Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Pirmoji diena - pirmoji problema: kaip košę valgyti pusę valandos?(4)

Ligita Sinušienė | Šaltinis: vlmedicina | 2012-11-08 09:48:30

Nuo šiandien pradedu maitintis pagal dietologės Žanos Antonovos valgiaraštį. Prisipažinsiu – atidžiai jį išanalizavus pirmoji atėjusi į galvą mintis buvo: „Kiek mažai maisto! Kiek sutaupysiu, taip maitindamasi!“

 

Pagal dietologės rekomendacijas keturis bananus turėčiau padalinti aštuonioms dienoms kaip užkandį. Algirdo Kubaičio nuotr.

 

Nesugebėjau pusryčiauti 30 minučių

Taigi, šį rytą suvalgiau pirmuosius pusryčius pagal dietologijos klinikos „Dietos sistema“ gydytojos dietologės Žanos Antonovos sudarytą valgiaraštį. Jei visai atvirai, pusryčiai ne visai atitiko nurodymus, nes vakar gavusi valgiaraštį neturėjau laiko apsilankyti parduotuvėje ir nusipirkti reikiamų produktų. Gydytoja buvo įrašiusi avižinius dribsnius, bet lyg tyčia, nors jų niekuomet mūsų namuose netrūksta, radau tik penkių grūdų dribsnių pakuotę (50 proc. rugių, 20 proc. avižų ir po 10 proc. kviečių, miežių ir grikių). Pirmąją dieną nesuspėjau net pataikyti į pusryčių laiką – iki 8 valandos. Prie stalo atsisėdau 8.25 val., bet nuo prabudimo dar nebuvo praėjusios daugiau nei dvi valandos (dietologė nurodė, kad per tą laikotarpį reikia papusryčiauti).

Taigi, vandenyje išsiviriau aštuonis nubrauktus šaukštus dribsnių (per pusę pasidalinti su šešiamečiu sūnumi), košę stengiausi kaip įmanoma lėčiau suvalgyti, bet vis tiek ją suvalgiau per keturias minutes, nors gydytoja man buvo nurodžiusi pusryčiauti pusvalandį. Tiesa, arbatos puodelį buvau išgėrusi jau anksčiau.

Valgiau iš mažos lėkštutės

Kaip jaučiuosi po tokių pusryčių? Būsiu atvira – alkana, nors Ž. Antonova savo pastabose pabrėžė, kad pavalgiusi turėčiau jaustis soti, o ne persivalgiusi. Tad gal aš iki šiol nuolat persivalgydavau? Na, jei palyginčiau mano įprastas maisto porcijas su nurodytomis valgiaraštyje, tai iki šiol valgiau penkis kartus daugiau. Pavyzdžiui, tuos keturis šaukštus dribsnių šį rytą įsidėjau į lėkštutę, skirtą arbatos puodeliui, anksčiau košės galėdavau suvalgyti kelis dubenėlius, jei pavertus šaukštais – gal po kokius 20-30 šaukštų.

Tačiau kad nedejuočiau, jog kankinuosi nuo alkio, turiu paminėti, kad psichologiškai jaučiuosi puikiai. Ir tikiuosi, kad pietų porciją – 100 g liesos kiaulienos, 200 g troškintų daržovių ir 300 g sriubos – sugebėsiu valgyti visą valandą ir pasisotinti. Mat Ž. Antonova minėjo, kad sotumo jausmas pajuntamas per 20-30 minučių nuo valgio. Pietų porcija man atrodo, bus visai „normali“, nors stebina, kad nėra įtraukta šviežių daržovių. Tiesa, gydytoja man nurodė visur, kur įmanoma, dėti šviežių krapų ir petražolių – šios daržovės turi daug geležies.

Mano vakarienę sudarys burokėlių salotos ir riekelė duonos.

Vaisių užkandžiai

Tarp pagrindinių valgymų pajutusi alkį galėsiu suvalgyti užkandžių – vieną kartą šiandien tai bus obuolys (vienas, nors iki šiol suvalgydavau po kokius 3-5), kitą kartą – 3 mandarinai. Dietologės nurodymu, valgiaraštyje nurodytus daržovių kiekius galiu didinti, bet ne užpilą (aliejų ir pan.).

Vaisius irgi galiu keisti: vieną obuolį atitinka bet koks kitas vienas vaisius, po pusę banano ar mango, stiklinė uogų, 200 g arbūzo, 100 g slyvų. Vaisių kiekio dietologė rekomenduoja nedidinti – jų pakanka 300-400 g per dieną.

Gydytoja pateikė rekomendacijų ir dėl valgio gaminimo - nieko nekepti riebaluose, vengti prieskonių mišinių su skonio stiprikliais.

1700 kcal per dieną

Apibendrinant dietologės rekomendacijas mano valgiaraščio energinę vertę sudaro 1700 kcal per dieną. Nustatyti trys pagrindiniai valgymai per dieną (pusryčiai, pietūs ir vakarienė) bei du užkandžiai tarp jų. Pusryčiauti, kaip jau minėjau anksčiau, gydytoja rekomenduoja per pirmas dvi valandas nuo atsibudimo, pietauti – vidury dienos, vakarieniauti – likus trims valandoms iki miego. Pagrindiniai valgymai išdėstomi 4-6 val. intervalu. Užkandžiai valgomi bet kada jaučiant alkį, tačiau nuo pagrindinio valgymo iki užkandžio turi praeiti ne mažiau 2 val. Rekomenduojama nebūti „tuščiu skrandžiu“ ilgiau nei 4 val. Pietų ir vakarienės racioną galima sukeisti vietomis.

Rekomenduojamas mano valgymo režimas:

Pusryčiai 7.00- 8.00

Užkandis apie 10.00

Pietūs 12.00-13.00

Užkandis apie 15.00

Vakarienė 18.00-19.00

Gydytoja rekomendavo valgant žuvį rečiau nei 2-3 kartus per savaitę gerti po 2 kapsules Omega-3 po pietų ar vakarienės metu.

Kasdien privalau išgerti iki 2 l skysčių - vandens, nesaldintos arbatos. Dietologė rekomenduoja PU-ERH arbatą, žaliąją matę (0,5 l per dieną). Kava į skysčių balansą  neįskaičiuojama, bet dėl to nesuku galvos, nes kavos apskritai nemėgstu. Mano mėgstamiausias karštas gėrimas ir yra žalioji arbata.

Ž. Antonova pateikė ir maitinimosi rekomendacijų sportuojant, bet jas išsamiai aprašysiu pradėjusi lankyti treniruotes, kurios prasidės dar tik po dviejų savaičių. Šiuo metu Palangos sporto klube "Atletas" vyksta remonto darbai.

Pastaba. Aklai nekopijuokite mano valgiaraščio, nes jis sudarytas individualiai man, atsižvelgiant į sveikatos rodiklius. Klinika "Dietos sistema" valgiaraščius sudaro tik individualiai atskiriems asmenims ar šeimoms.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (4)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų