Šeštadienis, 2024.06.22
Reklama

Rinkimai 2012: Centro partija iš ligoninių pasiryžusi reikalauti čekių

Ligita Sinušienė | 2012-10-05 00:01:34

Iš ligoninės kaip iš parduotuvės – su čekiu rankoje. Taip sveikatos apsaugos skaidrumą įsivaizduoja Lietuvos centro partija. Kad kiekvienas pacientas žinotų, kad nė centu nepapildė gydymo įstaigos biudžeto, jei už medicinines prekes Valstybinė ligonių kasa jau sumokėjo. Jei laimėtų rinkimus, ilgainiui Romualdo Ozolo partija žada ir išsiaiškinti, kiek kainuoja pamatuoti kraujo spaudimą, kad ši paslauga irgi atsidurtų oficialioje sąskaitoje, pateiktinoje klientui – pacientui. 

Jei centro partija laimėtų rinkimus ir tesėtų pažadus rinkėjams, ligonines verstų skrupulingai atsiskaityti pacientams už suteiktas paslaugas. Algirdo Kubaičio nuotr.

Į apskaitą įtrauktų ir pasimetusias tabletes

R. Ozolo pavaduotojas Albinas Stankus „Vakarų Lietuvos medicinai“ aiškino, kaip gimė Centro partijos rinkiminėje programoje įrašas apie sveikatos apsaugos sistemos reformos finansavimą griežtai vien valstybės valdymo lėšomis: „Mes manome, kad turi būti vedama labai tiksli ligoninių panaudojamų lėšų apskaita. Dabar yra išlaidų, kurios neišvengiamai patiriamos dėl įstatymų nesklandumų. Pacientai perka vaistus, „bintus“, nors įstaigai už tai apmoka Valstybinė ligonių kasa. O turi būti vedama apskaita, išeidamas iš ligoninės pacientas turi gauti sąskaitą, kurioje „įrašyti tik tie dalykai, kuriuos jis gavo“. Ir niekas negalės tokiu atveju išleisti daugiau“.

Centro partija, kurios požiūrį į ligoninių finansų valdymą išsakė pirmininko pavaduotojas, įsitikinusi, kad paslaugas pacientui teikiančios ligoninės ir paciento santykiai turį būti aiškiai apibrėžti, kaip Civiliniame kodekse. „Kaip parduotuvėje: nupirkau duonos ir gaunu čekį, - paprastais pavyzdžiais aiškino A. Stankus. – Sveikatos apsaugoje skaidrumas turi būti aiškus, iki cento. Nors yra tekę kalbėti su vienu sveikatos apsaugos ministru, išklausęs šį požiūrį jis paklausė: „O kas, jei tabletė nukris nuo stalo?“

Kiek laiko prireiktų tokiai tvarkai įgyvendinti? „Labai greitai, - įsitikinęs A. Stankus. – Finansų ministerija gali išleisti naują apskaitos formą net nederinusi jos su Sveikatos apsaugos ministerija. Atsibunda visi, ir viskas – reikia apskaitos“.

Tiesa, net ir šis, pasak centristų, itin skaidrus planas nėra tobulas. Mat jei visos materialinės vertybės turi vertę ir kainą, bet paslaugos, kaip pažymėjo portalo pašnekovas – ne. „Paslaugų grafa sąskaitoje gali būti apibrėžiama palaipsniui. Nes kas galėtų pasakyti, kiek, pavyzdžiui, kainuoja pamatuoti kraujo spaudimą“, - kalbėjo politikas.

Kompensuojamų vaistų sąrašas – su visuomenės žinia

Centro partija, jei rinkimai baigtųsi jos naudai, žada suformuoti nacionalinę farmacijos tarybą, lygiomis balso teisėmis sudarytą iš valdininkų, medikų bei visuomeninių organizacijų atstovų. Ši taryba formuotų kompensuojamųjų vaistų sąrašą.

„Dabar jei vienam žmogui reikia vaistų, jie neįtraukiami į kompensuojamųjų sąrašą, bet jei dėl vieno medikamento paskambina vienas iš Kauno, kitas – Vilniaus, trečias – iš Pakruojo, jau galvojama, kad tai kažkas rimto, - kalbėjo A. Stankus. – Manau, kad įtraukus į farmacijos tarybą visuomenę motyvas įtraukti vaistą į kompensuojamųjų sąrašą geriau suveiktų“.

Biudžetą praturtintų skaidrumas

„Ypatingą dėmesį skirsime mokslinei sveikatos sistemos daliai. Skatinsime ir propaguosime Lietuvos medicinos ir farmacijos pramonę“, - skelbiama partijos programoje.

Ar Lietuvos biudžetas pajėgtų įgyvendinti šiuos siekius?

„Dabar niekas neduoda ataskaitų, niekas su niekuo neatsiskaito. Visoje sveikatos apsaugos sistemoje pacientas yra už borto, tame neskaidrume ir tamsume ir atsiranda kyšiai. Jei būtų pasiekiama skaidrumo, būtų lėšų ir medicinos, ir farmacijos pramonei“, - kalbėjo politikas.

Lygiagrečiai medicinos pramonei centro partija pasiryžusi vystyti ir alternatyviąją mediciną, skatinti ekologinių vaistažolių auginimą bei natūralių medikamentų gamybą. „Juk yra tūkstančių metų įdirbis, negali chemija visko užgožti“, - sakė A. Stankus.

Kęstutis Sužiedėlis daug vilčių į partijų pažadus remti medicinos mokslą nededa. Asmeninio archyvo nuotr.

Neįtikima, kad staiga įvyks lūžis

Nepartiniai portalo pašnekovai atsargiai vertina centristų siekius, apie kuriuos išgirdo iš straipsnio autorės. Vilniaus universiteto mokslininkas Kęstutis Sužiedėlis, paklaustas, ar, jo manymu, realu plėtoti medicinos mokslą šiandien Lietuvoje, atsakė: „Be abejo, jei kokia nors partija ar vyriausybė to nori. Lietuvos biomedicinos mokslas dar neblogai išvystytas, bet jei jis nebus skatinamas ir toliau, sustos. Tas seniai nepadaryta, todėl nelabai tikiu, kad staiga padėtis imtų ir pasikeistų. Daugelis kalba, kad Lietuva turi potencialą biomedicinoje, bet kai tik ateina į valdžią, tuoj viską pamiršta“.

K. Sužiedėlio nuomone, tokių pažadų įgyvendinimo negarantuoja ir mokslininkų pavardės partijos sąraše. „Yra mokslininkų ir tarp konservatorių, bet jie yra priėmę tokių sprendimų, kuriuos vertinant niekaip neatrodo, kad jie skatintų mokslą, - kalbėjo mokslininkas. – Mokslui Lietuvoje trūksta dėmesio, bet trūksta ir kitoms sritims. Ir visada atsiranda kitų sričių, kurių finansavimo neįmanoma apkarpyti (pavyzdžiui, socialinės apsaugos), o mokslas lieka paskutinėje vietoje ir be lėšų“.

Ką mokslininkas mano apie alternatyviosios medicinos vystymo idėją? „Labai stiprinti tos srities neturėtume, nes stiprinimas turėtų būti pagrįstas tyrimais, o ne tradicijų puoselėjimu“, - įsitikinęs K. Sužiedėlis.

Farmacininkų įtaka galima ir visuomenininkams

Nacionalinės farmacijos tarybos idėja, tokia, kokią ją mato Centro partija, portalo pašnekovo manymu, galbūt ir logiškas pasiūlymas, bet ne be trūkumų. „Daug komentuoti negaliu, nes nesu farmacijos ir net ne medicinos atstovas, o biomedicinos, bet kaip žmogus iš šalies manau, kad tokia taryba turėtų būti paremta kompetencija. Kas tie visuomenės atstovai? Žmonės iš gatvės? Ar artimų medicinai sričių atstovai? O gal ir biomedicinos? Viena yra kalbėti apie nesuinteresuotumą, bet deklaruoti nesuinteresuotumą – kitas klausimas. Juk ir visuomeninių organizacijų atstovams taip pat gali būti daroma farmacijos kampanijų įtaka, tik kitais būdais“.

