Antradienis, 2025.07.01
Reklama

Prostatos vėžys sunaikintas šalčiu

Juventa Sartatavičienė | 2015-05-07 12:30:53

 Nacionalinio vėžio instituto (NVI) onkologai pirmą kartą Lietuvoje atliko prostatos naviko krioabliaciją, procedūrą kontroliuodami ultragarsu ir magnetinio rezonanso tomografijos navigacija.

onkologai
Iš kairės: dr. Mantas Trakymas, gydytojas onkourologas Alvydas Vėželis, dr. Albertas Ulys. Nacionalinio vėžio instituto nuotr.

Remiantis biopsijos iš prostatos duomenimis, kurie buvo patikslinti magnetinio rezonanso tomografija, 64 m. pacientui buvo nustatytas lokalus prostatos vėžys. Šiam pacientui tiko operacinis gydymas, spindulinė terapija arba aktyvus stebėjimas. Atsižvelgiant į paciento pageidavimą pasirinkta minimaliai invazinė terapija, išsaugojanti prostatos funkciją – lokalus vėžio židinio naikinimas šalčiu (krioabliacija). Lietuvoje pirmą kartą panaudotas ultragarsinis aparatas ir tiesioginė magnetinio rezonanso tomografijos navigacija, kas leidžia labai tiksliai nutaikyti šalčio adatą į vėžio židinį. Šią procedūrą atliko NVI onkourologai dr. Albertas Ulys ir Alvydas Vėželis ir intervencinis radiologas dr. Mantas Trakymas.

„Individualizuotam šio paciento gydymui buvo panaudoti patys naujausi pasiekimai – tai radiologinių ir ultragarsinių tyrimų vaizdų suliejimas erdviniame vaizde, – sako NVI Onkourologijos skyriaus vedėjas dr. Albertas Ulys. – Panaudota vadinamoji reali erdvinė navigacija, kai kompiuteris suliejo į vieną vaizdą erdvinį ultragarso ir magnetinio rezonanso vaizdą, kuriame aiškiai matėsi prostatos vėžio židinys.“

Gydymas šalčiu
Krioabliacijos procedūros metu. Nacionalinio vėžio instituto nuotr.

„Naujasis metodas  labai svarbus tiems pacientams, kuriems magnetinio rezonanso tyrimo metu diagnozuojame nedidelius navikus, kurių negalime vizualizuoti ultragarsu, – sako NVI Ultragarso skyriaus vedėjas intervencinis radiologas dr. Mantas Trakymas. – O tai reiškia, kad negalime nustatyti, ar navikas piktybinis, ar ne. Turėdami galimybę panaudoti naują diagnostinę įrangą, galime tiksliai nustatyti kliniškai reikšmingo, t.y. tokio, kurį reikia nedelsiant gydyti, piktybinio naviko vietą.“

Pasak dr. M. Trakymo, kompiuterinės tomografijos ar magnetinio rezonanso tomografo tyrimai atliekami iš anksto ir jais gauti vaizdai perkeliami į naujosios ultragarsinės įrangos kompiuterį. Sutapatinus išankstinių tyrimų vaizdus su anatominiu ultragarsiniu vaizdu, galima tiksliai nustatyti naviko vietą, atlikti iš tos vietos biopsinės medžiagos  ir, nustačius piktybinį naviką, atlikti gydymo procedūrą – lokalią krioabliaciją.

„Šio metodo esmė ta, kad  64 m. pacientui buvo atlikta priimtiniausia gydymo procedūra, leidžianti išvengti kitus gydymo metodus galimai lydinčių komplikacijų – šlapimo nelaikymo ir erekcinių nervų pažeidimo, – sako dr. A. Ulys. – Šis metodas, lokalus vėžio židinio sunaikinimas šalčiu, yra įprasta procedūra JAV ir kitose šalyse. Tikiuosi, kad  ateityje galėsime šį diagnostikos ir gydymo metodą pritaikyti tiems mūsų pacientams, kuriems tai bus priimtiniausias gydymo variantas.“

Pasak dr. A. Ulio, džiugu, kad atlikus procedūrą, pacientas  išleistas namo geros funkcinės būklės, kaip ir buvo tikėtasi.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Baigia darbą Klaipėdos psichikos sveikatos centro vadovas A. Slatvickis
Birželio 30 d. darbą baigia ilgametis VšĮ Klaipėdos psichikos sveikatos centro vadovas Aleksandras Slatvickis. Šiai įsta...
Populiarūs lieknėjimo mitai gali sugadinti sveikatą: ko žūtbūt vengti?
Tarptautinės tyrimų bendrovės „YouGov“ duomenys rodo, kad daugiau nei 50 proc. pasaulio gyventojų nuolat ste...
Vabzdžių įgėlimai: kuo skiriasi jų sukeltos reakcijos gydymas?
Vasarą ne visada pavyksta išvengti vabzdžių įgėlimų, ypač liepą, kai dauguma jų būna aktyviausi. Uodai, bitės, širšės ar...
Kaip pasirinkti jums tinkamą investicinio gyvybės draudimo pasiūlymą?
Investicinis gyvybės draudimo pasirinkimas – svarbus finansinis sprendimas, galintis turėti įtakos tiek jūsų, tiek...
Dehidratacija: kas išduoda skysčių trūkumą ir kodėl vandens gali nepakakti?
Dažna vasaros palydovė yra dehidratacija, gresianti ne tik sportuojantiems ir dirbantiems lauke – skysčių trūkumo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų