Trečiadienis, 2024.04.17
Reklama

Perinatalinė infekcija – aktuali ir daug diskusijų visuomenėje kelianti tema

Tomas Biržietis | 2014-05-28 15:18:11

Perinatalinė infekcija gali sukelti nėštumo komplikacijų, pabloginti naujagimio būklę ir sutrikdyti augančio vaiko raidą. Todėl ši tema itin aktuali ir visuomenėje kelia daug diskusijų. Į Kauno „Žalgirio“ arenoje vykusią konferenciją „Perinatalinė infekcija: multidisciplininis požiūris“ susirinko akušeriai ginekologai, infektologai ir neonatologai, akušerės ir naujagimių slaugytojos.

Konferencija
Event Management LT nuotr.

Konferencijos tikslas – pateikti naujausius duomenis nėščiąsias ir naujagimius prižiūrintiems profesionalams, aptarti aktualiausius klausimus, suvienodinti tyrimo ir gydymo taktiką perinatalinės infekcijos atveju. Viena iš renginio iniciatorių, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. Rūta Nadišauskienė kvietė domėtis mokslo įrodymais, perimti kitų šalių patirtį ir bendromis visų specialistų jėgomis įtikinti visuomenę, kad būtina skirti tinkamą dėmesį ligų prevencijai.

Konferencijos metu akcentuota nėščių moterų, naujagimių ir medicinos personalo, ypač dirbančio perinatologijos srityje, vakcinacijos svarba. Buvo aptarta vaisingo amžiaus moterų, nėščiųjų ir maitinančių moterų vakcinacija, išskirtinį dėmesį skiriant nėščiųjų vakcinacijai nuo gripo. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), Europos ir JAV ligų prevencijos ir kontrolės centrai, akušerių ginekologų, infektologų bei pediatrų asociacijos Europoje, JAV, Kanadoje įvardija nėščiąsias kaip svarbiausią gripo rizikos grupę ir rekomenduoja visas nėščias moteris skiepyti nuo gripo.

Meilė Minkauskienė, Rūta Nadišauskienė, Rasa Tamelienė, Auksė Mickienė
Event Management LT nuotr.

„Nors Lietuvoje nuo 2010 m. nėščiosios nuo gripo skiepijamos valstybės lėšomis, deja, nuo šios ligos mūsų šalyje 2010–2011 m. gripo sezono metu pasiskiepijo tik 35, 2012–2013 m – 45, 2013–2014 m. – 69 nėščios moterys“, – šalies statistiką pateikė LSMU Infekcinių ligų klinikos vadovė prof. Auksė Mickienė.

Taigi, Lietuvoje nuo gripo pasiskiepija tik 0,05 proc. nėščių moterų, nors Jungtinėse Amerikos Valstijose kasmet nuo gripo paskiepijama 50–60 proc. nėščiųjų. Dėl klaidingo, mokslo įrodymais nepagrįsto visuomenės ir pačių medikų požiūrio į infekcinių ligų imunoprofilaktiką bei žinių ir atsakomybės stokos prioritetinė gripo rizikos grupė – nėščiosios – nuo gripo Lietuvoje skiepijasi vangiausiai. „Būtina siekti, kad vakcinacijos nuo gripo apimtys šioje rizikos grupėje padidėtų“, - pabrėžė A. Mickienė.

Rūta Nadišauskienė
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. Rūta Nadišauskienė. Event Management LT nuotr.

Atkreiptas dėmesys, jog rutininis tyrimas dėl toksoplazmozės bei citomegalo viruso nerekomenduojamas, tačiau labai svarbu formuoti visuomenės higienos įgūdžius, mažinančius šių infekcijų tikimybę. Kalbėdama apie hepatito sukeltas nėštumo komplikacijas, LSMU Akušerijos ir ginekologijos klinikos doc. Meilė Minkauskienė atkreipė dėmėsį, kad likome bene vienintelė šalis Europos Sąjungoje, kurioje nevykdoma hepatito B patikra nėščiosioms.

Infektologai įspėja, kad vėjaraupių infekcija kelia didžiulę riziką vaisiui ir moteriai, jei susergama nėštumo metu. Didžiausia viruso perdavimo vaisiui bei jo pažeidimo tikimybė, kai nėščioji suserga 12–20 nėštumo savaitę. Tuo atveju rekomenduojama moteriai sušvirkšti vėjaraupius sukeliančio viruso Varicella zoster imunoglobulino (VZIG), tačiau Lietuvoje jo, deja, kol kas nėra. Pasak prof. A. Mickienės, imunoglobulinas būtinas ir naujagimiui, jei motina užsikrečia vėjaraupiais prieš gimdymą.

„Šių imunoglobulinų skyrimas pagrįstas mokslo įrodymais, taip pat numatytas Lietuvoje priimtose medicinos normose, tačiau šalyje jų nėra“, - pabrėžė prof. A. Mickienė ir pridūrė, kad numatyta kreiptis į atsakingas institucijas dėl aprūpinimo šiais preparatais.

Dar viena nenugalėta infekcija – tuberkuliozė. Pažymėta, kad jei liga tinkamai gydoma, nėštumo nutraukti nereikia ir po gimdymo motina žindyti naujagimį gali. Labai svarbu ištirti naujagimį ir, esant reikalui – jį gydyti. Specialistai sunerimę, kad  šiuo metu Lietuvoje nėra BCG (tuberkuliozės) vakcinos, todėl sutrikdomas įprastinis vakcinacijos ritmas, ir ateityje kils sunkumų norint paskiepyti šiuo periodu gimusius vaikus.

Konferencija
Event Management LT nuotr.

LSMU Neonatologijos klinikos vadovė doc. Rasa Tamelienė atkreipė dėmesį, kad Lietuvos vaikų skiepų kalendoriuje numatyta naujagimius vakcinuoti hepatito B vakcina pirmąją gyvenimo parą, o BCG vakcina – antrą–trečią gyvenimo parą. Pastaruoju metu didelį susirūpinimą kelia „mada“ atsisakyti skiepų naujagimystėje. Kauno perinatologijos centro duomenimis, 2013 metais skiepų atsisakė apie 5 procentus naujagimių tėvelių. Atsisakymo priežastys – nepakankamas visuomenės informavimas apie vakcinų naudą naujagimio ir mažo vaiko apsaugai bei nepagrįstos komplikacijų baimės.

Konferencijos organizatoriai – Lietuvos akušerių ginekologų, Lietuvos infektologų draugijos ir Neonatologijos asociacija – džiaugiasi susidomėjimu šia aktualia tema ir tikisi vyriausybinių struktūrų palaikymo sprendžiant perinatalinės infekcijos tyrimą, gydymą bei profilaktiką. Rudenį konferenciją šiuo klausimu planuojama surengti drauge su šeimos gydytojais.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Saugumas kelyje: kodėl svarbu užsisegti saugos diržus
Saugumas kelyje labiausiai priklauso nuo vairuotojo įgūdžių ir atidumo bei automobilio techninės būklės. Transporto prie...
Lietuvoje vykdomas su demencija susijusių nuostatų tyrimas
Asociacija „Demencija Lietuvoje“ ir pasaulinė organizacija „Alzheimer‘s Disease International&ld...
Ligonių kasos: kam vaistų priemokas padengia valstybė?
Ligonių kasos sulaukia klausimų, kodėl pernai metų gale nereikėjo mokėti paciento priemokų už kompensuojamuosius vaistus...
Ilgai trunkantis kraujavimas gali pranešti apie sunkią ligą
Patyrus nesunkią traumą, netrukus kraujas pradeda krešėti ir galiausiai nustoja bėgti. Tačiau hemofilija sergantiems žmo...
Klaipėdos universiteto ligoninė tobulins operacinių darbą su tarptautiniu ekspertu
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) ieško sprendimų, kaip trumpinti eiles ne tik gydytojų konsultacijoms, bet ir opera...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų