Sekmadienis, 2023.06.04
Reklama

Priklausomybių gydymo efektyvumas abejotinas ne tik Lietuvoje, bet ir Švedijoje(5)

vlmedicina.lt | 2013-03-19 15:38:49

Priklausomybės ligų gydymas yra problemiškas ne vien tik Lietuvoje , - „Vakarų Lietuvos medicinai“ pasakojo Švedijoje ne vienerius metus dirbantis psichiatras Ramūnas Likas, paprašytas papasakoti apie priklausomybių gydymą svetur.

 Ramūnas Likas
Ramūnas Likas. Asmeninio archyvo nuotr.

„Švedijoje priklausomybių gydymo politika taip pat nesutvarkyta.  Jei kalbėtume apie vaikų gydymą, išsiaiškinus, kokia priklausomybe sergama, apie tai raportuojama socialinei tarnybai, kurios sudėtyje yra su priklausomybėmis dirbantys padaliniai. Tačiau jų, lyginant su problemos mastais, nėra daug, tad šių padalinių efektyvumas – su klaustuku.

Teoriškai ir vaikų psichikos centruose turėtų būti teikiama pagalba, kai priklausomi asmenys turi ir kitų psichikos problemų, bet su tokiais pacientais vaikų psichikos centruose visiškai nedirbama. Yra teorinių pamąstymų grąžinti priklausomybių gydymą vaikų psichiatrijai, bet kol kas bandoma susitvarkyti su suicidais, savęs žalojimu ir anoreksija bei hiperaktyvumu.

Suaugusiųjų ambulatoriniuose psichikos centruose atskiros narkologo specializacijos nėra, o bendroje suaugusiųjų psichiatrijos ligoninėje yra ir priklausomybių skyrius, bet ligoninėje budi visi psichiatrai, ir nė vienas iš jų nelaikomas narkologu.

Gydytojų atlyginimai apylygiai. Gydytojų darbas Švedijoje apskritai nėra toks jau prestižinis, bent aš to nepajutau. Goteborge yra nedidele įstaigėlė vaikų priklausomybėms gydyti, bet joje nesu buvęs. Gali būti, kad kur nors yra ir koks suaugusiųjų reabilitacijos centras, bet neteko tokiame lankytis.

Lietuvoje veikiantys narkologijos centrai (Priklausomybės ligų gydymo centrai. – vlmedicina.lt past.) iš tiesų jokios didelės naudos neturi. Daugiau žinau apie veikiantį Vilniuje. Žinoma,  yra pliusas, kad bent dalis tų centrų darbuotojų kiek labiau pasigilinę į priklausomybes, tačiau realiai detoksikaciją, kuri juose būdavo atliekama, gali atlikti bet kurios ligoninės intensyvios slaugos skyrius. Be to, tai būtų daug saugiau ir patikimiau. Atlikti ambulatorinę detoksikaciją turėtų mokėti bet kuris ambulatoriškai dirbantis psichiatras.

Kita vertus, narkologijos centro buvimas didmiesčiuose sudarė terpę tam, kad visos kitos įstaigos „nusiplaudavo rankas“ nuo priklausomybių gydymo problemos. Taigi Vilniuje pilna psichikos centrų, bet vargu ar kas juose daroma. Kai kurie bent jau taiko metadono programas, bet tai - labiau parodomosios akcijos. Kitas niuansas - patys narkologai taip ir nepasirūpino, kad būtų sudaryti protingi ir logiški priklausomybių gydymo algoritmai. Tiesa, psichiatras Emilis Subata pats dalyvavo sudarant tokį algoritmą vaikams, bet jis visai neatitiko realijų ir praktikos.

Tad galiu apibendrintai pasakyti, kad Priklausomybės ligų gydymo centrai turėtų būti reformuoti. Tačiau tas reformavimas turi sietis su visa psichiatrijos politika. Kadangi esant sunkioms priklausomybės formoms ambulatorinis gydymas neefektyvus, turi išlikti nenutrūkstama stacionarinio gydymo galimybė. Žinoma, galima galvoti apie priklausomybių ligų gydymo skyrių integravimą į psichiatrijos ligonines, bet paprastai psichiatrijos ligoninės tokių skyrių kratosi, nes trūkstant personalo sunku užtikrinti reikiamą tvarką tiek pačiuose skyriuose, tiek išorėje (pavyzdžiui, narkotikų prekeiviai atvyksta į vietą).

Ramūno Liko mintis užrašė Ligita Sinušienė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (5)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nepaisyti kalcio trūkumą signalizuojančių ženklų – pavojinga sveikatai
Tyrimai rodo, kad Lietuvos gyventojai – nepriklausomai nuo lyties ar amžiaus – su maistu negauna būtinos kal...
Naujas prostatos vėžio gydymo būdas
Nacionaliniame vėžio institute pradėtas naujas etapas prostatos vėžio gydyme: krioabliacijos būdu sunaikintas lokaliai a...
Kauno klinikose reta liga sergančiai pacientei pritaikytas inovatyvus gydymas
Kamilė – pirmoji paauglė Lietuvoje, kuriai pritaikytas gydymas CFTR moduliatoriais, skirtais gydyti retą lėtinę li...
Neaiškūs bėrimai ant kūno: kokia liga už to gali slypėti
Įvairūs odos dariniai, tokie kaip spuogeliai, pūslelės ar dėmelės, ne visada yra teisingai atpažįstami – ar išbėrė...
Kaip vaikams ir paaugliams rasti tinkamų būdų priimti įvairias emocijas ir jausmus
Pastaraisiais metais visuomenė susidūrė su gausybe iššūkių: pandemija, jos padariniai ir karas Ukrainoje išjudino stipri...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar naudojate odos apsaugą nuo saulės?
Taip, naudoju kremą su SPF 50
Taip, naudoju įvairius kremus
Ne, nes noriu kuo daugiau įdegti
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų