Daugiau kaip savaitę trukusioje 132-ojoje Pasaulio sveikatos organizacijos Vykdomosios Tarybos sesijoje mūsų šaliai atstovavo delegacija, vadovaujama Lietuvos sveikatos mokslų universiteto kanclerio, buvusio ilgamečio Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) darbuotojo profesoriaus Viliaus Grabausko. Svarstyti sveikatos politikos klausimai bendru visų 194 PSO valstybių narių sutarimu bus tvirtinami Pasaulio sveikatos asamblėjoje, kuri vyks šių metų gegužės mėnesį.
„Lietuva šiuo metu yra viena iš 34 PSO Vykdomosios Tarybos valstybių narių ir turi pirmumo teisę pasisakyti bet kuriuo klausimu, o taip pat balsuoti, jei renkami asmenys į aukščiausius PSO postus, – teigia delegacijos atstovas Sveikatos apsaugos ministerijos Europos Sąjungos reikalų ir tarptautinių ryšių skyriaus vedėjas Kęstutis Miškinis. – Mūsų šalis kartu su Armėnija, Azerbaidžianu, Belgija, Kroatija, Norvegija ir Šveicarija šioje Vykdomojoje Taryboje atstovauja PSO Europos regionui. Iš Europos Sąjungos šalių čia esame tik mes ir Belgija“. Pasak K. Miškinio, šioje sesijoje dėmesys skiriamas aktualiems klausimams: PSO reforma, 2014–2015 m. biudžetas, neinfekcinių ligų strategija, sveikata po 2015 m. pasibaigus Tūkstantmečio vystymosi tikslų strategijai, falsifikuotų medicinos produktų pažabojimo mechanizmas, rezoliucijos dėl neįgalumo, akių ligų veiksmų planas 2014–2019 m. ir kt.
Pagal neformalų Europos Sąjungos susitarimą šalis, kuri greičiausiai pirmininkaus Europos Tarybai ir yra išrinkta į PSO Vykdomąją tarybą, turi garbės atstovauti visoms 27 ES valstybėms narėms. Kadangi Lietuva pirmininkaus greičiausiai, jai suteikta garbė pristatyti bendrą ES valstybių narių poziciją atskirais darbotvarkės klausimais. „Todėl Lietuvos vardas skamba labai dažnai, pabrėžia K. Miškinis. – Jį po kelis kartus pakartoja kiekviena ES šalis: norėdama apginti bendrą poziciją, savo pranešimą pradeda žodžiais: „...palaikome Lietuvą, kuri kalbėjo ES ir jos valstybių narių vardu...“.
Didžiausias krūvis šios 132-osios PSO Vykdomosios Tarybos sesijos metu teko Airijos, šį pusmetį pirmininkaujančios ES Tarybai, delegacijai. Tačiau mūsų šalies pirmininkavimo ES Tarybai metu (nuo 2013 m. liepos 1 d. iki gruodžio 31 d.) Lietuvos laukia atsakingas ir reikšmingas darbas ne tik Europos, bet ir viso pasaulio sveikatos labui.
Sveikatos apsaugos ministerija