Ne ligoninės, o vaistinės?

Komentuodamas Centro partijos siekį gydymo įstaigose įvesti griežtą finansinę apskaitą, Respublikinės Kauno ligoninės generalinis direktorius Stasys Gendvilis nusistebėjo: „Tada bus nebe ligoninės, o vaistinės“. Vis dėlto pasvarstęs ligoninės vadovas sutiko, kad tai būtų visai neblogai: „Jei pacientas žinotų, kiek jo dispozicijoje yra čekių, kiek gauna paslaugų, kiek jos kainuoja ir kiek reikia pačiam prisidėti – gal ir gerai. Dabar žmonės žino, kad medicina Lietuvoje yra nemokama, bet realybėje yra kitaip. Paslaugų vertė realiai didesnė, nei už jas sumoka ligonių kasos“.

Tačiau kitaip nei centristai, S. Gendvilis kategoriškai tvirtina, kad kiekviena paslauga turi savo vertę. Ir, jo manymu, jei jau į sąskaitas įtraukti vaistus, tai juo labiau – ir paslaugas. „Išsakau ne tik savo asmeninę nuomonę, bet ir Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos nuomonę, kad pacientas, žinodamas sveikatos priežiūros įkainius, labai brangintų savo sveikatą“, - sakė portalo pašnekovas.

Vertindamas Centro partijos rinkiminėje programoje minimą farmacijos tarybą, S. Gendvilis antrino K. Sužiedėliui: „Geriausia būtų, kad tokią tarybą sudarytų šis srities profesionalai – medikai ir farmacininkai. Ką gali pasakyti apie kompensuojamus vaistus visuomenininkas? Galbūt nebent tiktų pacientų organizacijų atstovai“.

Tegu tik įgyvendina

Baigdamas savo mintis Respublikinės Kauno ligoninės vadovas pabrėžė, kad jo manymu, svarbiausia, kad bet kurios partijos atstovai įgyvendintų savo pažadus. „Pirma, reikia padidinti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetą, kad jie turėtų iš ko dalinti tuos savo čekius. Antra, reiktų rasti būdą, kaip tolygiau paskirstyti sveikatos draudimo lėšas, nes dabar remiamasi solidarumo principu. Vienodai paslaugų suteikiama ir dirbančiajam, kuris per metus į PSDF sumoka 2 tūkstančius litų, ir valstybės apdraustajam, už kurį metinės įmokos – tris kartus mažesnės, - mintimis dalijosi S. Gendvilis. – Reikalingas ir papildomas sveikatos draudimas, įmonės turėtų skatinti savo darbuotojus draustis papildomai“.

Ligita Sinušienė

ligita@vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Žaizdų priežiūros atmintinė: kaip pasirūpinti žaizda jai supūliavus
Vasarą, kada daugiau judame ir leidžiame laiką gamtoje – ne tik padidėja rizika susižeisti, bet ir išauga bakterij...
Profilaktinių kraujo tyrimų svarba: galima nustatyti ligą, dar nesant simptomų
Dažnas šeimos gydytojo kabinete apsilankome tik turėdami konkrečių nusiskundimų sveikata, tačiau profilaktinėms sveikato...
Kaip efektyviai saugotis erkių nekenkiant sau ir gamtai
Pastaruoju metu galima pastebėti paslaugų teikėjų siūlymų išnaikinti erkes pievelėse. Nacionalinis visuomenės sveikatos...
Tulžies pūslės akmenys apie save įspėja skausmais – kaip į juos reaguoti?
Nemalonus skausmas po dešiniuoju šonkaulių lanku – vienas pagrindinių simptomų, leidžiančių įtarti susiformavus tu...
Respublikinei Vilniaus universitetinei ligoninei toliau vadovaus doc. dr. J. Kutkauskienė
Sveikatos apsaugos ministerijos ir Vilniaus universiteto skelbtą konkursą laimėjo ir į Respublikinės Vilniaus universite...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų