Pirmadienis, 2025.05.05
Reklama

Savo ligos istoriją kompiuterio ekrane išvysime liepą

www.lrt.lt | 2014-12-29 17:22:07

Lietuvoje kitais metais turi būti įgyvendinta nacionalinė elektroninės sveikatos programa, apimanti per dvi dešimtis projektų, kurie turėtų pradėti veikti iki liepos. Šiuos projektus vykdo 180 Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigų.

Kortelės
Algirdo Kubaičio nuotr.

Elektroninės ligos istorijos, elektroninių vaizdų ir elektroninio recepto duomenų sistema jau naudojama sostinės Centro poliklinikoje. Pavyzdžiui, kraujo tyrimų laboratorija duomenis elektroninėje sistemoje kaupia jau nuo 2006 metų, tad kiekvieno šios poliklinikos paciento, davusio kraujo tyrimams, duomenys yra siunčiami į gydytojo darbo kompiuterį ir pastarasis iš karto mato rezultatus, gali juos lyginti su ankstesniais tyrimais.

„Pradžia galbūt ir buvo sunkesnė, dubliavome popierinį ir elektroninį darbą, o šiandien atsisakėme popierinio varianto ir visą eigą nuo mėginio paėmimo iki tyrimo rezultato pateikimo galime stebėti savo darbalaukiuose“, – aiškina Vilniaus centro poliklinikos antrinės sveikatos priežiūros administratorė Laima Skrickienė.

Centro poliklinikos vadovas sako, kad nuo 2012 metų sausio 1-osios visiems jų poliklinikos pacientams naujagimiams jau vedama ir elektroninė ligos istorija, nors, kol ši sistema dar nėra įteisinta, lygiagrečiai pildoma ir popierinė kortelė. Jos atsisakyti ketinama jau kitų metų birželį.

„Tėvai iš bet kur gali prisijungti per elektroninės bankininkystės arba elektroninės valdžios vartų sistemas ir pasižiūrėti visus duomenis apie savo vaikus. Manau, kad tokią galimybę turės kiekvienas pacientas, kai jų duomenys bus elektroninėje versijoje“, – tvirtina Vilniaus centro poliklinikos direktorius doc. dr. Kęstutis Štaras.

Elektroninė asmens sveikatos istorija diegiama 180-yje Lietuvos sveikatos įstaigų. Vasarą šios sveikatos įstaigos turi integruotis su Centrine elektronine sveikatos informacine sistema ir teikti jai duomenis. Kitos sveikatos įstaigos į sistemą įsijungs palaipsniui jau po birželio.

Pasak sveikatos apsaugos ministerijos atstovų, kiekvieno asmens sveikatos istorija bus pradedama pildyti nuo nulio. Kiek ir kokius įrašus iš popierinės ligos istorijos ketinama perkelti, dar diskutuojama.

„Pavyzdžiui, onkologiniams susirgimams informacija reikalinga ilgam laikui. Bet, jeigu jūs sirgote tokia paprasta liga kaip apendicitas, tai atliko operaciją, išgydė ir viskas. Jeigu visus tokius susirgimus kelsim, iš karto brangs projektas“, – skaičiuoja sveikatos apsaugos ministrės patarėjas Arvydas Skorupskas.

Elektroninės sveikatos sistemos plėtros projektai finansuojami iš Europos Sąjungos struktūrinės paramos lėšų. 16-ai e.sveikatos projektų 2014–2020 metų laikotarpiui Lietuva yra pateikusi 140 mln. litų paraišką.

Virginija Motiejūnienė,

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pasiruoškime vasarai: kaip sustiprinti organizmą ir birželį pasitikti žvaliai?
Artėjant vasarai, norisi jaustis žvaliai ir kupiniems jėgų. Tačiau daugeliui pavasario pabaigoje vis dar trūksta energij...
Kodėl vaikai pradeda vartoti psichoaktyvias medžiagas
Smalsumas, noras pritapti, draugų įtaka, nerimas, stresas. Tai tik kelios priežastys, kodėl vaikai ir paaugliai pradeda...
Mėgstate žaisti kompiuterinius žaidimus? Rizikuojate pakenkti klausai
Gegužė – pats spalvingiausias pavasario mėnuo ir jo margumą galime pajusti gėrėdamiesi ne tik vaizdais, bet ir gar...
Depresija aplanko ir gražiausiais gyvenimo momentais
Depresija – vienas dažniausiai pasitaikančių psichikos sveikatos sutrikimų, per gyvenimą paliečiantis maždaug kas...
Pūslės ant pėdų: ko turėtumėte imtis?
Pavasarį džiuginant geriems orams, natūraliai daugiau laiko skiriame fiziniam aktyvumui, o sunkią avalynę iškeičiame į l...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų