Trečiadienis, 2025.06.18
Reklama

Pirtis gali tapti ir sveikatos priešu

vlmedicina.lt | 2013-04-26 09:34:25

Pirtis ne tik stiprina imunitetą bei padeda lengviau įveikti kai kurias ligas, bet yra ir puiki profilaktikos priemonė. Tie, kas dažnai lankosi pirtyje, žino, kad pirties procedūros gerina psichikos savijautą, miegą, teigiamai veikia odą.

Pirtis
Algirdo Kubaičio nuotr.

Utenos visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad netvarkinga pirtis gali tapti jūsų sveikatos priešu. Pirtyje galima užsikrėsti grybeliu, niežais, o nuo naudojamų eterinių aliejų kilti alergija. Jei turite kokių nors sveikatos sutrikimų, prieš naudodamiesi pirties malonumais ir įvairiomis vandens procedūromis pasitarkite su savo šeimos gydytoju.

Besirūpinantiems savo sveikata siūloma pasidomėti, ar asmenys, teikiantys pirties paslaugas, turi leidimą-higienos pasą, kuris liudija, kad teikiamos paslaugos atitinka visuomenės sveikatos saugos teisės aktų reikalavimus, o aplinka yra saugi žmogaus sveikatai. Jei kyla kokių nors klausimų dėl naudojimosi pirtimi, atsakymą turėtumėte rasti pirties persirengimo ar poilsio patalpoje pakabintoje informacijoje, kaip saugiai naudotis pirtimi.

Pirties mėgėjai turėtų žinoti, kad pirtyje draudžiama naudotis dubenimis ar vonelėmis, kurių paviršiai yra pažeisti arba įskilę. Paslaugos gavėjas turėtų atkreipti dėmesį, ar skirtingai paženklinti dubenys kūnui ir kojoms plauti. Skirtingai privalo būti paženklinti ir dubenys vaikams.

Daugkartinio naudojimo prausimosi reikmenis po kiekvieno naudojimosi privalu išvalyti valikliais su dezinfektantais. Pagrindinis pirties patalpų valymas turi būti atliekamas vieną kartą per mėnesį. Jo metu valikliais su dezinfektantais nuvalomos sienos, lubos, langai, išdžiovinamos ir išvėdinamos patalpos.

Atminkite, kad kaitinimosi patalpoje būtina naudotis saugiais patiesalais atsisėsti, tam gali būti naudojamos ir medinės lentelės. Pravartu pirtyje avėti specialų savo apavą.

Pirties klientai turi pertis tik nauja vanta. Jei jums siūlys naudotą vantą, jos griežtai atsisakykite, nes tai draudžia higienos norma.

Jei pirties patalpose įrengtas atviro gamtinio vandens telkinio (ežero, upės) vandentiekis, jis turi būti nudažytas skirtinga nuo geriamojo vandens vamzdyno spalva bei nurodyta, kad vanduo netinkamas gerti. Jei prausimuisi, vandens procedūroms naudojamas atviro gamtos telkinio vanduo, būtina atlikti vandens kokybės tyrimus – prieš pradedant eksploatuoti, pirtį, vėliau – vieną kartą per ketvirtį pirties eksploatacijos metu.

Kad nekiltų pavojaus pirties mėgėjų sveikatai bei jų saugumui, pirtyje esančios kaitinimo krosnys privalo būti atitvertos karščiui atsparia, atitinkamo aukščio užtvara. Ji geriausia apsaugo pirties lankytojus, jei jie netyčia nukristų nuo šlapių gultų ant įkaitusios krosnies ar paslystų ant medinių grotelių.

Atkreipkite dėmesį į kaitinimosi patalpos duris. Kad neįvyktų nelaimingų atvejų, durys turi būti be automatinių įtaisų ir lengvai atsidaryti į išorę.

Plačiau su pirtims keliamais higienos reikalavimais galite susipažinti pasklaidę Lietuvos higienos normą HN 39:2005 „Pirtys: įrengimo ir priežiūros saugos sveikatai reikalavimai“.

Utenos visuomenės sveikatos centras

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: pirtis
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Slaugos studentams – nemokamos studijos ir stipendijos
Šiemet į valstybės finansuojamas slaugos studijas bus priimti 535 asmenys, t. y. šimtu daugiau nei pernai. Būsimiems stu...
Aštraus maisto pavojai: kodėl aštrių patiekalų kai kuriems valgyti negalima
Populiarėjant aštraus maisto kultūrai, daugelis žmonių ryžtasi išbandyti patiekalus, gardintus skirtingų rūšių pipirais....
Kokius tyrimus skiria šeimos gydytojas ir kada jie nemokami?
Šeimos gydytojo paslaugas teikiančios įstaigos jose prirašytiems gyventojams turi užtikrinti nemokamą pirminę sveikatos...
Kodėl tinsta kojos ar veidas? Ne visada tai sūraus maisto ar karščio pasekmė
Tinimas – dažnas, bet dažnai nuvertinamas simptomas, kuris gali reikšti ne tik per didelį druskos suvartojimą ar i...
Neapsigaukite – tai ne apsinuodijimas maistu: rotavirusas vasarą neatostogauja
Nors rotavirusas dažniausiai siejamas su kūdikiais, ši virusinė žarnyno infekcija vis dažniau diagnozuojama ir suaugusie...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų