Pasak Jungtinės Karalystės (JK) mokslininkų, dirbtinio intelekto (angl. artificial intelligence; toliau – AI) programa gali padėti nuspėti, kiek širdies liga sergančiam pacientui yra likę gyventi.
Sukurta programa, kuri analizuoja žmogaus kraujo ir vaizdinius širdies tyrimus bei padeda aptikti ženklus, kad organas silpsta.
JK Medicinos tyrimų tarybos (angl. Medical Research Council; MRC) ekspertų komanda teigia, kad ši technologija galėtų padėti išsaugoti pacientų gyvybes, nustatant, kuriems jų yra reikalingas agresyvesnis gydymas.
MRC komanda tyrimus atliko su pacientais, sergančiais plautine hipertenzija. Tai yra liga, kurios metu kraujo spaudimas plaučių kraujagyslėse padidėja, o nuo to yra pažeidžiama dalis širdies. Apie trečdalis pacientų miršta vos per penkerius metus nuo diagnozės.
Ligai gydyti yra skiriami vaistai, injekcijos tiesiai į kraujagysles ir galimai netgi plaučių persodinimas. Tačiau gydytojams labai svarbu žinoti, kiek laiko pacientams dar liko gyventi, kad jie žinotų, kurį gydymą geriausia skirti.
AI buvo pateikta 256 pacientų širdžių magnetinio rezonanso (toliau – MRT) ir kraujo tyrimų rezultatai. Programa patikrino apie 30 tūkst. širdies struktūros taškų kiekvieno jos suplakimo metu.
Kai surinkta informacija buvo sujungta su paciento 8 metų istorija, AI sugebėjo rasti nukrypimus ir nuspėti, kada pacientai mirs.
Programa mato apie penkerius metus į priekį. Ji teisingai nustatė apie 80 proc. pacientų mirtį per ateinančius vienerius metus. Gydytojai tai numatyti gali maždaug 60 proc. tikslumu.
Vienas iš tyrėjų, gydytojas Declan‘as O‘Regan‘as „BBC News“ teigė: „AI tikrai leidžia mums tinkamai ir individualiai atrinkti ir pritaikyti gydymą širdies ligomis sergantiems pacientams. Programoje naudojami įvairių skirtingų testų ir tyrimų rezultatai, todėl ji gali labai tiksliai nustatyti pacientų būklę.“
Komanda dabar nori programą išbandyti kitose ligoninėse prieš nusprendžiant, ar ją verta platinti. Taip pat svarstoma programą panaudoti nustatant kitų širdies nepakankamumo ligų gydymą.