Šeštadienis, 2024.07.27
Reklama

Per ovuliaciją moterys siekia dominuoti

vlmedicina.lt | 2014-03-28 00:01:56

Kino filme „Ir velnias dėvi Pradą“ negailestinga žurnalo leidėja Miranda Priestly – vaidmenį atlieka Meryl Streep - įkūnija griežtą ir reiklų darbdavį. Ji metodiškai ignoruoja savo darbuotojų gerovę vien tam, kad gautų tai, ko nori. Nauji amerikiečių moksliniai tyrimai rodo, kad Miranda Priestly slypi visose moteryse jų specifiniu mėnesio laikotarpiu– per ovuliaciją.

Didėja seksualinė konkurencija

Kiekvieną mėnesį milijonai moterų patiria ovuliaciją, kuri reguliuoja jų fertilumą. Bet ne tik. Hormoniniai svyravimai menstruacinio ciklo metu lemia moters apsirengimo stilių, maisto produktų, partnerio pasirinkimą ar net politinius įsitikinimus.

Viktoras Šapurovas
Gydytojas psichiatras Viktoras Šapurovas: „Organizmas, ruošdamasis pastoti, suteikia jėgų konkuruoti su kitomis moterimis dėl geresnės vyro genetinės medžiagos“. Audriaus Privedos nuotr.

Evoliucinės psichologijos šalininkai teigia, kad artėjant ovuliacijai moterų seksualinė konkurencija yra pati didžiausia. Šiuo laikotarpiu jos linkusios dominuoti kitų moterų, bet ne vyrų atžvilgiu, nesąmoningai siekdamos aukštesnės visuomeninės padėties. Dėl šių priežasčių pakinta moterų socialinis elgesys, kuris lemia ir jų ekonominius sprendimus.

Amerikiečių mokslininkai atliko tris studijas, siekdami  išsiaiškinti, kaip ovuliacinis ciklas veikia moterų motyvaciją.

Konkuruojančios moterys stengiasi nurungti viena kitą

Pirmoje studijoje ovuliuojančios moterys ir tos, kurioms ovuliacija nevyko, lošė populiarų žaidimą - dalijo turimą pinigų sumą. Neovuliuojančios moterys buvo daug dosnesnės ir išdalino beveik pusę pinigų. Ovuliuojančios moterys buvo taupesnės, dalintis pinigais nelinkusios, ypač su moteriškos lyties partnerėmis. Tik ketvirtadalis išdalintos pinigų sumos nesąmoningai joms suteikė ekonominį pranašumą tarp kitų moterų.

Antrojoje studijoje moterims buvo siūloma pasirinkti situacijas, kuriose jų finansinė padėtis galėjo būti lyginama su kitų moterų finansine padėtimi. Situacijoje A - jos galėjo pasirinkti pigesnį, 25 tūkst. JAV dolerių vertės, automobilį, kai partnerei buvo siūlomas prabangesnis, 40 tūkst. dolerių vertės automobilis. Situacijoje B – jų automobilio kaina buvo mažesnė, 20 tūkst. dolerių vertės, tačiau partnerės automobilis vos siekė 12 tūkst. dolerių. Ovuliuojančios moterys pasirinko B situaciją, kurioje nors automobilis buvo pigesnis, tačiau suteikė galimybę būti viršesne partnerės atžvilgiu.

Moterų elgesys su vyrais skyrėsi

Trečiosios studijos metu buvo analizuojama ovuliacijos įtaka moterų elgesiui su vyrais. Tyrėjus nustebino tai, kad ovuliuojančios moterys su vyrais elgėsi visai kitaip. Vyrams jos buvo itin malonios, nesiekė pranašumo prieš juos, o žaidimo metu dosniai leido pinigus vyrams, kitaip nei neovuliuojančios moterys (60 proc. vs 45 proc.).

Komentuodami tyrimų rezultatus, mokslininkai aiškina, kad ovuliacinis ciklas keičia moterų elgesį, kurį lemia stipri seksualinė motyvacija, dramatiškai besikeičianti mėnesio laikotarpiu. Pasąmonėje moters tikslas šiuo laikotarpiu - nurungti konkuruojančią partnerę. Įdomu tai, kad ovuliuojančios moterys taip susirūpinusios savo sąlygine viršenybe, jog neretai vardan dominavimo nuskriaudžia save.

Sistemiškai keičiantis poziciniams interesams, seksualinis moterų elgesys turi įtakos jų vartotojiškiems poreikiams. Todėl studijos duomenys gali būti plačiai taikomi ne tik tolesniuose moksliniuose tyrimuose, bet ir marketingo fenomeno analizei.

Moteris kausto jų biologija ir hormoniniai svyravimai, o kontraversiškas mokslas - evoliucinė psichologija gali būti naudinga modernaus biznio marketingo principams suformuluoti.

Kova dėl geresnės genetinės medžiagos

„Kartais būna keista, kaip vis naujesni tyrimai patvirtinai senas tiesas. Taip ir čia, - portalui VLMEDICINA.LT sakė gydytojas psichiatras Viktoras Šapurovas. - Moters organizmas ovuliacijos metu ir prieš pat ją ruošiasi vaiko užmezgimui. Taip vyksta kiekvieną mėnesį, kol tęsiasi mėnesinės. Visai logiška, kad organizmas, ruošdamasis pastoti, suteikia jėgų konkuruoti su kitomis moterimis dėl geresnės vyro genetinės medžiagos (gamtos tikslas – kuo sveikesnis ir kitaip pranašesnis vyras suteiks sėklą kuo sveikesniam ir pranašesniam vaikui atsirasti). Šio tyrimo rezultatai šią mintį visiškai patvirtina. Suprantamas ir ovuliuojančių moterų palankumas vyrams; toks elgesys siekia tų pačių tikslų, kaip ir konkurencija su kitomis moterimis“.

Žmogaus veikla, - pasakojo V. Šapurovas, - glaudžiai susijusi su biocheminiais, hormoniniais procesais, vykstančiais žmogaus viduje. Mat kiekvienas poelgis, jausmas, mintis realizuojasi ir cheminiame lygyje. Įjungiamos tam tikros nervinės ląstelės, jų ataugomis perduodami impulsai sukelia tam tikrų neuromediatorių (biologiškai aktyvių medžiagų) išsiskyrimą į jungtis su kitų nervinių ląstelių ataugomis. Taip nerviniais takais „keliauja“ visa tai, ką mes jaučiame ir galvojame. Tuo mes panašūs į gyvūnus, tačiau mąstymas suteikia daug didesnes galimybes nei gyvūnams. Seksualinis instinktas siekia užtikrinti žmonijos išgyvenimą, nors mąstymas nemažai keičia seksualinį elgesį.

Kas yra evoliucinė psichologija?

„Evoliucinė psichologija teigia, kad ir žmogaus kūno, ir psichikos funkcija – užtikrinti mūsų išlikimą. Šiandien sąlygos, kuriomis turime išgyventi, nuo pirmykščių laikų pasikeitusios negrįžtamai. Žmogaus kūnas šiek tiek pasikeitė, iš lėto keičiasi ir psichika. Bet būna situacijų, kai žmonės pradeda veikti, kaip tai darė akmens amžiuje, kai instinktai yra stipresni už protą. Taip paprastai atsitinka kriziniais egzistencijos momentais“, - paaiškino psichiatras V. Šapurovas.

Lietuvoje, sakė jis, jau susidomėta evoliucine psichologija, ir ateitis parodys, kiek ši įdomi kryptis bus naudinga psichologinių problemų turintiems žmonėms.

Šaltinis

Money, Status, and the Ovulatory Cycle, Kristina Durante et al, published in the Journal of Marketing Research, February 2014, https://journals.ama.org/doi/abs/10.1509/jmr.11.0327

Durante, Kristina M., Ashley Rae*, and Vladas Griskevicius (2013), “The Fluctuating Female Vote: Politics, Religion, and the Ovulatory Cycle”, Psychological Science, 24 (6), 1007-1016.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ką daryti su pasibaigusio galiojimo vaistais
„Kada jūs paskutinį kartą peržiūrėjote savo namų vaistinėlę?", – tokį klausimą dažnai žmonėms užduoda &...
Populiarėjančios žirgų terapijos studentų praktikos bazei suteikta licencija
Žmonės vis dažniau stengiasi išvengti tradicinės medikamentinės medicinos ir ieško alternatyvių, natūralesnių gydymo ar...
Vaistų nuo skausmo poveikis kepenims: kokiais atvejais ši baimė nepagrįsta
Daugiau nei trečdalis Lietuvos gyventojų vaistus nuo skausmo vartoja bent kartą per mėnesį ar dažniau, tačiau jiems neri...
Klastinga juostinė pūslelinė gali ištikti visus, kurie sirgo vėjaraupiais
Remiantis statistika, maždaug 2 iš 10 žmonių bent kartą per gyvenimą suserga juostine pūsleline. Didelė dalis jų –...
Skenduolių statistiką blogina pervertinantieji savo jėgas
Statistika vis dar negailestinga – skendimų atvejų nemažėja. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų