Antradienis, 2024.04.23
Reklama

Savižudybių prevencijai bus teikiamas išskirtinis dėmesys(1)

Šaltinis: vlmedicina | 2017-02-24 14:29:14

Savižudybių prevencija turi būti kompleksiška, atpažinti, kad žmogus patiria sunkumų, turėtų ne tik artimieji, bet ir kiti šalia esantys žmonės, o pagalba turi būti ne tik psichologinė, bet ir emocinė, socialinė, - teigia sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Siekdamas aiškiai nustatyti, kas ir ką turi daryti reaguojant į ketinimą nusižudyti, savižudybės atveju, ministras sudarė darbo grupę, kuri, atsižvelgdama į gerąją patirtį, parengs visai šaliai tinkantį modelį, - praneša SAM Ryšių su visuomene skyrius.

© Fotolia.com

 

Į darbo grupės sudėtį įtraukti ne tik ministerijos specialistai, bet ir didelį pasitikėjimą visuomenėje, įdirbį savižudybių prevencijos srityje turintys politikai, akademinės bendruomenės atstovai, šioje srityje dirbantys specialistai.

Darbo grupės uždavinys – aiškiai nustatyti pagalbos su savižudybės rizika susijusiems asmenims schemą, kurioje būtų detaliai aprašyta pagalbos organizavimo ir informacijos perdavimo tarp pagalbą teikiančių institucijų tvarka.

Ministro A. Verygos teigimu, pilotiniai projektai, vykdyti atskirose savivaldybės, parodė, kad aiškiai nustačius algoritmus – kas ir ką turi daryti reaguojant į ketinimą nusižudyti, savižudybės atveju, turi lemiamą reikšmę gelbstint žmogaus gyvybę.

„Savižudybės – ypač skaudi mūsų visuomenės problema. Tenka apgailestauti, kad situacija negerėja ir šioje srityje vis nepavyksta pasiekti ženklaus proveržio. Todėl labai svarbu imtis kompleksinių priemonių, neišradinėti dviračio ir atskirose teritorijose sėkmingai taikytą modelį naudoti visoje Lietuvoje. Ši darbo grupė iki gegužės 1 d. turės parengti reagavimo į ketinimą nusižudyti ar savižudybės atveju modelį, kuris būtų taikomas visos šalies mastu“, – pabrėžia ministras A. Veryga.

Siekiant, kad savižudybės riziką sugebėtų atpažinti kuo daugiau žmonių, būtina aktyviai mokyti ją atpažinti ir tinkamai reaguoti, užtikrinti proaktyvią pagalbą, remiantis įrodymais grįsta praktika pirminėje grandyje po mėginimo nusižudyti, save žaloti. Todėl, pasak ministro A. Verygos, sėkmingai įgyvendintų projektų pritaikymas šalies mastu, specialistų ir bendruomenių narių mokymai bei moksliniai tyrimai šioje srityje turi tapti vienu iš pagrindinių Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo prioritetų. Tokių projektų finansavimui turėtų būti skiriama nemaža dalis Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšų.

Ministras A. Veryga pabrėžia, kad savižudybių prevencijai labai svarbi profesionali psichologinė pagalba. Šiuo metu psichologinės pagalbos prieinamumas tesiekia 5 procentus, o jos plėtrą stabdo vis dar nereglamentuotas psichologinės pagalbos teikimas. Todėl būtina paspartinti psichologų praktinės veiklos įstatymo projekto rengimą.

Nemaža pagalba visuomenei savižudybių prevencijos srityje bus ir sukurta bei netrukus pradėsianti veikti mobilioji emocinės savipagalbos programėlė. Programėlės paskirtis – suteikti pirmąją emocinę pagalbą ir galimybę stebėti bei gerinti savo psichikos sveikatą. Pasak ministro A. Verygos, šiuolaikinėje visuomenėje labai svarbu panaudoti šiuolaikines technologijas.

„Pasaulyje jau seniai ne naujiena asmens sveikatos būklės stebėjimui panaudoti išmaniuosius telefonus. Labai džiugu, kad Lietuvoje atsiranda programėlė, padėsianti pačiam žmogui stebėti, fiksuoti ir vertinti savo sveikatos būklę, ypač tai aktualu kalbant apie psichikos sveikatos problemas“, – sako ministras A. Veryga.

Programėlė sukurta bendradarbiaujant Sveikatos apsaugos ministerijai, VšĮ „Investuok Lietuvoje“, Valstybiniam psichikos sveikatos centrui ir UAB „TeleSoftas“.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Iššokęs pėdos kauliukas: deformacija pašalinama be didelių pjūvių
Akivaizdus pėdos didžiojo piršto nukrypimas, spaudžiantis ir deformuojantis kitus pirštus, skausmingos nuospaudos, nepat...
Po fizinio krūvio skauda kelio ar klubo sąnarius? Tai gali būti pirmi sąnario artrozės požymiai
Ar žinojote, kad kelio ir klubo sąnariai yra didžiausi sąnariai žmogaus kūne? Tai itin svarbi anatominė struktūra, kuri...
Kiekviena profilaktinio skiepijimo vakcinos dozė svarbi ir vaiko, ir visuomenės sveikatai
Mažėjančios vaikų skiepijimų apimtys atveria kelią seniai pamirštoms ligoms ir pavojingiems jų protrūkiams – tai r...
Medikų trūkumui mažinti parengtas veiksmų planas
Siekdama mažinti sveikatos priežiūros specialistų trūkumą ir jų netolygų pasiskirstymą šalies regionuose, Sveikatos apsa...
Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai
Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai ap...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų