Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Prekyba organais: vis dar apsaugotas nusikaltimas

www.bernardinai.lt | 2013-09-17 15:11:27

Ekonominė krizė sukuria nevilties apimtų žmonių grupę, kurie sutinka parduoti savo inkstą už pinigus.

Organų prekyba ir neteisėtos organų persodinimo operacijos prasiskverbė į tarptautinės medicinos praktiką. Nepaisant plačiai paplitusio nusikalstamo tinklo ir pavienių persekiojimų tokiose šalyse kaip Indija, Kosovas, Turkija, Izraelis, Pietų Afrika ir JAV,  į ją vis dar žvelgiama ne taip rimtai, kaip reikėtų.

eurai
Algirdo Kubaičio nuotr.

Nuo tada, kai užfiksuotas pirmasis atvejis 1990 m., daugybė žmonių, kuriems atliktos organų persodinimo operacijos, mirė dėl prastai atliktų operacijų, supainiotų organų ir mirtinų ligų, tokių kaip AIDS ir hepatitas C, kuriomis buvo užkrėsti parduoti organai. Inkstus pardavę žmonės kenčia nuo po-operacinių infekcijų, silpnumo, depresijos, kai kurie nusižudo ar miršta nuo inkstų nepakankamumo. „Organ Watch“, stebinti prekybos organais judėjimą, užfiksavo, kad iš 38 inkstus pardavusių asmenų, kurie buvo užverbuoti mažuose Moldovos kaimeliuose, penki mirė.

Sielvartingos istorijos lydi niūrų šiandienos sukomercintą organų transplantacijos verslą, į kurį įsitraukusios apie 50 šalių. Pasaulio Sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet įvykdoma apie 10 000 nelegalių operacijų.

Organų kontrabandinės prekybos tinklas 

Nelegalių transplantacijų laukas išsiplėtė nuo Azijos iki Artimųjų Rytų, Rytų Europos, Pietų Afrikos, Lotynų Amerikos ir JAV. Visur prisideda vietiniai nusikaltėlių tinklai, tačiau tie, kurie veikia remiami tarptautinių nusikaltėlių sindikatų, yra pavojingiausi, mobilūs ir plačiai paplitę. Juos sunkiausia susekti ir sukliudyti jų veiklai.

Šis nusikalstamas verslas apima prekybos žmonėmis tinklą, mobilius chirurgus, agentus, pacientus ir pardavėjus, kuriems atliekamos nelegalios operacijos su juos pražudančiais sandoriais - šie kartais įvykdomi panaudojant smurtą. Daugelis „inkstų medžiotojų“ yra buvę pardavėjai, užverbuoti nusikaltėlių gaujų vadeivų į glaudų organų kontrabandos tinklą.

Kas sutinka parduoti organus? Nuskurdę vietiniai gyventojai, naujai atvykę migrantai, darbininkai imigrantai ar politiniai bei ekonominiai pabėgėliai, užverbuoti užsienyje, kad patenkintų transplantacijos turistų reikmes tose šalyse, kur toleruojama ar palengvinama nelegali transplantacija.

Iki šiol visa tai praeidavo nepastebėtai. Organų persodinimo specialistai atkakliai priešinasi,  teigdami, kad prekyba organais yra pakankamai reta ir vyksta tik trečiojo pasaulio šalyse. Jie nenori pripažinti, kad tinklas egzistuoja ir JAV bei Pietų Afrikos ligoninėse – jau nekalbant apie transplantacijos turizmo pasiūlymų paketus.

Bioetikai nepailstamai bando atkreipti dėmesį į  šio reiškinio „etiką“, juk iš tiesų tai yra nusikaltimas ir medicininis žmogaus teisių pažeidimas.

Prekyba įgauna pagreitį

2008 m. neigimo atmosfera ėmė keistis, kai Transplantacijos sąjunga ir Tarptautinė nefrologijos sąjunga  surengė aukščiausio lygio suvažiavimą, kuriame pripažino, kad organų prekyba iš tiesų egzistuoja.

Tuomet imtasi moralinio spaudimo tų šalių atžvilgiu, kurios aktyviai įsitraukusios į tarptautines organizuotas ir neorganizuotas struktūras, verbuojančias gyvus donorus, kuriems sumokama.

Nepaisant to, kriminaliniai agentų tinklai ir transplantantų kontrabandos sistema išlieka stipri, itin mobili, lanksti ir paprastai vienu žingsniu pirmaujanti. Be to, viena po kitos sekusios ekonominės ir politinės krizės pripildė rinką nesuskaičiuojamų pabėgėlių srautų, kurie krenta į kontrabandininkų rankas lyg prinokę vaisiai. Nevilties apimtų, likusių be vietos ir nuosavybės asmenų, kuriuos galima įtikinti parduoti vieną, „atliekamą“ inkstą, galima rasti beveik kiekvienoje šalyje.

Kas ką gauna?

Į prekybą organais dažniausiai vis dar žvelgiama kaip į nusikaltimą be aukų, kuris kai kuriems sunkiai sergantiems žmonėms yra naudingas kitų žmonių sąskaita – tų, kurie ne tokie pastebimi ar bent jau mažiau svarbūs. Kai kurie teisėjai ir kaltintojai vertina maždaug taip.

2009 m. Niu Džersio federaliniai agentai areštavo inkstų kontrabandininką Levy Izhak Rozenbaumą  stambesnės operacijos, kurios metu siekta atskleisti korumpuotus politikus, metu. Rozenbaumas, save apibūdinantis kaip tam tikrą „piršlį“, buvo sugautas, kai bandė įvykdyti privatų inksto pardavimą tarp donoro Izraelyje ir neįvardinto FTB agento už 160 000 dolerių.

Ligoninės, kur Rozenbaumas buvo suderinęs operacijas, buvo prestižinės, ir nors JAV nuo 1984 m. prekyba organais oficialiai draudžiama, jos neužduoda per daug klausimų. Rozenbaumas tvirtino, kad jis galėjo lengvai prasimanyti netikrų istorijų priedangai. Tai pelningas verslas.

Federaliniai tyrėjai negalėjo patikėti, kad organų pardavėjai buvo suklaidinti ar prievarta įtraukti į sandėrį. Po dvejų metų Rozenbaumas prisipažino kaltas tik dėl trijų tarpininkavimų parduodant inkstus už mokestį, nors ir pripažindamas, kad užsiėmė tuo verslu daugiau nei dešimtmetį. Teisme Rozenbaumas turėjo stiprų transplantacijos pacientų palaikymą, kurie atvyko liaupsinti kontrabandininko ir prašyti jo pasigailėti.

Parodymus davė tik viena organų pardavimo auka – jaunas tamsiaodis Elahnas Quickas, gimęs Izraelyje, kuris kontrabandininkų buvo užverbuotas vykti į Minesotos ligoninę, kad parduotų savo inkstą 70-mečiui vyrui. Jis paliudijo, kad sutiko donorystei, nes buvo bedarbis, atstumtas savo bendruomenės ir tikėjosi, kad šis pagirtinas poelgis pagerins jo socialinę padėtį. Tačiau prieš nuskausminimo procedūrą jis paklausė savo „prižiūrėtojo“, ar negalėtų nutraukti susitarimo. Tačiau operacija buvo įvykdyta.

Teisėja, galbūt sujaudinta Rozenbaumo rėmėjų, apibendrino, kad giliai viduje jis buvo geras žmogus, ir kad Quick nebuvo apgautas; jam buvo sumokėta, kaip ir buvo žadėta. „Visi kažkiek pasipelnė iš šio sandėrio“, pasakė teisėja.

Kova su nusikaltėlių tinklais

Neteisėtos, nelegalios inkstų transplantacijos laikosi nusikaltėlių tinklų dėka, kurie užsiima prekyba organais, medžioja tiek sunkius ligonius, tiek vargšus. Baudžiamasis prekeivių bei jų bendrininkų (agentų, inkstų medžiotojų) persekiojimas nepakankamas. Agentai yra geriausiai pastebimi veikėjai, tačiau lengvai pakeičiami. Jei keli iš jų areštuojami ir nuteisiami, tai neatbaido kitų iš karto užimti jų vietą.

Nors kalti ir inkstų pardavėjai bei recipientai, jie yra verbavimo, apgavysčių ir įvairių lygių prievartos aukos. Jie gali suteikti informaciją, tačiau turėtų būti laikomi aukomis, išskyrus tuos atvejus, kai vėliau jie patys įsitraukia į nelegalios prekybos organais tinklą.

Įstatymų leidyba ir baudžiamasis persekiojimas turėtų labiau susirūpinti specialistais, atliekančiais transplantacijas ir jas prižiūrinčiais – chirurgais, ligoninių personalu, draudimo kompanijų darbuotojais – kurie tvirtina esantys nekalti, sakydami, kad jie negali kontroliuoti prekybos, ar kad jie nėra atsakingi už tai, kas vyksta užkulisiuose, ar kad jie buvo suklaidinti.

Vienas tokių atvejų, kai ligoninės buvo įsitraukusios į nelegalių transplantacijų verslą -  Netcare ligoninių tinklo skandalas Pietų Afrikoje. Galiausiai kompanija pripažino kaltę, norėdama išvengti didesnės bausmės, ir sutiko sumokėti daugiau nei milijono dolerių baudą. Jai buvo pateikti kaltinimai dėl 109 inkstų persodinimo operacijų, įvykdytų 2001-3 metais. Buvo rasti suklastoti pareiškimai apie giminystės ryšius tarp donorų ir recipientų, penkios operacijos atliktos su nepilnamečiais donorais – visa tai prieštaravo pačios kompanijos vidinėms taisyklėms. Vienas medikas J. Kallmeyeris priimdavo pavedimus tiesiai į savo banko sąskaitą, tačiau vėliau apie tai prisipažino, norėdamas išvengti ekstradicijos iš Kanados.

Organizacija „Organ Watch“ saugo daugybę laiškų, kuriuose liudijama, kaip veikia gerai organizuota prekybos sistema, kaip ji patylomis palaikoma, kaip prekeiviai instruktuoja organų pardavėjus ir vykdo nelegalius pavedimus. Deja, nėra jokių profesionalių medikų asociacijų sankcijų prieš chirurgus, kurie bendradarbiauja su  kriminaliniais tinklais, užsiimančiais nelegalia organų prekyba, nors tai būtų labai efektyvu. Iš jų turėtų būti atimta gydytojo licencija ir jiems uždrausta dalyvauti konferencijose apie organų transplantavimą.

Taisyklės negali būti kuriamos tik mediko profesijos ribose. Įvairūs įstatymai ir teisingumo vykdymas patraukia asmenis baudžiamojon atsakomybėn, tačiau jiems sunku kirsti tarptautines sienas. Daugiau rūpintis organų prekyba turėtų JT Tarptautinė iniciatyva kovai su prekyba žmonėmis, o ES vykdomos iniciatyvos yra labai sveikintinos, jei mes norime nugalėti šią nelegalią veiklą.

Straipsnio autorė Nancy Scheper-Hughes vadovauja „Organs Watch“  organizacijai, kuri tiria ir seka tarptautinę prekybą organais. Straipsnis publikuotas „Mercator.net“ ir „The Conversation“ žurnaluose.

www.bernardinai.lt

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Meras A. Vaitkus: "Klaipėdos vaikų ligoninės prijungimas – nesvarstytinas klausimas"
Seimo Sveikatos reikalų komitete protokoliniu sprendimu pasiūlyta Klaipėdos vaikų ligoninę prijungti prie Klaipėdos univ...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų