Antradienis, 2024.10.15
Reklama

Po teismo sprendimo ministerija rengs teisės aktų projektus nuostatoms įgyvendinti

Šaltinis: vlmedicina | 2019-10-24 10:33:51

Reaguodama į Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo (LVAT) sprendimą, kuriame teismas pasisakė dėl vaisto „pirmojo paskyrimo“ bei kompensuojamųjų vaistų įrašymo į kainyną tvarkos, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) artimiausiu metu ketina parengti atitinkamus teisės aktų projektus, leisiančius išpildyti teismo nutarties reikalavimus. Tad ir toliau bus siekiama, kad visi mūsų šalies pacientai, ypač sergantys sunkiomis ligomis, galėtų gauti reikiamus vaistus.

Lietuvos medicinos studentų asociacijos nuotr.

LVAT nusprendė, kad pasirinktas netinkamas teisinis kelias, nes nuostatos, įtvirtintos ministro įsakymais, turėtų būti reglamentuojamos aukštesniuose teisės aktuose. Paprastai tariant, iš esmės teismas nepaneigė paties teisinio reguliavimo, tačiau nurodė, kad tokios nuostatos turi būti reglamentuojamos aukštesniame teisės aktų lygmenyje. LVAT sprendimas įsigalios 2019 m. gruodžio 31 d. jį paskelbus Teisės aktų registre, tad sudaromos galimybės išspręsti šį klausimą taip, kad žmonės nepatogumų nepajustų.

Tai reiškia, kad ir toliau bus siekiama mažinti vaistų kainas, renkantis ekonomiškiausią, bet ne mažiau efektyvų vaistą. Sutaupytos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšos būtų nukreiptos sunkiomis ligomis sergantiems pacientams, tai yra, būtų kompensuojama daugiau inovatyvių vaistų vėžiu ar kitomis ligomis sergantiems pacientams.

Sveikatos apsaugos viceministrės Kristinos Garuolienės teigimu, gerovės valstybės šalys panašią praktiką taiko ne vienerius metus ir jau skaičiuoja apčiuopiamą naudą.

„Dviračio neišradome – kalbame apie tvarką, kurią sėkmingai taiko tokios šalys, kaip Švedija, Norvegija, Suomija, Vokietija, Prancūzija, Nyderlandai, Ispanija ir kitos. Tą daro ir mūsų kaimynai latviai, „pirmojo paskyrimo“ taisyklę taikantys pastaruosius septynerius metus ir per juos pigiausių vaistų vartojimą padidinę iki 66 proc. Tad noriu dar kartą paraginti žmones nepasikliauti tais, kurie kvestionuoja vaistų kokybę ir veiksmingumą, argumentuodami, jog pigu negali būti gerai. Juk svarbiausia vaistų sudedamoji dalis – veiklioji medžiaga, o jos poveikis nepriklauso nuo vaisto kainos“, – sako viceministrė K. Garuolienė.

Dėl „pirmojo paskyrimo“ SAM sulaukė teigiamų vertinimų iš pacientų ir sveikatos priežiūros specialistų. Tuo metu, kvestionuojantieji šią tvarką abejones neretai grindžia nepasitikėjimu generiniais vaistais. Be to, ir teismas dalyje bylą nutraukė, nes pareiškėjai nepateikė jokių argumentų, pagrindžiančių skundžiamų nuostatų antikonstitucingumą.

„Norėtumėme pabrėžti, kad Europos Sąjungoje vaistų kokybės, saugumo ir veiksmingumo reikalavimai tiek generiniams, tiek referenciniams vaistams yra vienodi, o atitiktis šiems reikalavimams įvertinama registruojant vaistą“, – teigia K. Garuolienė.

Generiniai vaistai gaminami laikantis tų pačių kokybės standartų, kurie taikomi ir originalių vaistų gamybai. Todėl pacientai turėtų drąsiai rinktis pigesnius vaistus, o ne nepagrįstai permokėti už lygiaverčius, tačiau brangesnius vaistus, ir tokiu būdu mažinti vaistų kainas. Suomijoje 90 proc. pacientų renkasi generinius vaistus. Ekonomiškiausių vaistų vartojimą skatina ir kitos Europos valstybės.

Rinkdamiesi pigiausią vaistą, pacientai padeda mažinti vaistų kainas, o sutaupytos lėšos, skiriamos naujų vaistų kompensavimui, gelbsti gyvybes.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: vaistai, teismai
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Vyresnių žmonių psichikos sveikata: kaip pagerinti gyvenimo kokybę
Žmogaus saulėlydis – anaiptol neromantizuojamas gyvenimo periodas. Todėl senti gražiai, oriai, kuo ilgiau išlikti...
Brandi veido oda: ar žinote, kaip teisingai ją prižiūrėti?
Veido odos senėjimo procesas yra neišvengiamas, dėl to daugeliui moterų kyla abejonių, ar vyresniame amžiuje dar verta n...
Kokie yra didžiausi sėslaus gyvenimo būdo pavojai ir kaip vėstant orams išsijudinti?
Kai lauke įsivyrauja rudeniška žvarba, o giedrą dangų pakeičia cepelinų spalvos dargana, dažnas renkasi gyventi sėsliau...
Kodėl svarbu pradėti reabilitaciją iškart po traumos?
Traumos – dažna kasdienybės dalis tiek profesionaliems sportininkams, tiek žmonėms, kurie aktyviai gyvena ar dirba...
Kaip automobilio stabdžių sistema gali padėti išvengti traumų ir užtikrinti saugumą
Viena iš svarbiausių automobilio dalių, apie kurią dažnai pamirštame, yra stabdžių sistema. Nors galime būti įpratę regu...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų