Šeštadienis, 2023.12.09
Reklama

Rytai su vaikais: kaip išvengti įtampos ir vėlavimo

Šaltinis: bernardinai.lt | 2017-01-19 09:45:10

Rytai šeimoje su vaikais, kurie lanko darželį ar pradines klases, gali būti ir dažniausiai yra gana įtemptas metas. Skubėjimas, užsimiegoję tėvai, užsimiegoję vaikai, pradingusi kojinė ar pirštinė, ir vėl ta neskani košė, netinkama megztuko spalva, nežinia kur dingęs mamos mobilusis telefonas... Galima vardinti ir vardinti. Savaime suprantama, kad dienos pradžia veikia tai, kokia ta diena bus, kaip jausimės, kokia bus mūsų nuotaika. Kartais tėvus apima ir neviltis – na, tai juk paprasta: atsikėlei, nusiprausei, pavalgei, apsirengei, tad kodėl visa tai tampa kiekvienos darbo dienos ryto besikartojančiu padejavimų, nepasitenkinimo, užsispyrimo ir dingstančių daiktų motyvu?

Tiek vaikams į mokyklą, tiek sau į darbą užkandžius pasiruoškite iš vakaro. © VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

 

Net jeigu atrodo, kad jūs, kaip tėvai, rytais viską darote „teisingai“, pabandykite ryto rutinoje kai ką pakeisti. Be to, nepamirškite, kad praėjusi diena, o ypač vakaras, turi nemenką įtaką būsimam rytui.

Ar visi šeimoje pakankamai miega?

Štai ir pirmasis dramblys, kurio turime ieškoti. Atrodo, niekam ne paslaptis, kad pakankama miego trukmė – sveiko vaikų vystymosi, o ir tėvų psichinės būklės bei darbingumo vienas esminių elementų. Tačiau toli gražu ne visi tėvai kreipia į tai atitinkamą dėmesį. Taip pat yra tokių tėvų, kurie gana griežtai žvelgia į tai, kad jų vaikai miegotų pakankamai, tačiau patys miega per mažai, o tai – gana tiesus kelias į rytinį susierzinimą, kantrybės stoką ruošiantis. Į tai verta atkreipti dėmesį, kadangi būdami dirglesni, turėdami mažiau kantrybės, tėvai dėl savo nepakankamo miego nesąžiningai elgiasi su vaikais.

Pasiruoškite iš vakaro

Tai lyg tokie kasdieniai namų darbai. Deja, juos atlieka ne visi. Tačiau verta pasistengti, skirti tam visai nedaug laiko vakare, ir ryte tikrai sumažės nereikalingo lakstymo ir įtampos. Ką verta pasiruošti iš vakaro?

* Pusryčius. Užmerkite kruopas košei, patikrinkite, ar turite iš ko paruošti sveikų sumuštinių ir panašiai, atsižvelgiant į tai, ką įprastai valgote pusryčiams šeimoje. Būna, kad ryte, paaiškėjus, kad nėra kokio pusryčiams reikiamo produkto, puolama į perdėtą paniką, ką paruošti kito. Tad bent apmąstykite iš vakaro, ką greito ir sveiko paruošite ryte, patikrinkite turimus produktus. Beje, jeigu pusryčiams valgote greito paruošimo dribsnius, pienu užpilamus vadinamuosius sausus pusryčius ar sausainius, pasistenkite šių dalykų atsisakyti ir rinkitės sveikesnius pusryčių variantus, turinčius mažiau cukraus bei ilgesniam laikui suteikiančius sotumo jausmą.

* Užkandžius. Tiek vaikams į mokyklą, tiek sau į darbą užkandžius pasiruoškite iš vakaro ir sudėkite į jiems skirtus indelius.

* Drabužius. Vėlgi – juos reikėtų paruošti tiek sau, tiek vaikams. Ryte nemažai įtampos sukelia iki paskutinės minutės atidėtas drabužių lyginimas. Beje, vaikams geriausia būti paruošus du drabužių komplektus, nes, matyt, vienas dažniausių rytinių vaikų nepasitenkinimų būna dėl nepatinkančių drabužių. Leisdami jiems pasirinkti, suteiksite jiems taip trokštamos pasirinkimo laisvės, jausmo, kad jie bent kiek valdo situaciją.

* Kuprines bei rankines. Vaikai vakarais turėtų susidėti į kuprines jiems reikalingus daiktus. Tėvams taip pat praverstų įprotis susidėti daiktus į rankines iš vakaro.

Atsikelkite anksčiau nei vaikai

Dauguma tėvų taip ir daro – atsikelia anksčiau nei jų atžalos. Jei keliatės kartu su vaikais, atkreipkite dėmesį į kėlimosi anksčiau privalumus. Visų pirma, atsikėlus bent 15 ar 30 minučių anksčiau už vaikus, turite laiko savo rytinei ramybei, susikaupimui, galimybę neblaškomi pasirūpinti savo higiena; taip pat šiuo metu galite išvirti pusrytinę košę, paruošti arbatos ar kakavos. Idealiu atveju prieš vaikams atsikeliant jau būsite nusiprausę, apsirengę, paruošę pusryčius ir turėsite laiko be skubos, ramiai, padėti susiruošti savo vaikams.

Kaip ir vaikams, tėvams svarbūs rytiniai įpročiai, pakankamas laikas išsibudinti, padaryti svarbiausius rytinius dalykus. Jei jums patiems keltis ryte yra sunku, esate visiški pelėdos, susigalvokite kokį malonų ryto ritualą – trumputę mankštelę ar ryto maldą, o gal paprasčiausią pudelį kavos ar arbatos, kuriam skirtumėte kelias ramias minutes, – tai padės jums rytais pasijusti geriau, įkvėps naujai dienai.

Nagi pagalvokit, ar galite reikalauti iš vaikų, kad jie ramiai, tvarkingai rytais susiruoštų į darželį ar mokyklą, jei patys lakstote ir sielojatės dėl nerandamo telefono ar kojinės?

Su(si)kurkite ryto ruošos eigą

Suaugusiems tai galbūt nėra taip reikalinga, kadangi tikėtina, kad dauguma jau turi tam tikrą veiksmų rutiną, seką, kuri kartojasi kas rytą. O štai vaikams galima pagelbėti, idant jų rytai nebūtų vien tėvų vadovavimas, ką daryti.

Puiki mintis, ypač su mažesniais vaikais – pasidaryti plakatą, kuriama būtų nupiešta, ką ryte reikia padaryti eilės tvarka:

* išsivalyti dantukus

* susišukuoti

* apsirengti

* papusryčiauti

* įsidėti priešpiečius ar užkandį

* apsirengti

Veiksmus surašykite tokia tvarka, kokia jums priimtiniausia, galbūt į šį sąrašą įtrauksite dar vieną kitą ryto dalyką (mankštelę, maldelę, maisto davimą augintiniui). Plakatą su piešinėliais pakabinkite patogioje vietoje, kurioje vaikui būtų lengva pasitikrinti, ar viską atliko. Taip ryto ruoša taps tam tikru žaidimu, kuriame lieka erdvės ir staigmenoms (pavyzdžiui, kas dieną galite prie sąrašo prisegti po mažą laiškelį ar piešinėlį, kuriuo linkite vaikui gražios dienos, sėkmės mokykloje, pagiriate jį ar primenate, kad mylite).

Išlikite ramūs

Vaikai puikiai jaučia, kai esate sudirgę ar pernelyg susijaudinę, ir tuomet jie tam priešinasi, viską daro lėčiau. Jei vadovaujatės aukščiau išvardintais patarimais, sudirgę ar sutrikę neturėtumėte būti, tačiau visuomet pasitaiko neplanuotų ryto nutikimų. Vaikai savo elgesiu atspindi tai, kaip elgiatės jūs, tad, kai jaučiate, kad imate dirgliai skubėti, kalbėti pakeltu tonu ar lakstyti, sustokite ir nusiraminkite, prisiminkite, kad tokia dirgli skuba nepadės. Geriau pasistenkite ramiai paaiškinti vaikams, kad jums reikia jų pagalbos ruošiantis ar kiek paskubant – vaikai tai priims kaip pasitikėjimo jais ženklą.

Ryte visiems susiruošti ir išsiruošti į darželį, mokyklą bei darbą yra visos šeimos uždavinys, tad visi turite draugiškai ir sutartinai siekti šio tikslo įgyvendinimo, o vaikai turi jausti, kad yra bendro uždavinio bendradalyviai.

Tegu savaitgaliai būna ypatingi

Savaitgaliais reikėtų nepamiršti svarbiausių ryto dalykų – dantukų valymo, susišukavimo, tačiau visai šeimai smagu, kai savaitgalio rytai būna kitokie, ypatingi. Jei niekur neskubate išeiti, savaitgaliais atsikėlę galite visa šeima kurį laiką leisti vilkėdami pižamas, savaitgalio pusryčiams skirkite daugiau laiko, pagaminkite ką nors sudėtingesnio ar ypatingesnio ir praleiskite daugiau laiko visi kartu mėgaudamiesi pusryčiais bei bendraudami, planuodami dieną. Susikurkite savo šeimos savaitgalio rytų tradicijų, kurių vaikai lauktų.

Nors darbo dienų rytai turint vaikų neretai atrodo kaip labiausiai įtemptas dienos metas, tereikia laikytis keleto pačių nusistatytų ryto taisyklių, įdėti šiek tiek pastangų ir pasiruošimo iš vakaro, ir vietoj įtampos rytai taps daug ramesne, džiugesne ir aiškesne dienos pradžia.

Pagal afineparent.com parengė Diana Gancevskaitė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveika vaikystė
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Meningokokinė infekcija itin pavojinga vaikams: jos galima išvengti pasiskiepijus
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad daugeliui infekcinių ligų, tarp jų ir meningok...
Ištartas "Taip" suteikė viltį pasveikti net 23 sunkiai sergantiesiems
Pritarimas organų donorystei nieko nekainuoja, tačiau gali padovanoti neįkainojamą dovaną – išsaugoti gyvybę ar pa...
Dažnas aukštakulnių avėjimas ir stovimas darbas gali atnešti bėdų
Melsva spalva išryškėjusios ar net iššokusios venos blauzdose, patinusios pėdos ar kulkšnys, kojų tirpimas, dažnas mėšlu...
Neteisėtai paimtą iš paciento priemoką už operaciją įpareigojo grąžinti teismas
Gruodžio 10-ąją minima Tarptautinė žmogaus teisių diena, primenanti, kad visiems turi būti suteiktos vienodos galimybės,...
Pirties nauda organizmui: kaip kūną veikia karštis?
Pirtis nuo seno buvo neatsiejama daugybės lietuvių gyvenimo dalis – čia žmonės ne tik prausdavosi, bet ir atlikdav...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų