Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Politabletės - „išmanusis“ vaistas, gydantis dvi ligas

Šaltinis: vlmedicina | 2020-11-17 12:07:24

Lietuvoje kas trečiam pacientui diagnozuojamas padidėjęs kraujo spaudimas, o pastarojo palydovas neretai yra ir padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje. Tokiems pacientams gydytojai paprastai skiria du ar daugiau skirtingų medikamentų, kurių vartojimas dažnam sukelia sunkumų – žmonės pamiršta medikamentus vartoti ar vartoja nereguliariai. Išeitis tokioje situacijoje galėtų būti gana nauja medikamentų forma – kardiologų „išmaniosiomis“ pakrikštytos politabletės. Apie politabletes pranešime žiniasklaidai pasakoja Lietuvos širdies asociacijos prezidentė doc. Sigita Glaveckaitė.

Vyras ir moterys konsultuojasi su gydytoju
Asociatyvioji nuotr.

Kas yra politabletė?

Terminas „politabletė“ apibūdina tabletę, kurioje yra kelios skirtingos veikliosios medžiagos, vienu metu gydančios dvi skirtingas ligas, pavyzdžiui, mažinančios kraujo spaudimą ir cholesterolio kiekį kraujyje. Politabletė kartais vadinama anglų kalbos svetimybe „polipilu“ arba sudėtiniu vaistu.

Kokie vaistai sudaro politabletę?

Politabletę sudaro kelių vaistų deriniai. Politabletėje, kuri yra skirta arterinei hipertenzijai ir dislipidemijai gydyti, yra cholesterolio kiekį kraujyje mažinantis statinas ir kraujo spaudimą mažinantis (antihipertenzinis) vaistas.

Ar politabletė gydo širdies ir kraujagyslių ligas bei apsaugo nuo jų komplikacijų?

Taip, politabletė yra skirta padidėjusiam kraujo spaudimui bei padidėjusiai cholesterolio koncentracijai kraujyje mažinti, o kartu ir apsaugai nuo širdies bei kraujagyslių ligų komplikacijų. Gydytojų įsitikinimu, vartojant politabletes galima reikšmingai sumažinti širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų, tokių kaip miokardo infarktas ar insultas, riziką.

Kodėl geriau rinktis vieną politabletę, o ne dvi atskiras tabletes?

Gydytojų bendruomenė išskiria kelias priežastis. Pirma, kuriant politabletę, į ją sudedamos geriausiai tarpusavyje derančios veikliosios medžiagos, t. y. pašalinama rizika, kad gydytojo paskirti atskiri vaistai nederės tarpusavyje.

Antra, sumažinus paciento vartojamų tablečių kiekį pagerėja paskirto gydymo režimo laikymasis. Apklausos rodo, kad gydymo režimo, kuomet reikia vartoti vieną tabletę, nesilaiko tik maždaug vienas iš trisdešimties pacientų, o kai reikia vartoti dvi tabletes, režimo nesilaiko jau vienas iš penkių pacientų.

Trečia priežastis yra ta, kad geresnis vaistų vartojimas miokardo infarkto ir insulto riziką sumažina perpus. Be to, politabletės vartojimas pacientui patogesnis, nes vietoje dviejų skirtingų tablečių jam tereikia išgerti vieną.

Ar politabletės nauda pagrįsta moksliniais tyrimais?

Tyrimai rodo, kad net dviem trečdaliams hipertenzija ir dislipidemija sergančių pacientų nepavyksta pasiekti šių ligų gydymo tikslų. Viena dažniausių priežasčių, kodėl nepasiekiame gydymo tikslų, yra netinkamai vartojami vaistai. Praėjus vos pusei metų nuo gydymo pradžios, kiek daugiau nei trečdalis pacientų vartoja vaistus taip, kaip paskyrė gydytojas. Prabėgus vieneriems metams nuo gydymo pradžios, net du iš trijų hipertenzija sergančių pacientų nevartoja vaistų pagal gydytojo rekomendacijas. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad vartojant politabletes vaistų suvartojimas pagerėja daugiau nei perpus – net 58 procentais.

Ar politabletėje esančių veikliųjų medžiagų kiekiai yra skirtingi?

Atskirose politabletėse gali būti skirtingi veikliųjų medžiagų kiekiai, todėl svarbu, kad geriausiai jums tinkantį veikliųjų medžiagų santykį parinktų gydytojas. Politabletės yra sukurtos taip, kad būtų galima pritaikyti jose esančių veikliųjų medžiagų dozių derinius įvairių pacientų poreikiams, taip individualizuojant gydymą.

Kaip vartoti politabletę?

Paprastai užtenka išgerti vieną politabletę per dieną, nebent gydytojas nurodė kitaip.

Ar politabletė turi šalutinį poveikį?

Šalutinį poveikį gali sukelti bet koks vaistas. Ne išimtis ir politabletės, tačiau jų šalutinis poveikis pasireiškia labai retai.

Ar politabletė yra kompensuojamas vaistas?

Taip, šiuo metu Lietuvoje skiriamos politabletės yra įtrauktos į kompensuojamųjų vaistų sąrašą.

Kaip pacientui pradėti vartoti politabletę?

Politabletės yra receptiniai vaistai, todėl dėl jų vartojimo pirmiausia pacientas turi kreiptis į savo gydytoją ir pasiteirauti, ar politabletė būtų jam tikslinga. Jei pacientui nustatytas tiek kraujo spaudimo, tiek ir cholesterolio kiekio kraujyje padidėjimas, gydytojas, apsvarstęs ir įvertinęs visas aplinkybes, gali skirti kompensuojamą politabletę.

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų