Antradienis, 2025.07.22
Reklama

Peršalimas: kodėl sergame ir vasarą

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-07-21 10:56:37

Savaitgalį džiuginę geri orai daugelį paskatino laiką leisti aktyviau ir su gera kompanija. Tačiau net ir paprasta išvyka ar ilgas pasisėdėjimas lauke prie stalo gali baigtis peršalimu. Jau pirmadienį galima susidurti su gerklės skausmu, sloga ar varvančia nosimi ir nedideliu karščiavimu. Kaip greičiau pasveikti ir kodėl mes sergame net vasarą? 

Peršalimas vasarą
Peršąlame ir vasarą / iStock.com

Kodėl mes sergame vasarą?

„Daugeliui atrodo, kad sergame tik šaltuoju metų laiku, tačiau iš tiesų pastebime, kad peršalimo ligos vasarą taip pat nėra retenybė. Dažniausiai tai virusinės infekcijos, kurios pasireiškia sloga, kosuliu, gerklės skausmu, nedidele temperatūra ir bendru silpnumu“, – pasakoja „Eurovaistinės“ vaistininkas Mindaugas Rutalė.

Pasak jo, priežasčių, kurios skatina sirgti vasarą, yra ne viena: „Staigūs temperatūrų pokyčiai tarp lauko ir patalpų, skersvėjai automobilyje ar prie atviro lango, maudynės šaltame vandenyje, ilgas buvimas su šlapiu maudymosi kostiumėliu ar plaukais, taip pat miegas po atviru dangumi – visa tai gali prisidėti prie imuniteto nusilpimo ir peršalimo ligų.“

Kaip atskirti virusinę ir bakteriją infekcijas?

Pirmieji peršalimo simptomai – gerklės skausmas, bendras silpnumas, pakilusi temperatūra – gali būti būdingi tiek virusinei, tiek bakterinei infekcijai.

„Vasarą dažniau pasitaiko virusinės kilmės infekcijų. Jos prasideda ūmiai, pasireiškia silpnumu, gerklės skausmu, sloga, gali šiek tiek pakilti temperatūra. Paprastai simptomai trunka 5–7 dienas ir pamažu praeina savaime. O bakterinės infekcijos simptomai dažnai būna stipresni nuo pat pradžių – aukšta temperatūra (daugiau kaip 38,5 °C), pūlingos apnašos ant tonzilių, stiprus gerklės skausmas, ilgesnis karščiavimas“, – pasakoja M. Rutalė.

Jis perspėja, kad vien iš simptomų ne visada įmanoma tiksliai atskirti virusinę ir bakterinę infekciją, todėl, jei simptomai stiprėja arba nepraeina, verta pasitarti su šeimos gydytoju.

Kaip greičiau pasveikti?

„Jeigu tai virusinis peršalimas, vartokite daug skysčių – vandens, arbatos, sultinių. Skalaukite gerklę šiltu druskos tirpalu – vieną šaukštelį druskos išmaišykite stiklinėje šilto vandens ir skalaukite 3–5 kartus per dieną. Taip pat, pagal poreikį, galima vartoti purškalus slogai arba pastiles nuo gerklės skausmo. Ir, žinoma, artimiausias dienas praleiskite namuose – tai padės greičiau pasveikti ir apsaugos aplinkinius nuo užsikrėtimo“, – sako vaistininkas M. Rutalė.

Jeigu liga sukelta bakterijų, gydytojas gali paskirti antibiotikų, todėl pajutus stipresnius simptomus arba jiems užsitęsus, būtina kreiptis į gydytoją.

Kada vėl galima susitikti su kitais žmonėmis?

„Net jei peršalimo simptomai atrodo nežymūs, verta bent kelias dienas likti namuose – ne tik dėl savo gerovės, bet ir dėl kitų saugumo. Virusai vasarą plinta taip pat lengvai kaip ir žiemą, ypač uždarose patalpose ar žmonių susibūrimuose. Į darbą ar susitikimus su draugais galima grįžti tuomet, kai nebekarščiuojate bent 24 valandas be vaistų, jaučiatės gerai ir turite energijos, o kiti simptomai akivaizdžiai sumažėję“, – sako M. Rutalė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Lietuvos donorų paaukota kraujo plazma gelbsti gyvybes
2025 m. sausio–gegužės mėnesiais didmeninės vaistų tiekimo įmonės Lietuvos vaistinėms ir ligoninėms perdavė 2...
Lietuvių mokslininkai kuria osteoartrito ateities gydymą
  Sąnarių skausmas, sustingimas ir girgždėjimas – tai kasdienybė, kurią, Pasaulio sveikatos organizacijos...
Peršalimas: kodėl sergame ir vasarą
Savaitgalį džiuginę geri orai daugelį paskatino laiką leisti aktyviau ir su gera kompanija. Tačiau net ir paprasta išvyk...
Vidurių užkietėjimas. Ką galime padaryti patys?
Remiantis statistika, lėtinis vidurių užkietėjimas paliečia iki 27 proc. pasaulio gyventojų. Deja, ne visi yra linkę šią...
Kodėl net ir laimingi žmonės eina į terapiją
Psichoterapeutų kabinetuose sėdi žmonės, kankinami depresijos, nerimo, dėmesio sutrikimo, kenčiantys dėl netekčių, subyr...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų