Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje Kauno klinikose įdiegta nauja, pasaulyje dar neaprašyta peties sąnario nestabilumo gydymo metodika. Vienos kompleksinės endokospinės operacijos metu atliekama raiščių, kapsulės ir kremzlės rekonstrukcija.
Peties sąnario nestabilumas yra tokia būklė, kai dėl peties sąnario viduje esančių raiščių laisvumo įvairiomis kryptimis iš mentės sąnarinės duobės išnyra žastikaulis. Išnirimo padariniai dažnai būna drastiški – plyšta sąnarį stabilizuojantys raiščiai, lūžta žastikaulio ir mentės sąnarinės duobės kremzlės ir kaulai, suspaudžiamas ar netgi pažeidžiamas peties nervinis rezginys.
Po tokių traumų sportininkai (ypač tie, kurie sportuodami atlieka rankos judesius virš galvos) nebegali tęsti sportinės karjeros, jų peties sąnarys palaipsniui susidėvi ir tampa nebefunkcionalus. Pasaulyje taikoma daug įvairių operacinių metodikų, kuriomis bandoma rekonstruoti išnirimo metu plyšusius raiščius, pažeistą kremzlę ir kaulą. Tačiau po įprastų operacijų apie 20–40 procentų sportininkų nebepasiekia prieš traumas buvusio fizinio aktyvumo lygio ir nutraukia savo sportinę karjerą.
Naująją metodiką Ortopedijos ir traumatologijos klinikos prof. Rimtautas Gudas išbandė Austrijoje, Zalcburgo Paracelso Medicinos universiteto Anatomijos instituto laboratorijoje. Ten jis atliko keletą tokių bandomųjų peties sąnario endoskopinių operacijų. Prieš metus ši metodika pradėta taikyti Kauno klinikų Sporto traumų ir artroskopijos sektoriuje. „Pabrėžtina, kad operuotieji naujuoju metodu atgavo prieš traumas buvusį fizinį aktyvumą ir sėkmingai tęsia savo sportinę karjerą“, – pasakojo ne vieną profesonaliai sportuojantį atletą gydęs prof. R. Gudas.
Šią naują, pasaulyje dar neaprašytą, metodiką prof. R. Gudas jau pristatė Frankfurte, Europos Sporto medicinos kongrese. Šių metų lapkričio pabaigoje kartu su kolegomis iš Vokietijos prof. R. Gudas atliks kelias parodomąsias operacijas Miuncheno universitetinėje ligoninėje, o gruodžio pabaigoje Rygoje vyksiančiame kongrese su šia metodika supažindins kolegas iš Latvijos. „2014 metais naująsias operacijas planuoju pristatyti Europos sporto traumatologijos ir artroskopijos draugijos (ESSKA) kongrese Amsterdame“, – artimiausiais planais pasidalijo naująjį metodą įdiegęs prof. R. Gudas.
LSMU ligoninės Kauno klinikos
sam.lt informacija