrafija
Mokytojas A. Jencius atidžiai mokė Rytų kaligrafijos meno, padedančio atitraukti dėmesį nuo ligos. Ligitos Sinušienės nuotr.

Svarbu – mėgstama veikla

Prieš kelias savaites Šventosios sveikatos centre vykusiame seminare A. Jencius pristatė ir unikalią terapiją nuo streso, įtampos ir depresijos – Rytų kaligrafiją. Tiesa, ji unikali ar bent jau reta mūsų šalyje, o Japonijoje, pabrėžė DAO centro vadovas, labai įprasta ir praktikuojama.

Kadangi stebuklingų vaistų nuo išsėtinės sklerozės nėra, A. Jencius ragina sergančiuosius šia liga vis tiek mėgautis gyvenimu, nesusikoncentruojant į, atrodytų, negailestingą diagnozę.

„Tam labai padeda mėgstamas užsiėmimas, bendravimas su kitais, neužsidarymas savyje su savo liga, - kalbėjo pranešėjas. – Yra nustatyta, kad tie, kurie turi širdžiai artimą pomėgį, vadinasi, savo energiją nukreipia į šį tą malonaus, gali daug labiau džiaugtis gyvenimu“.

Rašalo gamyba – irgi terapija

Kaip vieną iš būdų savo dėmesį atitraukti nuo skausmų ir įvairių negalių kūne A. Jencius siūlo kaligrafiją. Padalinęs rašymo priemones: juodos anglies gabalėlius, japonišką gelsvą popierių, sužymėtą rausvais langeliais, kurių kiekvienas punktyrinėmis linijomis subraižytas įstrižai, vertikaliai bei horizontaliai, indelius rašalui, plunksnas bei servetėles, A. Jencius aiškina, nuo ko prasideda kaligrafija: „Į apvalius indelius šiek tiek įpilkite vandens ir lėtai maišykite jį anglies kaladėle. Taip pasigaminsime rašalą“.

Rašalas
Rytų kaligrafijos terapija prasideda nuo šio veiksmo – anglies kaladėlės sukimo lašelyje vandens, kol šis virsta rašalu. Ligitos Sinušienės nuotr.

Minutė slenka po minutės. Praeina ir visa dešimtis. Vadovas dar nesako baigti maišymo ritualą. „O ar nebūna to rašalo iš karto paruošto?“ – kažkas nekantriausias paklausia.

„Rašalo pasigaminimas, anglies kaladėlės lėtas sukimas į vieną pusę yra Rytų kaligrafijos terapijos dalis, - aiškina A. Jencius. – Tai trunka apie 20 minučių. Per tą laiką nurimsti, pradedi susikaupti“.

Paspausti, pakelti

Vadovas paaiškina, kaip brėžti liniją, kuri sudaro japoniškus hieroglifus: „Vieną ketvirtadalį teptuko įmerkiame į rašalą, tuomet dedame teptuką ant popieriaus, spustelime, tebelaikydami teptuką ant popieriaus, jį kilstelime ir braukiame į šoną. Šiais paspaudimais ir pakėlimais formuojamas skirtingas linijos storis“.

Pirmiausia visi susikaupę mokosi šių paspaudimų ir pakėlimų. Ir tik po šios praktikos mokytojas leidžia kaligrafijos būdu parašyti pirmąjį japonišką žodį.

Pradžia – nuo pavasario

„Parašysime žodį pavasaris“, - sako A. Jencius ir pirmiausia klausia, kas gi tai yra, kas vyksta šiuo metų laiku. Pasigirdus atsakymams apie išlendančią saulę, šilumą, drėgmę, mokytojas aiškina, iš kokių japoniškų simbolių susidėlioja šis hieroglifas: „Prasideda nuo mažo spindulėlio, paskui piešiama saulė. Japonų saulė yra kvadratinė – taip ji ir pavaizduojama. Dar pavasarį yra daug vandens, tad piešiamas ir vandens simbolis“.

Hieroglifas
Pavasaris japoniškai. Ligitos Sinušienės nuotr.

Mokytojas atidžiai kiekvienam rodo, kaip rašyti (jis sako – piešti) šį hieroglifą. Ir pasakoja, kad kaligrafija reikalauja itin didelio susikaupimo.

„Japonijoje netgi priimant į darbą neretai  pretendento prašoma šį tą parašyti. Kaligrafija labai daug pasako apie žmogų, - sako A. Jencius. – Hieroglifų rašymas atskleidžia ne tik žmogaus gebėjimą susikaupti, dėmesio koncentraciją, bet ir pastabumą smulkmenoms, kūrybiškumą, atvirumą naujoms idėjoms, drąsą ar uždarumą ir dar daugelį savybių“.

Norėdamas parodyti, kaip tai iš tiesų veikia realybėje, kai kurių seminaro dalyvių pirmuosius bandymus kaligrafiškai piešti japoniškus hieroglifus A. Jencius ir pakomentavo. Pavyzdžiui, piešiantieji didelį, drąsių „spindulių“ hieroglifą yra drąsūs, veržlūs, atviri naujovėms, smalsūs. Tačiau jeigu tuos brūkšnelius, kurie ir sukuria japonišką žodį, nupiešia ne itin taisyklingai, vadinasi, nėra itin dėmesingi smulkioms detalėms. Mokytojas paaiškino, kad žmogų apibūdina net ir tai, kurią hieroglifo dalį jis labiau išryškina. Jeigu didesnė yra apatinė, žyminti vandenį, tai irgi rodo kūrybingumą.

Tinka visiems

Išbandžiusieji savo gebėjimą susikaupti ant linijomis pažymėto popieriaus, pabandė kaligrafiją ir ant balto ryžių popieriaus.

Anot  A. Jenciaus, kruopštus hieroglifo piešimas padeda susikaupti. Kadangi dėmesys koncentruojamas į piešinį, taigi jis atitraukiamas nuo ligos.

„Todėl tai ir vadinama terapija, - sako mokytojas. – Todėl tai ir ramina. Ir toks būdas tinkamas, be abejo, ne tik sergantiems išsėtine skleroze, bet ir onkologiniams ligoniams, ir apskritai – visiems. Japonai netgi kovos menuose naudoja kaligrafiją, ore atlikę tam tikrą judesį, paskui piešdami“.

Portalo VLMEDICINA.LT šnekinti draugijos nariai patvirtino, kad kaligrafija jiems tikrai suteikė ramybės. Daugelis sunkiai galėjo atsitraukti, pagauti noro atkartoti tobulą piešinį.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Transarterinė chemoembolizacija – veiksmingas įrankis kovoje su kepenų vėžiu
Tiek Europoje, tiek visame pasaulyje daugėja kepenų vėžio atvejų. Iš onkologinių kepenų susirgimų labiausiai paplitusi s...
Žaibavimas akyse gali būti aklumu gresiančios ligos pranašas
Tinklainės atšokos operacijos priskiriamos skubiųjų kategorijai ir yra vienos iš sudėtingiausių, todėl atliekamos tik tr...
Kaip prižiūrėti dantų implantus?
Gana dažnai girdimas mitas, kad įsidėjus dantų implantus – daugiau nereikės rūpintis savo burnos ertme. Odontologa...
Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis kompensuos naujus tyrimus ir procedūras
Nuo gegužės 1 d. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis finansuojamų paslaugų sąrašą papildys nauji tyrimai...
Šienligės rizikos banginiai – kaip juos suvaldyti?
Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, ka...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų