Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Pirmoji neišnešiotų naujagimių šventė: ankstukams daugėja dėmesio, pagalbos ir dovanų

Zita Katkienė, Respublikinės Šiaulių ligoninės viešųjų ryšių specialistė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-11-24 15:10:14

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikoje pirmą kartą paminėta Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena. Į šventiškai papuoštą administracijos salę susirinko ne tik medikai, bet ir Neišnešiotų naujagimių asociacijos nariai, tėvai ir net seneliai, žinantys, ką reiškia sulaukti naujagimio anksčiau laiko, ir net patys per anksti gimę vaikai ir jų bendraamžiai, svečiai, atvykę ne tik su sveikinimo žodžiais, bet ir dovanomis patiems mažiausiems iš mažiausių. Akivaizdu, jog ankstukams daugėja ne tik dėmesio, bet ir pagalbos bei dovanų.

Į šventiškai papuoštą salę, kur pirmą kartą minėta Pasaulinė neišnešiotų naujagimių diena, susirinko ne tik medikai, bet ir tie, kurie neišvengė akistatos su ankstukais. Arūno Aleksandravičiaus nuotr.

Pirmoji ankstukų šventė

Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikoje per metus gimsta per 100 neišnešiotų naujagimių. Klinikos akušeriai ginekologai, pirmieji paimantys į rankas anksčiau laiko gimusį naujagimį, bei neonatologai – naujagimių gydytojai, kuriems tenka rūpintis ankstukų sveikata, drauge su asociacija „Neišnešiotukas“ ir surengė šventę, kurioje nestigo jautrių žodžių, sveikinimų, padėkų ir, žinoma, dovanų. Šventės organizatorė ir vedančioji akušerė-ginekologė Emilija Bogužienė į sceną, padabintą purpurinės spalvos orchidėjomis, balionais, ekspozicijos „Gimę su genijaus žyme“ nuotraukomis, bylojančiomis apie gyvenime vykstančius stebuklus – užaugančius ankstukus, kvietė šventės svečius.

Susirinkusius sveikino Šiaulių miesto meras Artūras Visockas ir pastebėjo, kad ta gyvenimo griūtis, kai per anksti į gyvenimą ateina vaikelis, dažniausiai baigiasi sėkme ir džiaugsmu. „Gal todėl ir medikių, kasdien būnančių su naujagimiais, akys labai geros, šiltos“, - pastebėjo A. Visockas.

Sveikino susirinkusius ir neišnešiotų naujagimių asociacijos prezidentė Asta Radzevičienė, pati prieš 9 metus pagimdžiusi kūdikį trim mėnesiais anksčiau laiko.

„Aš tada net nežinojau, kad vaikai gimsta anksčiau laiko“, - prisiminė prezidentė skaudžius išgyvenimus, kurie į šeimą atneša ne tik nuostabą, bet ir santykių krizę, nežinomybę, baimę, kuri ištinka kiekvieną šeimą, susilaukusią ankstuko“, - sakė Asta.

Gyvenimas rodo, jog ši krizė įveikiama. Ankstukai sustiprėja ir dažnas į mokyklą eina pasivijęs ar net praaugęs savo bendraamžius, dažnas jų apdovanotas gabumais ar net genialiais talentais.

Šventės metu į dangų paleisti purpuriniai balionai. Arūno Aleksandravičiaus nuotr.

Buvo perskaitytas ir LR Prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinimas asociacijos nariams, tėveliams, vaikams, minintiems Pasaulinę neišnešiotukų dieną.

Asociacija „Neišnešiotukas“, klinikai padovanojo dirbtinį plaučių ventiliacijos aparatą, skirtą transportiniam inkubatoriui, kuriuo neišnešiotukai ir sergantys naujagimiai vežami į Vilniaus ir Kauno klinikas.

Šios šventės organizatorei neonatologei Vaidai Aleksandravičienei asociacijos „Neišnešiotukas“ prezidentė A. Radzevičienė įteikė padėką ir suteikė asociacijos garbės narės vardą.

Susirinkusius smuiko melodija pradžiugino Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos trečios klasės moksleivis Paulius Ubartas, vadovaujamas smuiko mokytojos Nijolės Prascevičienės. Ir pats Paulius suskubo į šį pasaulį, gimė 34 savaitę ir svėrė 2240 g. Tačiau šiandien jis nesiskiria nuo bendraamžių, nebent tik gabumais muzikai.

Ankstukų šventės neaplenkė ir muzikantas Virgis Stakėnas, sukūręs ankstukų himną „Ašarėlė“ bei aktyviai dalyvaujantis asociacijos veikloje. Mat Virgis pats gimė anksčiau laiko ir yra ankstukų dvynukų senelis.

Naujagimių ir naujagimių intensyviosios terapijos skyriaus 25 jubiliejaus proga skyriaus vedėja Virginija Gedvilienė (iš dešinės) ir klinikos vadovo pavaduotoja dr. Margarita Valūnienė kiekvienai skyriaus darbuotojai, dirbančiai per 20 metų, įteikė padėkas. Arūno Aleksandravičiaus nuotr.

Sveikinimai jubiliejaus proga

Visų Moters ir vaiko klinikoje gimusių ankstukų gyvenimo kelias prasideda Naujagimių ir naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje, kuriam vadovauja gydytoja neonatologė Virginija Gedvilienė. Prieš 25-erius metus įkurto skyriaus darbuotojai taip pat nestokojo dėmesio. Jubiliejaus proga skyriaus darbuotojus pasveikino Moters ir vaiko klinikos vadovo pavaduotoja dr. Margarita Valūnienė. Ji pastebėjo, jog ankstukai, gydomi šiame skyriuje, teikia daug stiprybės darbuotojoms, kurios šiame skyriuje dirba ilgus metus. Už rūpestingą, atsakingą ir pasiaukojamą darbą 20 ir daugiau metų skyriuje dirbančioms darbuotojoms: gydytojai neonatologei Žydrūnei Gintarei Mikelienei, anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytojoms Editai Astrauskienei, Laimutei Liugienei, Genovaitei Leliukienei, Irenai Motiejaitienei, Ligitai Gečienei, Daivai Vaitiekūnienei, Meilutei Vėževičienei, Margaritai Motiekaitienei, Audrai Naudžiuvienei, slaugytojo padėjėjai Dijanai Červinskienei bei ūkio reikalų tvarkytojai Ilonai Junkienei įteiktos Respublikinės Šiaulių ligoninės medicinos direktoriaus pavaduotojo chirurgijai, laikinai einančio generalinio direktoriaus pareigas, Antano Pauliuko padėkos.

Naujagimių ir naujagimių intensyvios terapijos skyriaus 25-ių metų proga susirinkusius sveikino nuo pirmos dienos šiame skyriuje dirbanti gydytoja neonatologė Žydrūnė Gintarė Mikelienė. Anot gydytojos, apie 90 proc. neišnešiotų naujagimių, gimusių Moters ir vaiko klinikos Akušerijos skyriuje, savo kelią pradeda Naujagimių intensyviosios terapijos skyriuje. Tai, kad šio skyriaus gyvavimas sutampa su Lietuvoje atkurtos nepriklausomybės metais – neatsitiktinumas. Pasak Ž. G. Mikelienės, atsikūrusios Lietuvos politikai išgirdo medikų prašymą įkurti naujagimių reanimacijos skyrius, kurių iki tol nebuvo. Deja, nebuvo tam nei patalpų, nei aparatūros – tik pacientų srautas. Neonatologai, padedami reanimatologų bei kitų specialistų, padarė viską, kad intensyvioji terapija naujagimiams modernėtų, medicininės pagalbos galimybės didėtų. Pasak gydytojos, šiandien dirbti tenka naujose, modernia aparatūra aprūpintose patalpose. Tačiau svarbiausia – nuoširdūs, savo darbui pasiaukoję žmonės, be galo mylintys naujagimius ir gebantys jiems padėti net ir tada, kai pernelyg anksti atskuba į šį pasaulį.

Skyriaus jubiliejaus proga buvusius kolegas pasveikino ir prieš aštuonerius metus į užtarnautą poilsį išėjusi gydytoja neonatologė Daiva Daunorienė, išgelbėjusi labai daug naujagimių gyvybių. Didžiulę kolegų ir mamų pagarbą iki šiol išsaugojusi specialistė linkėjo, kad naujagimiai dideli augtų pas mamas ir gimtų laiku.

Skyriaus medikus ir visus susirinkusius dainomis pasveikino sanatorinio lopšelio-darželio „Pušelė“ grupės „Neofolk“ vaikai, kuriuos į šventę atlydėjo vadovė Armida Baltutytė-Bražienė.

Megztos kojinytės - neišnešiotukams

Kiekvienas neišnešiotas naujagimis – skaudi šeimos istorija. Savąja pasidalino neišnešiotų naujagimių asociacijos „Neišnešiotukas“ ankstukų ambasadorė Šiauliuose Dovilė Rimeikytė, papasakojusi sūnelio ankstuko Dominyko, (gimusio 31 savaitės, 1130 g., 36 cm) istoriją. Moteris dėkojo likimo draugėms, kurios suteikė reikiamos informacijos, kai žemė slydo iš po kojų.

Neišnešiotų naujagimių bendruomenės vardu ankstukų ambasadorė Šiauliuose dėkojo visiems, surengusiems šią šventę ir padedantiems ankstukų šeimoms. Padėkas įteikė gydytojai neonatologei Vaidai Aleksandravičienei bei akušerei-ginekologei Emilijai Bogužienei, S. Sondeckio menų gimnazijos smuiko mokytojai Nijolei Prascevičienei, „Linksmosios šventės“ dalyvei Monikai Kairienei ir Senojo Bokšto klinikos atstovui Tadui Kondratavičiui, „Pušelės“ direktorei Florinai Varkalienei, auklėtojai Rimai Ručinskienei ir „Neofolk“ kolektyvo vadovei Armidai Baltutytei-Bražienei.

Nei vienas vaikas neužauga be pasakų. Tad ir šioje šventėje lankėsi rašytoja, pasakorė, trijų vaikiškų knygučių ir šimtų asmeninių pasakų kūrėja bei edukacinių dirbtuvių „Noriu pasakos“ autorė Neringa Tik. Pasakų kūrėjos sekamos pasakos sudomino ir pradžiugino šventės dalyvius. Neringa teigė, jog pasakos reikalingos visiems vaikams, o ypatingai – ankstukams.

Bene labiausiai neišnešiotiems naujagimiams reikalinga šiluma. Tėveliai ne visada suskumba pasirūpinti šiltomis kojinėlėmis, kepurėlėmis, nes ankstukai gimsta ne tik ne laiku, bet ir labai netikėtai. Po šios šventės ilgam šių grožybių ankstukams nestigs. Net 57 rankomis megztas kepurytes ir tiek pat kojinyčių ankstukams dovanojo lopšelio darželio „Pušelės“ darbuotojos. Mezgėjos iš Mosėdžio atvežė 130 porų miniatiūrinių kojinių. Pasveikino ankstukus gydančius medikus ir Šiaulių sąjungos narys Robertas šakalys, papasakojęs savo šeimos, kurią aplankė net du ankstukai, istoriją. Vieno vaikaičio medikams nepavyko išgelbėti, o antrajam jau devyneri metai.

Pasveikino šventės kaltininkus ir labdaros ir paramos fondo narės Dina ir Odeta bei Naujagimių ir naujagimių intensyviosios terapijos skyriui padovanojo 500 sauskelnių, kurių mažyliams išties stinga.

Šventės dalyviai, svečiai ir organizatoriai iš salės išėjo rankose nešini balionais, kuriuos Moters ir vaiko klinikos kieme paleido į dangų, kaip didžiulę purpurinę šviesią viltį, simbolizuojančią ne tik norą, bet ir galimybę padėti tiems, kurios pagalbos reikia labiausiai – patiems mažiausiems neišnešiotumams.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų