Antradienis, 2024.04.16
Reklama

Putojantys gėrimai didina riziką sirgti agresyviomis prostatos vėžio formomis

vlmedicina.lt | 2013-01-02 00:01:09

Vyrams, per dieną išgeriantiems 330 ml putojančių gėrimų, tikimybė susirgti sunkiomis vėžio formomis padidėja iki 40 proc. Tikimybę sirgti lengvesnėmis ligos formoms turi vyrai, kurių dienos racione daugiau makaronų, ryžių ir saldžių dribsnių.

Gėrimų aparatas
Algirdo Kubaičio nuotr.

Nustatė akivaizdų ryšį

Solidus Amerikos žurnalas „American Journal of Clinical Nutrition“ paskelbė studijos rezultatus apie tai, kad milijonus vyrų džiuginantys putojantys nealkoholiniai gėrimai yra susiję su blogėjančia jų sveikata. 15 metų trukmės studijos metu buvo nustatyta, kad vyrams, kurie per dieną išgeria 300 ml šių gėrimų, galimybė susirgti prostatos vėžiu padidėja 40 proc. lyginant su tais, kurie gėrimo nevartoja. Nerimą kelia tai, jog kalbama apie greitai progresuojančias prostatos vėžio formas, kurios dažniausiai yra letalinės.

Penkiolikos metų trukmės tyrimo metu buvo sekama 45-73 metų amžiaus daugiau nei 8000 vyrų sveikata. Startuojant tyrimui vyrai, kurie pasižymėjo gera sveikata, buvo apklausiami apie mitybos įgūdžius. Pasibaigus studijai, buvo lyginama mityba tų, kuriems buvo diagnozuotas prostatos vėžys, su sveikųjų.

Buvo nustatytas akivaizdus ryšis tarp gaiviųjų putojančių gėrimų ir prostatos vėžio. Taip pat ryšys tarp tam tikrų maisto produktų: makaronų, pyragų, biskvitų, saldžių pusryčių dribsnių ir lengvesnių ligos formų.

Ankstesnėse studijose jau buvo pažymėta potenciali rizika susirgti diabetu, nutukimu, osteoporoze, kasos vėžiu putojančių gėrimų mėgėjams. Mokslininkai pasisako, kad kol bus patvirtintas prostatos vėžio ryšys su šio tipo gėrimais, jau dabar yra pakankamai daug prielaidų sumažinti jų gamybą.

Tyrimo rezultatai dar kartą patvirtino, kad nors genetiniai faktoriai vaidina didelį vaidmenį prostatos, kaip ir kitų tumorų, etiologijoje, ne mažiau svarbūs yra mitybos įpročiai bei didėjantis putojančių gėrimų vartojimas.

„Kaip putojantys gėrimai daro įtaką prostatos vėžio atsiradimui, tikslaus mechanizmo nėra žinoma – dar reikalinga atlikti daugiau tyrimų“, – teigė gydytoja dietologė Žana Antonova. Jos manymu, viena iš priežasčių gali būti gėrimuose esantis didelis cukraus kiekis.

Gydytojo urologo Mariaus Jasėno manymu, priežastis galėtų būti padidintas angliavandenių kiekis, tačiau ne visi produktai, turintys padidintą angliavandenių kiekį, gali turėti įtakos vėžio išsivystymui.

Prostatos vėžio rizikos veiksniai

Urologo M. Jasėno „Vakarų Lietuvos medicinai“ pateiktais duomenimis,  stipriausias žinomas prostatos vėžio rizikos veiksnys yra amžius – vyrui nuo 50 metų  rizika su amžiumi didėja susirgti prostatos vėžiu. Maždaug 80 proc. 90 metų amžiaus vytų  turi prostatos vėžio ląstelių.

Jei kas nors iš šeimos narių sirgo prostatos vėžiu (ypač pirmos eilės giminaičiai) – rizika susirgti padidėja iki 3 kartų.

Juodaodžiai prostatos vėžiu serga keletą kartų dažniau nei baltaodžiai, bet Azijos šalių gyventojai atvirkščiai – serga rečiau.

Manoma, kad gausus riebaus gyvulinės kilmės maisto bei nepakankamas šviežių daržovių, vaisių, vitamino E, žaliosios arbatos ir sojos vartojimas didina prostatos vėžio riziką, tačiau dar trūksta studijų šiems faktams patvirtinti.

 

Prostatos vėžio riziką didina ir rūkymas bei nutukimas.

Persirgtos ligos, kaip lėtinis prostatitas, sąlygotas lytiškai plintančių ligų kaip gonorėja, žmogaus papilomos virusas, didina riziką iki 40 procentų.

Kas saugo nuo prostatos vėžio

Urologo M. Jasėno pateiktais duomenimis, nuo prostatos vėžio saugo pomidorai bei iš jų pagaminti produktai, tiksliau – juose esantis likopenas. Virti ir perdirbti pomidorų produktai, pavyzdžiui, pomidorų padažas, turi daugiau likopeno nei švieži pomidorai. 21 tyrimų, paskelbtų 1966-2003 m.,  metaanalizė parodė, kad vyrai, kurie su maistu suvartodavo daugiausiai virtų pomidorų, turėjo 20 proc. mažesnį pavojų susirgti prostatos vėžiu.

Įrodyta, kad maisto papildai, turintys mikroelemento seleno, gali mažinti  prostatos vėžio riziką, tačiau yra keletas studijų, kurios to nepatvirtino.

vlmedicina.lt

Šaltinis

https://www.dailymail.co.uk/health/article-2239110/Just-soft-drink-day-raises-mens-risk-aggressive-prostate-cancer-40-cent.html, published 27 November 2012

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ligonių kasos: kam vaistų priemokas padengia valstybė?
Ligonių kasos sulaukia klausimų, kodėl pernai metų gale nereikėjo mokėti paciento priemokų už kompensuojamuosius vaistus...
Ilgai trunkantis kraujavimas gali pranešti apie sunkią ligą
Patyrus nesunkią traumą, netrukus kraujas pradeda krešėti ir galiausiai nustoja bėgti. Tačiau hemofilija sergantiems žmo...
Klaipėdos universiteto ligoninė tobulins operacinių darbą su tarptautiniu ekspertu
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) ieško sprendimų, kaip trumpinti eiles ne tik gydytojų konsultacijoms, bet ir opera...
Psichologė apie nerimą keliančią tendenciją: vis mažesnius vaikus slegia sunkios mintys
Pastaraisiais metais pastebima tendencija, kad vaikų, susiduriančių su tokiomis sunkiomis mintimis, kaip baimė, nerimas,...
Sodininkystės sezonas: kaip saugotis stabligės, prižiūrėti žaizdą susižeidus
Su pavasariu sugrįžo ir sodininkystės sezonas. Jo pradžioje ne visiems pavyksta išvengti įsipjovimų ir įsibrėžimų. Todėl...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų