Pirmadienis, 2025.05.05
Reklama

Reabilitacija grąžina į gyvenimą

valstietis.lt | 2013-03-04 10:49:21

Ligų išvargintiems žmonėms grįžti į visavertį gyvenimą padeda reabilitacija. Jos svarba neabejojama. Daugelio pasaulio valstybių patirtis parodė, kad į reabilitaciją investuotos lėšos atsiperka. Po sėkmingos medicininės, psichologinės, socialinės bei profesinės reabilitacijos pacientas gali grįžti į visuomenę kaip visavertis pilietis ir sėkmingai konkuruoti darbo rinkoje.

Salė
Kineziterapija – tai gydymas judesiu, fiziniais veiksniais, gimnastikos pratimais, tam tikromis fizinio krūvio dozėmis. Algirdo Kubaičio nuotr.

Padeda būrys specialistų

Reabilitacija – kompleksinis medicininių, socialinių, pedagoginių ir profesinių priemonių naudojimas, siekiant maksimalaus reabilituojamo asmens fizinio, psichologinio bei socialinio savarankiškumo. Medicininė reabilitacija – tai kompleksinis medicininių reabilitacijos priemonių (fizioterapijos, kineziterapijos, ergoterapijos, ortopedinių ir kompensacinių priemonių, psichologinės pagalbos, gydymo vaistais, dieta, pacientų ir jų artimųjų mokymo ir kt.) taikymas siekiant grąžinti arba kompensuoti sutrikusias funkcijas. Reabilitacijos priemonės pradedamos taikyti pacientui patekus į specializuotą ligoninės stacionaro skyrių. Atsižvelgiant į ligonio sveikatos būklę, taikomos įvairios apimties ir intensyvumo reabilitacijos priemonės. Reabilitacijos įstaigoje su pacientu dirba gausybė specialistų. Svarbiausi komandos nariai yra fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas, fizinės medicinos ir reabilitacijos slaugytoja, kineziterapeutas, ergoterapeutas, socialinis darbuotojas, psichologas. Prireikus, komandai padeda ir kiti specialistai. Šios grupės darbą koordinuoja fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas. Jis atsakingas už paciento būklės įvertinimą, kartu su kitais reabilitacijos specialistais numato reabilitacijos tikslus, sudaro reabilitacijos programą, informuoja pacientą bei jo artimuosius apie reabilitacijos eigą, stebi jos efektyvumą, prireikus koreguoja gydymą ir programą.

Kineziterapijos svarba

Kineziterapija – tai gydymas judesiu ir fiziniais veiksniais (masažu, šiluma, šalčiu ir kt.). Dažniausiai gydoma gimnastikos pratimais, kuriuos atliekant galima tiksliai dozuoti fizinį krūvį, veikti norimą galūnę ar raumenį. Kol pacientas dar silpnas, galima naudoti pasyvius pratimus, kuriuos atlieka kineziterapeutas. Tada pacientui judant jo raumenys aktyviai nesusitraukia, o pastangos nebūna valingos. Pasyviems pratimams taip pat priskiriami dozuoti, ritmiški judesiai, atliekami specialiais aparatais, masažas, kūno dalių tempimas ir kt. Kineziterapeutas moko taisyklingai atsisėsti, atsistoti, persikelti, vaikščioti, lipti laiptais, pritaiko įvairius įtvarus, o jei sutrikusią funkciją reikia kompensuoti, moko judėti su vaikštyne, lazda ar neįgaliojo vežimėliu. Dažnai ligoniams skiriama kineziterapija vandenyje. Vandenyje žmogus sveria dešimtadalį įprastinio kūno svorio, todėl mažiau apkraunami sąnariai ir lengviau atlikti judesius. Vandenyje pakyla paciento diafragma, gerėja jo periferinė kraujotaka, emocinė būklė, vanduo mažina skausmą, raumenų dirglumą, spazmus. Kineziterapeutai taip pat moko pacientus ir jų šeimų narius sveikos gyvensenos pagrindų ir ligų profilaktikos. Tačiau svarbu, kad pacientas būtų aktyvus gydymo proceso dalyvis, nes ir nuo jo priklauso gydymo rezultatai.

Viskas kartu

Be kitų reabilitacijos priemonių, pacientams teikiama ir psichologinė pagalba. Medicinos psichologai įvertina paciento nerimo, depresijos lygį, nuotaikos sutrikimus ir kt., siūlo reikalingą psichologinę pagalbą: individualias konsultacijas, pokalbius, įvairius grupinius užsiėmimus, diskusijų ar pagalbos sau grupes, psichologinę paramą šeimai.

Socialinė reabilitacija padeda pasirūpinti viskuo, kas susiję su neįgalumu ir lengvatomis, kompensacine technika (vežimėliais, vaikštynėmis, lazdomis), aplinkos pritaikymu, ugdymu, užimtumu ir t. t. Neįgaliųjų kompensacinė technika yra viena iš svarbiausių reabilitacijos grandžių. Ji judėjimo negalią turintiems žmonėms suteikia galimybę kompensuoti prarastą funkciją, pristabdo ligos progresavimą. Svarbu, kad visomis reabilitacijos sistemos dalimis būtų nuolat naudojamasi, tik tada ji bus visavertė.

Lietuvoje pacientai reabilituojami įvairiuose medicinos centruose, tarp jų ir Abromiškių reabilitacijos ligoninėje.

Kitos reabilitacijos priemonės

Fizioterapija – tai natūralių ir dirbtinių fizinių veiksnių naudojimas ligoms ir traumoms gydyti bei reabilitacijai.

Elektroterapija  – tai elektros srovės naudojimas gydymui.

Magnetoterapija  – tai organizmo veikimas žemo dažnio kintamu ar nuolatiniu magnetiniu lauku. Ramina, nuskausmina, slopina uždegimą.

Ultragarsas (UG)  – tai gydymas aukšto dažnio mechaniniais virpesiais. Šį metodą dėl mechaninio poveikio dar galima vadinti mikromasažu.

Fototerapija – tai gydymas šviesa. Naudojami infraraudonieji, ultravioletiniai spinduliai ir lazeris.

Aerozolių terapija  – tai metodas, kai per kvėpavimo takus naudojant aerozolius ir elektroaerozolius įvedamos vaistinės medžiagos.

Hidroterapija  – gydymas gėlu vandeniu. Vanduo organizmą veikia savo temperatūra. Visos vandens procedūros skirstomos į vietines (apipylimai, trynimai, įvyniojimai) ir bendrąsias (dušai, vonios).

Peloterapija  – tai gydymas parafinu, ozokeritu ir gydomuoju purvu.

Krioterapija  – tai gydymas šalčiu. Jis naudojamas tik pažeidimo vietoje. Nuskausmina, mažina uždegimą, stabdo kraujavimą. Tinka ūmioms traumoms gydyti.

Siuntimo į reabilitacijos įstaigas tvarka

Dėl paciento siuntimo medicininei reabilitacijai tikslingumo sprendžia gydantis gydytojas kartu su fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoju.

Pacientai gydyti į reabilitacijos įstaigas gali būti siunčiami tiek iš stacionarinių, tiek iš ambulatorinių gydymo įstaigų.

Gydantis gydytojas privalo užpildyti reikiamus medicininius dokumentus. Su jais pacientas turi kreiptis į artimiausią teritorinę ligonių kasą.

Reabilitacijos įstaigą, rekomenduojamą gydančio gydytojo, pacientas pasirenka pats.

valstietis.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pasiruoškime vasarai: kaip sustiprinti organizmą ir birželį pasitikti žvaliai?
Artėjant vasarai, norisi jaustis žvaliai ir kupiniems jėgų. Tačiau daugeliui pavasario pabaigoje vis dar trūksta energij...
Kodėl vaikai pradeda vartoti psichoaktyvias medžiagas
Smalsumas, noras pritapti, draugų įtaka, nerimas, stresas. Tai tik kelios priežastys, kodėl vaikai ir paaugliai pradeda...
Mėgstate žaisti kompiuterinius žaidimus? Rizikuojate pakenkti klausai
Gegužė – pats spalvingiausias pavasario mėnuo ir jo margumą galime pajusti gėrėdamiesi ne tik vaizdais, bet ir gar...
Depresija aplanko ir gražiausiais gyvenimo momentais
Depresija – vienas dažniausiai pasitaikančių psichikos sveikatos sutrikimų, per gyvenimą paliečiantis maždaug kas...
Pūslės ant pėdų: ko turėtumėte imtis?
Pavasarį džiuginant geriems orams, natūraliai daugiau laiko skiriame fiziniam aktyvumui, o sunkią avalynę iškeičiame į l...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų