Antradienis, 2024.04.23
Reklama

Rūgštingumą mažinantys vaistai gali sukelti mažakraujystę

vlmedicina.lt | 2014-02-17 00:01:48

Rūgštis reikalinga ne šiaip sau - tokią išvadą padarė mokslininkai, tyrę ligonius, kurie ilgą laiką vartoja skrandžio rūgštingumą mažinančius vaistus.

Kraujas
Algirdo Kubaičio nuotr.

Jie nustatė, kad vartojant protonų siurblio inhibitorius ir histamino receptorių antagonistus pablogėja vitamino B12 pasisavinimas, taip pat kur kas blogiau rezorbuojamas kalcis, magnis, geležis. Dėl vitamino B12 ir geležies rezorbcijos sutrikimų dažniau atsiranda mažakraujystė.

Neseniai paskelbta studija parodė, kad dvejus metus ar ilgiau vartojant šių grupių vaistus vitamino B12 trūkumas nustatomas beveik du kartus dažniau nei jų nevartojus. Ypač didelė rizika nustatyta ligoniams, vartojusiems ne profilaktines, bet gydomąsias šių vaistų dozes.

„Vitamino B12 ir geležies stoka sąlygoja mažakraujystę. Kadangi šie vaistai mažina skrandžio rūgštingumą, mažėja geležies pasisavinimas, nes geležies rezorbcijai reikia rūgštinės terpės. Vitamino B12 pasisavinimui reikia vidinio faktoriaus, kurį gamina skrandžio ląstelės, o skiriant šiuos vaistus, ne tik mažėja skrandžio rūgščių, bet ir vidinio faktoriaus gamyba. Mažakraujystės išsivystymui labiau reikšmingas yra ilgalaikis, daugiau nei dvejus metus trunkantis, ir didesnėmis nei profilaktinės dozėmis šių vaistų vartojimas“, - portalui VLMEDICINA.LT paaiškino Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytoja hematologė Eglė Simaškienė.

Jei šių vaistų vartojimas yra pagrįstas aiškiomis indikacijomis, - sakė gydytoja, - nutraukti vartojimo nėra rekomenduojama, tačiau pastebėta, jog jų vartojimas neretai yra dažnesnis ar ilgesnis, nei reikia. Todėl rekomenduojama įvertinti mažakraujystės išsivystymo riziką ir gydymo naudą, prieš pradedant vartoti protonų siurblio inhibitorius ir histamino receptorių antagonistus.

Šaltiniai

Wilhelm SM, Rjater RG, Kale-Pradhan PB. Perils and pitfalls of long-term effects of proton pump inhibitors. Expert Rev Clin Pharmacol. 2013;6(4):443-451.

Jensen RT. Consequences of long-term proton pump blockade: insights from studies of patients with gastrinomas. Basic Clin Pharmacol Toxicol. 2006;98(1):4-19.

Niklasson A, Lindstrom L, Simren M, et al. Dyspeptic Symptom Development After Discontinuation of a Proton Pump Inhibitor: A Double-Blind Placebo-Controlled Trial. Am J Gastroenterol. 2010;105(7):1531-1537.

Dickman R, Schiff E, Holland A, et al. Clinical trial: acupuncture vs. doubling the proton pump inhibitor dose in refractory heartburn. Aliment Pharmacol Ther. 2007;26(10):1333-1344.

Dharmarajan TS, Kanagala MR, Murakonda P, et al. Do acid-lowering agents affect vitamin B12 status in older adults? J Am Med Dir Assoc. 2008;9(3):162-167.

JAMA 2013 Dec 01;310(22)2435-2442, JR Lam, JL Schneider, W Zhao, DA Corley.

VLmedicina

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Medikų trūkumui mažinti parengtas veiksmų planas
Siekdama mažinti sveikatos priežiūros specialistų trūkumą ir jų netolygų pasiskirstymą šalies regionuose, Sveikatos apsa...
Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai
Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai ap...
Personalizuotas mieloleukemijos gydymas Lietuvoje pritraukia ir užsienio pacientus
Kokios yra ūminės mieloleukemijos susirgimo priežastys, kaip liga pasireiškia, kaip gydomi ja sergantys žmonės? Apie tai...
Ikivėžiniai pakitimai gimdoje tyliai vystytis gali net dešimtmetį – kaip juos pastebėti laiku?
Gimdos kaklelio vėžys itin pavojinga būklė, kuri ilgą laikotarpį gali vystytis nepasireikšdama jokiais simptomais ir nes...
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų