Penktadienis, 2025.05.02
Reklama

Savarankiškų vaistinių atstovai už vienodas veiklos sąlygas ir etikos principus vaistų rinkoje

vlmedicina.lt | 2013-04-10 15:04:22

Savarankiškų vaistinių atstovai, jų žodžiais tariant, „pirmą kartą per 20 metų pakviesti susitikimui“ į Sveikatos apsaugos ministeriją, kalbėjo apie nelygias konkurencinės kovos sąlygas farmacijos sektoriuje, netolygų vaistų prieinamumą geografiniu bei kainų požiūriu, pabrėžė etinius vaistininkų veiklos principus. Sveikatos apsaugos ministro Vytenio Povilo Andriukaičio teigimu, keliami klausimai bus sprendžiami remiantis socialiai orientuotos rinkos aspektais.

Vaistinė
Redakcijos archyvo nuotr.

Kaip sakė susitikime Lietuvos farmacijos sąjungos pirmininkas prof. Eduardas Tarasevičius, Lietuvoje savarankiškų vaistinių skaičius nuolat mažėja, nors kitose ES šalyse jos profesionaliai teikia farmacines paslaugas.

„Nedaug liko savarankiškų vaistinių Lietuvoje, nes daugelis žuvo nelygioje kovoje su didžiaisiais vaistinių tinklais“, – sakė E. Tarasevičius. Susitikime su Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybe vaistininkai pateikė daug „nelygios kovos“ pavyzdžių. Kaip vieną svarbiausių priežasčių, sudariusių prielaidas nelygiai konkurencinei kovai atsirasti, vaistininkai nurodė didžiųjų vaistinių tinklų suaugimą ir sąsajas su didmeninės vaistų prekybos firmomis. Anot Universiteto vaistinės direktorės Rimos Losinskajos, didmenos ir mažmenos sąsajos kitose ES valstybėse netoleruojamos, nes tai sudaro sąlygas manipuliuoti kainomis, parduoti vaistą netgi mažesne kaina nei savikaina, ko negali sau leisti savarankiškos vaistinės. Vaistininkai taip pat kalbėjo apie agresyvią didžiųjų vaistinių tinklų plėtrą, rinkodarą, reklamą, siūlė riboti vaistinių steigimą arba reguliuoti jų tinklą teritoriniu principu, uždrausti vaistų reklamą per televiziją.

Vaistininkai taip pat atkreipė dėmesį, kad vaistai yra specifinė prekė, tai – ne batai.  Jie gali būti ne tik vaistas, bet nuodas.

„Jei pirkai du nuodus, trečią gausi už dyką“, – tokia ironiška replika nuskambėjo susitikime, perfrazavus dažnai girdimus reklaminius siūlymus.

Vaistininkė Elvyra Girdenienė iš Šiaulių siūlė atidžiau žiūrėti, kaip išleidžiami Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) pinigai. Anot jos, žmonės dažnai apsidžiaugia žiniomis, kad vienokie ar kitokie vaistai parduodami be jokių priemokų ir perka juos reikia, ar nereikia.

„Priemoka reikalinga, tada žmonės labiau skaičiuotų, o vaistinėms nereikėtų priimti atgal kartais net po 10 kg. persenusių preparatų“, – sakė E. Girdenienė.

Kompensuojamiesiems vaistams iš PSDF biudžeto per metus skiriama apie 800 milijonų litų.

Susitikime didelis dėmesys skirtas vaistininkų ir jų padėjėjų vaidmeniui, teikiant  kokybiškas farmacines paslaugas, peikta vis labiau įsigalinti praktika, kai vaistininkui skiriamos tik pardavėjo funkcijos, o skatinamas jis tik už parduotų vaistų skaičių.

Sveikatos apsaugos ministras V.P. Andriukaitis padėkojo vaistininkams už pareikštą atvirą etinę poziciją. Pasak ministro, šešėlinio verslo apraiškas galima įveikti tik bendromis pastangomis, viešai apie jas kalbant.

„Gana apgaulės, gana pelnytis iš žmonių ašarų ir neišmanymo“, – sakė V.P Andriukaitis. Sveikatos apsaugos ministras pažadėjo, kad tokie susitikimai su savarankiškų vaistinių atstovais bus rengiami bent du kartus per metus, tariantis dėl reikalingų teisės aktų, grąžinant farmacijos sektorių į socialiai reguliuotą rinką.

Sveikatos apsaugos ministerija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Mėgstate žaisti kompiuterinius žaidimus? Rizikuojate pakenkti klausai
Gegužė – pats spalvingiausias pavasario mėnuo ir jo margumą galime pajusti gėrėdamiesi ne tik vaizdais, bet ir gar...
Depresija aplanko ir gražiausiais gyvenimo momentais
Depresija – vienas dažniausiai pasitaikančių psichikos sveikatos sutrikimų, per gyvenimą paliečiantis maždaug kas...
Pūslės ant pėdų: ko turėtumėte imtis?
Pavasarį džiuginant geriems orams, natūraliai daugiau laiko skiriame fiziniam aktyvumui, o sunkią avalynę iškeičiame į l...
Psichikos sveikatos duomenys: daugiausia sunkumų patiria vyresnio amžiaus žmonės
Psichikos ir elgesio sutrikimus patiriančių asmenų skaičius Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį nuosekliai augo. Higienos...
Kognityvinė elgesio terapija: kaip ji veikia?
„Aš nieko nesugebu“, „Man niekada nepasiseks“, „Visi kiti yra laimingesni už mane“ &...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų